«Times». Մերկելը բրիտանական հատուկ ծառայությունների հետ է կիսվել Պուտինի մասին տեղեկատվությամբ
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Լոնդոն իր այցի ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի հատուկ ծառայությունների ղեկավարությունից տվյալներ է ստացել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման մասին, ինչի դիմաց ինքն էլ կիսվել է ՌԴ–ի, նրա նախագահի, Ուկրաինայի անկայուն իրավիճակի և Ղրիմի մասին ունեցած տեղեկատվությամբ։ Այս մասին գրում է «The Times»–ը՝ բրիտանացի վարչապետի գրասենյակի իր աղբյուրին հղումով։
Պարբերականի տվյալներով՝ Մերկելի և բրիտանական հատուկ ծառայությունների ղեկավարների հանդիպումը կայացել է Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի քաղաքամերձ նստավայրում դեռ ս.թ. հոկտեմբերին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Մեծ Բրիտանիայի MI5 կոնտրհետախուզական ծառայությունների ղեկավար Էնդրյու Փարքերը, MI6 արտաքին հետախուզական ծառայության ղեկավար Ալեքս Յանգերը և Կառավարական կապի կենտրոնի տնօրեն Ռոբերտ Հաննիգանը։
«The Times»–ը նշում է, որ պաշտոնական մակարդակով նման տեղեկատվության փոխանակումները Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի միջև պարբերական բնույթ են կրում։
2015թ. հոկտեմբերի հանիպմանը կողմերը համաձայնել են այն հարցում, որ Եվրոպայի սահմանած հակառուսական պատժամիջոցները հարկավոր է շարունակել մինչև մինսկյան պայմանավորվածությունների լիակատար իրագործում, ինչպես նաև այն, որ Սիրիայի ճգնաժամը պետք է կարգավորվի քաղաքական ճանապարհով։

Меркель поделилась с руководителями британских спецслужб информацией о Путине – «The Times»
Канцлер Германии Ангела Меркель во время визита в Лондон получила данные от руководителей спецслужб Великобритании о террористической группировке «Исламское государство», а в обмен поделилась с ними информацией о России, ее президенте, нестабильности на Украине и ситуации в Крыму, сообщает газета «The Times» со ссылкой на источник в канцелярии британского премьера.
По данным издания, встреча Меркель и руководителей британских спецслужб прошла в присутствии премьер-министра Дэвида Кэмерона в его загородной резиденции еще в октябре 2015 года. Во встрече участвовали глава службы контрразведки MI5 Эндрю Паркер, руководитель внешней разведки Великобритании MI6 Алекс Янгер и директор Центра правительственной связи Великобритании Роберт Ханниган.
Издание отмечает, что данные о том, какую угрозу представляют для Европы ИГ и другие террористические группировки, были очень информативными для Меркель.
«The Times» подчеркивает, что представители спецслужб Британии и Германии обмениваются информацией на официальном уровне относительно регулярно. Тем не менее, поясняет издание, подобные встречи, где информация передавалась напрямую от глав спецслужб к Меркель и наоборот, происходят редко.
Встреча двух политиков в загородной резиденции британского премьера прошла в октябре 2015 года. Тогда они согласились, что европейские санкции против России необходимо сохранить до полного выполнения минских соглашений, а также то, что ситуация в Сирии представляет собой значительную угрозу, но должна быть урегулирована политическим путем.