Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 5–ը Ուսուցչի պետական տոն է հռչակել
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ-ական Սամվել Նիկոյանը խորհրդարանին առաջարկել էր լրացում կատարել «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում և հոկտեմբերի 5-ին որպես մասնագիտական օր նշվող «Ուսուցչի օր»-ը դարձնել պետական տոն։ Ներկայումս ուսուցչի օրն ընդգրկված է ՄԱԿ-ի կողմից նշվող միջազգային տոների ցանկում, և այն նշում են 100-ից ավելի պետություններ։
Այսօրվա նիստի ժամանակ խորհրդարանը ձայների 87 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունել է Սամվել Նիկոյանի առաջարկը, ու այսօրվանից հոկտեմբերի 5-ը կհայտարարվի Ուսուցչի պետական տոն։

Национальное собрание провозгласило 5 октября государственным праздником
Вице-спикер НС РА Самвел Никоян предложил парламенту внести дополнение в закон «О праздниках и памятных датах», согласно которому отмечаемый 5-го октября как профессиональный праздник День учителя в Армении будет отмечаться как государственный праздник. В настоящее время День учителя включен в список международных праздников ООН и его отмечают в более чем 100 странах.
Во время сегодняшнего заседания соотношением 87 голосов «за», 0 -«против» и 0-«воздерживаюсь» приняло предложение Никояна и отныне 5 октября объявлено государственным Днем учителя.