Օլանդն արտակարգ տնտեսական դրություն է հաստատել
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հրամանագրով՝ երկրում արտակարգ տնտեսական դրություն է հաստատվել։ Այս մասին հայտնում է «Գազետան»՝ «Associated Press»–ին հղումով։ Նախագահը հայտնել է, որ մտադիր է վերանայել պետության տնտեսական և սոցիալական մոդելը։
Գործարար առաջնորդներին ուղղված իր ամենամյա ուղերձում նախագահն անդրադարձել է տնտեսական մի շարք միջոցների, որոնց շնորհիվ տնտեսությունը դուրս կգա լճացման փուլից, իսկ «քրոնիկ գործազրկությունը» կկրճատվի։
Նախագահի առաջարկած «տնտեսական բարեփոխումների» բովանդակության մասին, սակայն, տեղեկատվություն առայժմ չկա։ Հայտնի է միայն, որ այդ փոփոխությունները չեն ազդի 35–ժամյա աշխատանքային շաբաթվա վրա։

Олланд ввел во Франции чрезвычайное экономическое положение
Во Франции указом президента страны Франсуа Олланда введено чрезвычайное экономическое положение, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на агентство «Associated Press».
Олланд пояснил, что намерен в это время пересмотреть экономическую и социальную модель государства.
Президент Франции изложил ряд предлагаемых экономических мер в ежегодном послании к бизнес-лидерам. Меры направлены на выход экономики из состояния стагнации и сокращение «хронической безработицы».
Первые шаги, предложенные им, не будут выносить на обсуждение 35-часовую рабочую неделю. Олланд также не настаивает, чтобы ему были переданы какие-либо особые полномочия.