Սպիտակ տուն. ԻՊ–ն վերահսկում է թուրք–սիրիական սահմանի 98 կմ–ը
Սպիտակ տանը խոստովանել են, որ «Իսլամական պետության» զինյալները վերահսկում են թուրք–սիրիական սահմանի 98 կմ–ոց հատվածը։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Reuters»–ին հղումով։
«Սիրիայում քրդերի և արաբների խմբերը, որոնք պայքարում են ԻՊ դեմ, գրավել են Քոբանին, Էթ–Թելլ–էլ–Աբյադը, Ալ–Հոուլը և Թիշրին պատվարը՝ զրկելով ԻՊ–ին թուրքական ողջ սահմանը վերահսկելու հնարավորությունից՝ բացառությամբ 98-կմ–ոց հատվածի, մտադիր են նաև մեկուսացնել Էր–Ռաքքան»,–հաղորդել են Սպիտակ տնից։
Ավելի վաղ էլ ասվել էր, որ Սիրիայում ՌԴ ՌՏՈւ–ի սկսած ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր՝ 100 օրվա ընթացում, ԻՊ–ից հետ է գրավվել 217 բնակավայր։

ИГ контролирует 98 км сирийско-турецкой границы – Белый дом
В Белом доме признали, что боевики террористической группировки «Исламское государство» контролируют 98 км сирийско-турецкой границы, передает «Gazeta.ru».
«Курдские и арабские группы в Сирии, выступающие против ИГ, захватили Кобане, Эт-Телль-эль-Абьяд, Аль-Хоул и плотину Тишрин, отрезав ИГ доступ ко всей турецкой границе, за исключением 98-километрового участка, а также предполагают изолировать Эр-Ракку», – сообщили в Белом доме.
Ранее сообщалось, что за 100 дней операции ВКС России в Сирии у ИГ отвоевано 217 населенных пунктов.