Վահե Սարգսյան. «Վրաստանը շարունակում է թոզ փչել մեր աչքերին»
«Միտք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Վահե Սարգսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, թե Վրաստանը շարունակում է Հայաստանի հետ նույն քաղաքականությունը վարել՝ հայտարարություններ անել՝ խնդիրները թողնելով չլուծված։
-Վրացական կողմը հերթական պաշտոնական հանդիպումից առաջ հետաքրքիր միջոցառում է իրականացնում հայկական կոմունիկացիաների նկատմամբ։ Այս անգամ էլ Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեի այցից առաջ Վերին Լարսի փակման դեպքն էր։ Այցի ընթացքում հաշված ժամերի ընթացքում այդ հարցերը կարգավորվում են, այսինքն վրացական կողմը նախքան բանակցությունները կարևոր փաստարկ է պահում և այն արհեստականորեն զիջելով՝ փորձում է հայկական կողմից ինչ-ինչ զիջումներ ստանալ, և այս անգամն էլ բացառություն չէր։ Եվ մենք էլ կուլ ենք տալիս դա,-ասել է նա։
Ըստ Վահե Սարգսյանի՝ Գրիգոլ Վաշաձեն իր այցի ընթացքում շահարկել է Հայաստանում Ռուսական ռազմաբազաների հարցը, բայց մոռացել է, որ Ադրբեջանի հետ իր ունեցած հարաբերությունները  բացահայտ հակահայկականությամբ են լի։
Վահե Սարգսյանը նաև նշել է, որ Վրաստանը հայոց լեզվի հաշվին վրացերենն է տարածում Վրաստանի հայկական համայնքներում, ինչը ձուլման գլխավոր նախապայմանն է, և դրան մեր կողմից ոչ մի արձագանք չկա։

Ваге Саркисян: «Грузия продолжает пускать пыль в наши глаза»
На встрече с журналистами эксперт аналитического центра «Митк» Ваге Саркисян заявил, что Грузия продолжает вести по отношению к Армении ту же политику, делая заявления  и оставляя проблемы нерешенными.
«Грузинская сторона перед очередной официальной встречей осуществляет интересное мероприятие по отношению к армянским средствам коммуникации. На этот раз перед визитом главы МИД Грузии был закрыт КПП "Верхний Ларс". Во время визита за считанные часы эта проблема урегулировалась, то есть грузинская сторона перед началом переговоров держит важный аргумент и, искусственно уступая его, пытается получить от армянской стороны те или иные уступки. Этот случай не был исключением. И мы это спокойно проглотили», - отметил он.
По словам Ваге Саркисяна, в ходе своего визита Вашадзе затронул вопрос пребывания российских военных баз в Армении, но забыл, что их отношения с Азербайджаном полны открытого антиармянского настроя.
Саркисян добавил, что за счет армянского языка Грузия распространяет грузинский язык в армянских общинах, что является важным предусловием ассимиляции. А  с нашей стороны нет никакой реакции на это.