Մինսկի խումբն Ադրբեջանից կաշա՞ռք է վերցնում
-Մեր հասարակության ուշադրությունը պետք է սևեռել հետևյալ խնդրի վրա. տարածաշրջանում է փաստահավաք խումբը։ Պետք է պարզել, թե նրանք Հայաստանից ի՞նչ փաստեր պետք է հավաքեն։ Պետք է պարզել՝ արդյոք փախստական բնակչության շրջանում փաստահավաք խումբն անելիք ունի՞,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր հայտարարել է Հրանուշ Խառատյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանում գտնվող ադրբեջանահայերից ոչ մեկին փաստահավաք խումբը որևէ հարց չի հղել։
Ադրբեջանահայության լիազոր անդամների համագումարի կազմկոմիտեի ներկայացուցիչ Էդվարդ Փոլադովը, ով նույնպես մասնակցում էր ասուլիսին, ասել է. «Եթե մեր մասին չի խոսում Մինսկի խումբը, ապա նշանակում է, որ նա շատ լավ ու մեծ կաշառք է վերցնում Ադրբեջանից։ Իսկ թե ո՞նց են Ադրբեջանում կաշառք տալիս, դա մենք բոլորս էլ շատ լավ գիտենք»։
Հրանուշ Խառատյանն էլ է նույն բանն ասել' նշելով, թե բացի նավթի գործոնից, «գուցե օգտագործում են ֆինանսական ազդեցության այլ միջոցներ, երբեմն կաշառքի տարբերակների մասին եմ մտածում»։
-Ես տագնապ ունեմ, որ այդ երևույթը գոյություն ունի առնվազն թեկուզ հենց այն պատճառով, որ 4-5 տարի շարունակ ԵԱՀԿ-ն միջոց և հնարավորություն չգտավ երկու հոգի ուղարկել Նախիջևանի տարածք՝ փաստեր հավաքելու համար,-նկատել է Հ. Խառատյանը։

Минская группа берет у Азербайджана взятки?
«Внимание нашего общества надо направить на следующую проблему: в регионе находиться группа по сбору фактов. Надо выяснить, какие факты они должны собрать в Армении, а также то, что должна делать группа по сбору фактов среди беженцев», - заявила на встрече с журналистами Грануш Харатян, добавив, что данная группа не задала ни одного вопроса находящимся в Армении армянским беженцам из Азербайджана.
Представитель Оргкомитета съезда полномочных членов азербайджанского армянства Эдвард Поладов, который также принимал участие на пресс-конференции отметил: «Если Минская группа не говорит о нас, то это означает, что она берет большие взятки у Азербайджана. А то, как в Азербайджане дают взятки, все мы прекрасно знаем».
Грануш Харатян заявила то же самое, подчеркнув, что помимо нефтяного фактора, «возможно, они используют и другие средства финансового воздействия, иногда даже думаю о различных вариантах взятки».
«Я встревожена тем, что это явление имеет место хотя бы по той причине, что в течение 4-5 лет ОБСЕ не нашло ни средств, ни возможностей послать двоих лиц для сбора фактов на территории Нахиджевана», - отметила Г.Харатян.