«Բրիտանացի լրտեսներին» մահապատժի ենթարկելուն մասնակցել են ծնունդով լոնդոնցիներ (տեսանյութ)
Ճշտվել է այն երեխայի ինքնությունը, ով հայտնվել էր 5 «բրիտանացի լրտեսի» մահապատժի ենթարկելու «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հրապարակած տեսանյութում։ «Daily Telegraph» պարբերականը հայտնում է, որ բրիտանական ակցենտով խոսող մանկահաս տղան Իսա Դեյրն է՝ Լոնդոնի նախկին բնակչուհի, մոլի իսլամիստ Գրեյս (Հադիջա) Դեյրի 4–ամյա որդին։ Այդ տեսանյութում երեխայի հագին կամուֆլյաժ է, իսկ գլխին այն նույն ժապավենն է կապած, որը կրում են խմբավորման չափահաս անդամները։
Երեխայի ինքնությունը հաստատել է նաև նրա պապը, ով Լոնդոնում վարորդ է աշխատում։ Այս մասին տեղեկացնում է «ТАСС»–ը։
«Ես զարմացա, երբ տեսա լուսանկարը։ Դա միանշանակ նա էր։ Իհարկե, ես անհանգստացած եմ, բայց ոչինչ անել չեմ կարող»,–ասել է երեխայի պապը։
24-ամյա Գրեյս Դեյրը մեծացել է նիգերիական ծագմամբ քրիստոնյաների ընտանիքում։ Հաճախել է կաթոլիկ դպրոց, բայց համացանցի միջոցով հայտնվելով ծայրահեղական գաղափարախոսության ազդեցության տակ՝ սկսել է այցելել լոնդոնյան Լյուիսհեմ շրջանում գտնվող Իսլամական կենտրոն։
2012թ. նա մեկնել է Սիրիա, որտեղ ամուսնացել է իսլամ ընդունած շվեդ Աբու Բաքրի հետ։ Սոցիալական ցանցերում Գրեյսն իր հիացմունքն էր հայտնում ամերիկացի լուսանկարիչ Ջեյմս Ֆոլիի սպանության կապակցությամբ։ Վերջինն ահաբեկիչների կողմից գլխատվել էր 2014թ.։ Դրանից հետո Գրեյսը ցանկություն է հայտնում դառնալ առաջին բրիտանուհին, ով սեփական ձեռքերով կսպանի պատանդի։
Իսկ ծնունդով լոնդոնցի Աբու Ռումայզիի քույրը հստակ նմանություն է գտել իր եղբոր և վերոնշյալ տեսանյութում խոսող դիմակով տղամարդու ձայների միջև։ Հիշեցնենք, վերջինը հայտարարել էր, որ «բրիտանացի լրտեսների» սպանությունն ուղերձ է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնին։

В убийстве «британских шпионов» участвовали уроженцы Лондона (видео)
Установлена личность ребенка, представшего в видеоролике террористической группировки «Исламское государство», где запечатлено убийство пяти человек, якобы, шпионивших на Великобританию, передает «Vesti.ru» со ссылкой на «Daily Telegraph».
Как сообщает издание, говоривший с британским акцентом малолетний мальчик, одетый в камуфляжную форму и носивший такую же головную повязку, как и взрослые члены группировки, – Иса Дейр, четырехлетний сын фанатичной исламистки Грейс «Хадижи» Дейр, бывшей жительницы Лондона.
Личность ребенка подтвердил его дед, работающий в Лондоне водителем, передает ТАСС.
«Я был удивлен, когда увидел фотографию. Но это определенно он. Конечно же, я обеспокоен, но поделать ничего не могу», – сообщил он.
По информации британского издания, 24-летняя Грейс «Хадижа» Дейр выросла в христианской семье нигерийского происхождения и ходила в католическую школу, но, попав под воздействие экстремистской идеологии через интернет, стала посещать Исламский центр в лондонском районе Льюисхэм. В 2012 году она уехала в Сирию, где вышла замуж за принявшего ислам шведа по имени Абу Бакр. В социальных сетях девушка выражала восхищение убийством американского фотографа Джеймса Фоли, который был обезглавлен в 2014 году, и заявляла о желании стать первой британкой, которая своими руками убьет заложника.
Накануне сестра уроженца Лондона Абу Румайзы нашла определенное сходство в голосах своего брата и человека в маске, представшего в том же видеоролике. Он принимал участие в убийстве заложников и заявил, что все это является посланием главе правительства Великобритании Дэвиде Кэмерону.