Տարոն Մարգարյանը՝ կարմիր գծերի և «Սանիթեքի» արանքում
Անտեղյակ մարդու համար կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ Երևանի քաղաքապետ նշանակված Տարոն Մարգարյանը Նոր տարվա գիշերը «Մակարովի գյուլլա» է կուլ տվել կամ առյուծի կաթ խմել։
Բանն այն է, որ Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարություն է տարածել կարմիր կետագծերի թեմայով։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ից մինչև Երևան քաղաքի փողոցներում իրականացվող ձյան մաքրման աշխատանքների լիարժեք ավարտն ավտոկայանատեղերի տուրքի չվճարման հայտնաբերված իրավախախտումերի վերաբերյալ գործերով վարույթներ չեն իրականացվի, և վարչական տույժեր չեն կիրառվի:
Բացի այդ՝ քաղաքապետարանի այս տարվա աշխատանքային առաջին խորհրդակցության ժամանակ Տարոն Մարգարյանը քննադատել է «Սանիթեք» ընկերությանը՝ աղբահանությունը և ձնամաքրման աշխատանքները լավ չկազմակերպելու համար։ Քաղաքապետը սպառնացել է խիստ պատժամիջոցներ կիրառել «Սանիթեքի» դեմ, եթե այդ ընկերությունը կրկին թերանա։
Անտեղյակների համար ասենք, որ կարմիր կետագծերի մենաշնորհային բիզնեսը պատկանում է Սերժ Սարգսյանի մանկության ընկերներին, իսկ ոչ պակաս մենաշնորհային «Սանիթեքը», ըստ բարի լեզուների, ուղղակի կապ ունի նույն Սերժ Սարգսյանի ընտանիքի անդամների հետ։ Ասել է թե՝ Տարոնը գնում է ՀՀԿ ղեկավարի մասնավոր շահերի դեմ, բայց դա՝ միայն առաջին հայացքից։
Կարմիր կետագծերի մասով որոշումը ոչ մի բանի մասին է, քանզի չկա ժամկետի հստակեցում։ Դեկտեմբերի 31–ից մինչև ամսի քանի՞սն է սահմանված վճարներ չկատարելու ժամկետ։ Ի՞նչ է նշանակում «ձյան մաքրման աշխատանքների լիարժեք ավարտը» ձևակերպումը։ Վարորդներն ինչպե՞ս են որոշելու, որ մաքրման աշխատանքները լիարժեք ավարտված են։ Ու քանի որ որոշման մեջ ժամկետային հստակեցում չկա, ապա սրանցից ամեն ինչ սպասելի է, և այդ հայտարարությունն ընդամենը պոպուլիզմ է ու «PR–տրյուկ»։
Կարմիր կետագծերի բիզնեսը Բաղրամյան 26–ից իջեցրած որոշմամբ անցել է «Մանկության ընկերներ» ՍՊԸ–ին, ու քաղաքապետարանը թող հիմա էժանագին բաներով չզբաղվի։ Թող ՀՀ քաղաքացիներին որպես լավություն չներկայացնեն մի քանի օր փող չպոկելը։
Ինչ վերաբերում է «Սանիթեքին», ապա աղբահեռացման ու ձնամաքրման այս մենաշնորհն էլ է Բաղրամյան 26–ի հրահանգով տրվել։
Այնպես որ, Տարոն Մարգարյանի ահադղորդ հայտարարություններն ու խիստ վարքագիծն անտեղյակների համար են և սեփական դեմքը փրկելու նպատակ են հետապնդում։ «Սանիթեքի» անունը նա հիմա տալիս է, որպեսզի երևանցիների համապատասխան խոսքերն իր ուղղությամբ չգնան, բայց դա չի ստացվի, քանզի, միևնույն է, ձյան օրերին փողոցների խայտառակ վիճակի պատասխանատուն քաղաքապետարանն է. թող նորմալ աշխատող ընկերություն ընտրեր ու մրցակցային միջավայր ստեղծեր, այլ ոչ թե նախագահականից եկած ցուցումներով առաջնորդվեր։
Տարոն Մարգարյանը հիմա պետք է գոհ լինի, որ «Սանիթեքից» քաղաքապետարանի աշխատողներին Նոր տարվա գիշերը չեն ստիպել ավելով մաքրել ձյունը Երևանի այն հատվածներում, որտեղ կան կարմիր կետագծեր, որպեսզի Սերժ Սարգսյանի հետ կապվող այդ երկու բիզնեսներն էլ հանկարծ չնեղվեն։

Тарон Маргарян: между красными линиями и «Санитеком»
Неосведомленным может показаться, что назначенный мэром Еревана Тарон Маргарян в новогоднюю ночь потерял страх и обурел.
Дело в том, что мэрия столицы распространила заявление на тему платных парковок. В нем говорится, что с 31 декабря 2015 года до полного завершения работ по уборке снега на улицах Еревана производства по делам об административных правонарушениях в связи с неуплатой парковочных сборов осуществляться не будут, как и не будут взыматься административные штрафы.
Кроме того, в ходе первого в 2016 году рабочего совещания в мэрии Еревана Тарон Маргарян раскритиковал компанию «Санитек» за плохую организацию работ по очистке снега и вывозу мусора в праздничные дни. В случае повторения подобного мэр пригрозил применить в отношении «Санитека» строгие санкции.
Неосведомленным скажем, что монопольный парковочный бизнес с расчерченными на асфальте красными линиями принадлежит друзьям детства Сержа Саргсяна, а не менее монопольная «Санитек», согласно добрым языкам, имеет прямое отношение к членам семьи того же Сержа Саргсяна. То есть Тарон идет против частных интересов руководителя РПА, но это только на первый взгляд.
Решение по части красных линий ни о чем, так как нет конкретно обозначенных сроков. До какого числа можно будет не платить за парковочные места? Что означает формулировка «до полного завершения работ по уборке снега»? Как водители определят, что работы по уборке снега полностью завершены? И поскольку в решении не обозначено конкретных сроков, то от них можно ожидать чего угодно, и это заявление – всего лишь популизм и пиар-трюк.
Парковочный бизнес спущенным с Баграмяна 26 решением перешел к ООО «Друзья детства», и пусть мэрия сейчас не занимается дешевыми акциями. А гражданам пусть не преподносится в качестве одолжения решение не обирать его несколько дней.
Что касается «Санитека», то монополия по вывозу мусора и уборке снега была предоставлена ей снова распоряжением президентского дворца.
Так что, громкие заявления Тарона Маргаряна и его жесткая линия рассчитаны лишь на неосведомленных и преследуют цель спасения собственного лица. Имя «Санитека» им сейчас называется, чтобы соответствующие слова ереванцев озвучивались не в его адрес, но не выйдет, так как ответственным за позорное состояние улиц в заснеженные дни всё равно является мэрия – пусть выбрала бы нормально работающую компанию и сформировала конкурентную среду, а не руководствовалась данными президентским дворцом указаниями.
Тарон Маргарян сейчас должен быть доволен, что из «Санитека» не заставили работников мэрии подметать снег в новогоднюю ночь в тех участках, где расчерчены красные линии, чтобы связываемые с Сержем Саргсяном эти два бизнеса вдруг не понесли убытки.