ՄԱԿ. Իրաքում ԻՊ գերության մեջ 3,5 հազ մարդ կա
Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները գերության մեջ են պահում մոտ 3,5 հազ մարդու։ «Վեստիի» փոխանցմամբ՝ նման տվյալներ են ներկայացվել Իրաքում ՄԱԿ առաքելության հրապարակած զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակների կարծիքով գրոհայինների գործողությունները կարող են գնահատվել ինչպես ռազմական հանցագործություններ, այնպես էլ հանցագործություններ մարդկայնության դեմ, որոշ դեպքերում էլ՝ ցեղասպանություն։
«Պահվող մարդիկ հիմնականում կանայք և երեխաներ են, որոնց թվում էթնիկ և կրոնական այլ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ կան»,– ասվում է զեկույցում։
Նշվում է նաև, որ 2014–ի հունվարից մինչև 2015–ի հոկտեմբեր Իրաքում զինված հակամարտության զոհ է դարձել ավելի քան 18,8 հազ խաղաղ բնակիչ, ավելի քան 36,2 հազար մարդ էլ վնասվաքներ է ստացել։

ООН: «В рабстве у ИГ находится 3,5 тысячи человек»
В Ираке боевики террористической организации «Исламское государство» держат в рабстве около 3,5 тысячи человек. Такие данные содержатся в докладе миссии ООН в Ираке и Отделения по правам человека ООН.
По мнению авторов документа, действия боевиков могут расцениваться как военные преступления и преступления против человечности, а в некоторых случая речь идет даже о геноциде.
«Удерживаемые люди – это в основном женщины и дети этноконфессиональной группы езидов, среди них также есть представители других этнических и религиозных меньшинств», – поясняется в докладе, передает «Интерфакс».
С января 2014 года по октябрь 2015 года жертвами вооруженного конфликта в Ираке стали уже более 18,8 тысячи мирных граждан, более 36,2 тысячи получили ранения.