Իրանի նախագահը կմեկնի Եվրոպա
Իրանի առաջնորդ Հասան Ռոուհանին պատժամիջոցների չեղարկումից հետո առաջին անգամ Իտալիա և Ֆրանսիա կայցելի։ Այս մասին հայտնում է «lifenews»–ը՝ «Reuters»–ին հղումով։
Պարբերականի տվյալներով՝ Ռոուհանին Իտալիայում կլինի հունվարի 25–26–ին, իսկ 27–ին կմեկնի Փարիզ։ Հռոմում իր այցի առաջին օրն Իրանի նախագահը կհանդիպի Իտալիայի նախագահի, վարչապետի և տեղի ձեռնարկատերերի հետ։ Հունվարի 26–ին Ռոուհանին կհանդիպի Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 16–ին ԵՄ–ն և ԱՄՆ–ը չեղարկել են հակաիրանական պատժամիջոցները Թեհրանի՝ միջուկային գործարքով ստանձնած պարտավորությունները կատարելուց հետո։ Իրանի նախագահը դա «իրանական ժողովրդի փառավոր հաղթանակն» է անվանել։

Впервые после отмены санкций президент Ирана посетит Европу
Иранский лидер Хасан Рухани впервые после отмены санкций посетит Италию и Францию. Визит главы республики состоится на следующей неделе, сообщает «Reuters» со ссылкой на диписточник.
По данным издания, президент Ирана пробудет в Италии 25-26 января, а 27 числа отправится в Париж. В первый день в Риме Рухани встретится с президентом, премьер-министром и итальянскими предпринимателями. 26 января у иранского лидера состоится встреча с Папой Римским Франциском.
Напомним, ЕС и США сняли санкции с Ирана после исполнения требования по ИЯП. Решение об отмене ограничений официально вступило в силу. Глава республики Хасан Рухани назвал это «славной победой иранского народа».