Ալեքսանդր Մանասյան. «Շրջանակային համաձայնագրի թեման արծարծել առանց Ղարաբաղի` նշանակում է զբաղվել անօգուտ գործով»
-Մյունխենյան հանդիպումից շատ մեծ շահ կամ կորուստ ակնկալել, կարծում եմ, պետք չէ։ Դա շուտով դառնալու է հերթական հանդիպումներից մեկը: Եվ ես կարծում եմ, որ ամերիկացի համանախագահի հայտարարությունները, թե ինքը շատ տպավորված է խոր քննարկումով... Ինքն ուղղակի նոր մարդ է այնտեղ, դրանք ասվում են՝ նկատի ունենալով այդ գործընթացի ապագայի երկար ընթացքը,- «Դե ֆակտո» ակումբում գնահատելով Սարգսյան-Ալիև մյունխենյան հանդիպումը՝ ասել է ԵՊՀ տեսական փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոնի վարիչ Ալեքսանդր Մանասյանը և հավելել, որ կարճաժամկետ հեռանկարում կտրուկ անցումների սպասելիքներ պետք չէ ունենալ։
Նա նաև նշել է, որ շրջանակային համաձայնագրի թեմայի արծարծումը հասունացնում է այդ հանդիպումներին ԼՂՀ մասնակցությունը և ընդհատված բանակցությունների վերսկսումը։ Նրա կարծիքով՝ «ընդհատված բանակցությունների վերսկսումը» արտահայտությունը հայկական կողմը պետք է շատ շրջանառի՝ նկատի ունենալով, որ այսօրվա հանդիպումները լիարժեք բանակցություններ չեն. «Շրջանակային համաձայնագրի թեման արծարծել առանց Ղարաբաղի՝ նշանակում է զբաղվել անօգուտ գործով, որովհետև ի վերջո վերջնական վճիռները չեն կարող կայացվել առանց ԼՂՀ մասնակցության»։
Ալ. Մանասյանի կարծիքով՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Մյունխեն չգնալը կամ ընդհանրապես բանակցություններից դուրս գալը ճիշտ չի լինի, քանի որ պետք է նախապատրաստել բանակցությունների վերսկսումը։
«Այսինքն՝ այս տարբերակը ձեռնտու է բոլո՞ր կողմերին» հարցին նա պատասխանել է. «Ես կարծում եմ ՝ ո՛չ Բաքվին։ Մենք պետք է ժամանակ շահենք և բանակցությունների կերպարը փոխենք։ Քանի դեռ կերպարն աղավաղված է, հարցը չի կարող մեր օգտին լուծվել»։

Александр Манасян: «Касаться темы рамочного соглашения без Карабаха, означает заниматься бесполезным делом»
Александр Манасян: «Касаться темы рамочного соглашения   без Карабаха, означает заниматься бесполезным делом»
«От Мюнхенской встречи ожидать большой выгоды или потери считаю, не следует. Она вскоре станет одной из очередных встреч. И я считаю, что заявления американского сопредседателя, что он очень впечатлен глубоким обсуждением... Он просто новый человек там, это говорится с учетом будущего длительного хода этого процесса», - сказал в клубе «Де факто» заведующий кафедрой теоретической философии и логики ЕГУ Александр Манасян, добавив, что в краткосрочной перспективе не надо иметь ожиданий к резким переходам.
Он также отметил, что обсуждение рамочного соглашения приводит к назреванию участия НКР в этих встречах  и возобновлению «прерванных» переговоров. По его мнению, выражение «возобновление прерванных переговоров» армянская сторона должна почаще вводить в оборот с учетом того, что сегодняшние встречи не являются полноценными переговорами. «Касаться темы рамочного соглашения   без Карабаха, означает заниматься бесполезным делом, поскольку, в конце концов, не могут быть окончательных решений без участия НКР», - сказал он.
По мнению Манасяна, не отправляться Сержу Саргсяну в Мюнхен или вообще выход из переговоров было бы неверным, поскольку необходимо было подготовить возобновление переговоров.
На вопрос «то есть, этот вариант выгоден всем сторонам» он ответил: «Я считаю, что не для Баку.  Мы должны выиграть время и изменить общую картину переговоров. Поскольку картина искажена, то и вопрос не может быть решен в нашу пользу».