«Երկխոսության» անատոմիան
ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը երեկ հայտարարեց, որ իրենք սկզբունքորեն ընդունել են իշխող կոալիցիայի մաս կազմելու Սերժ Սարգսյանի առաջարկը՝ ավելացնելով, որ քննարկումները նախնական փուլում են։
Հրանտ Մարգարյանն «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նաև ասաց, որ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպել ու կոալիցիայի թեմայով զրուցել է երկու օր առաջ (այսինքն՝ հունվարի 17–ին)։
Մինչ այդ ՀՅԴ–ն անընդհատ ժխտում էր կոալիցիայի մեջ մտնելու հետ կապված բոլոր խոսակցությունները։
Ուշագրավն այն է, որ հենց հունվարի 17–ից սկսած՝ Սերժ Սարգսյանին կցված «անկախ» մամուլը տարածեց, թե ՀՅԴ–ն այսինչ ու այնինչ պորտֆելն է ուզել ՀՀԿ ղեկավարից, սակայն մերժվել է, քանզի դաշնակցականներին այդքանը չի հասնում։ Ասել է թե՝ Սարգսյանը Մարգարյանի հետ զրույցն ավարտել ու, իր ոճին հավատարիմ, նրա վրա քսի է տվել իր թիմակիցներին։
Բաղրամյան 26–ի «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան, բացի տեղեկատվական արտահոսքից, նաև մեկնաբանություններ էր տարածում, որոնց միջոցով կատարվում էր ՀՅԴ–ի տոտալ «փչացում»։ Սարգսյանն այդպիսով Մարգարյանին հասկացնում էր, որ ՀՅԴ–ն, պատկերավոր ասած, մեկ կամ մի քանի «զրո» ավել է ուզում։
Տեղեկատվական արտահոսքերը շատ անհարմար դրության մեջ դրեցին ՀՅԴ–ին ու Սարգսյանի հետ անձամբ հանդիպած Հրանտ Մարգարյանին։ Վերջինս, իհարկե, կուզենար, որ իր ու ՀՀԿ ղեկավարի հանդիպումը գաղտնի մնար մինչև բուն պայմանավորվածության գալը, սակայն երբ հասկացավ, որ Սարգսյանը ոչ ֆորմալ ձևով հրապարակայնացնում է իրենց առանձնազրույցը՝ գին գցելու հստակ նպատակ հետապնդելով, հրապարակայնացրեց կոալիցիա մտնելու խոսակցությունը։
Մարգարյանն այդպիսով փորձեց կանխել «անկախ» մամուլի միջոցով ՀՅԴ–ին «փչացնելու» գործընթացը՝ բացելով խաղը և գնդակն ուղարկելով Սարգսյանի կիսադաշտը (Մարգարյանն անուղղակիորեն պատասխանեց մամուլի հրապարակումներին՝ ցույց տալով, որ ոչ թե ՀՅԴ–ն է առաջարկում կոալիցիա կազմել, այլ ՀՅԴ–ին են առաջարկում, սակայն դա արդեն հանրության համար զրո հետաքրքրություն է ներկայացնում)։
Կոալիցիայի թեման մամուլի «բերանը» գցելով՝ Մարգարյանը «վա բանկ» գնաց՝ շատ լավ հասկանալով, որ հանրային դաշտից հարվածներ է ստանալու, սակայն ՀՅԴ վերնախավում հանրային կարծիքի հետ վաղուց հաշվի չեն նստում, քանզի գնացել են քաղաքական կոմերցիայի ճանապարհով (այնպես որ, կողմերը թող հանրության անունը չշոշափեն ու հանրության անունից առևտրով չզբաղվեն)։
Հարկ է նկատել, որ Սարգսյանի պատասխանը Մարգարյանին չուշացավ։ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը «News.am»–ի հետ զրույցում արհամարհական տոնով խոսեց ՀՅԴ–ի հետ կոալիցիա կազմելու թեմայով՝ չմոռանալով նշել, որ իրենց հետ նախապայմանների լեզվով բանակցելը չեն ընդունում։ Նա նկատի ուներ հայ–թուրքական արձանագրությունների հետ կապված ՀՅԴ–ականների որոշ ձևական հայտարարությունների պահը։
Հասկանալի է, որ արձանագրությունների թեման փակելը ՀՅԴ–ին պետք է ընդամենը Սարգսյանի հետ գործարքին «լեգիտիմ» տեսք տալու համար, բայց դատելով ամենից՝ ՀՀԿ–ում ուզում են այդ հնարավորությունը չտալ ՀՅԴ–ին։ Այսինքն՝ ամեն ինչ տեղի է ունենում գաղջ մթնոլորտում։
Այսքանը՝ վերջին օրերին տեղի ունեցածի մասով։
Կարող ենք ասել, որ Սարգսյան–ՀՅԴ առևտուրը հիմա մտել է հոգեբանական էքսցեսների փուլ։ Կողմերից մեկն ուզում է գին բարձրացնել, իսկ մյուսը՝ գցել։
Թե ինչ կհասնի այս ամենի արդյունքում ՀՅԴ–ին, կարող են ասել Սարգսյանի հետ «երկխոսության» փորձ ունեցող մյուս սկզբունքայինները։

Представитель Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Грант Маргарян накануне заявил, что они принципиально приняли предложение Сержа Саргсяна войти в правящую коалицию, добавив, что обсуждения в этой связи находятся на начальном этапе.
В интервью радио «Азатутюн» Грант Маргарян сказал также, что встреча с Сержем Саргсяном и разговор на тему создания коалиции состоялись два дня назад (то есть 17 января).
До этого АРФД опровергала все разговоры о вхождении в коалицию.
Примечательно то, что начиная с 17 января закрепленная за Сержем Саргсяном «независимая» пресса распространяла, что АРФД попросила у руководителя конкретные портфели, но получила отказ, так как для дашнакцаканов это было бы слишком много. То есть по завершении беседы с Маргаряном Саргсян, в верном ему стиле, натравил на него своих соратников.
Кроме информационной утечки, «геббельский» агитпроп президентского дворца распространил также комментарии, посредством которых АРФД тотальным образом дискредитировалась. Тем самым Саргсян давал Маргаряну понять, что АРФД, образно говоря, запросила как минимум на один «ноль» больше.
Информационные сливы поставили АРФД и встретившегося с Саргсяном лично Гранта Маргаряна в весьма неловкое положение. Конечно же, последний хотел бы, чтобы его встреча с руководителем РПА оставалась в тайне до достижения самих договоренностей, но когда понял, что Саргсян неформально предает их личную беседу огласке, преследуя четкую цель сбросить цену, подтвердил разговоры о вхождении в коалицию.
Этим Маргарян попытался предотвратить процесс дискредитации АРФД через «независимую» прессу, раскрыв карты и отправив мяч на половину поля Саргсяна (Маргарян косвенно ответил на публикации в прессе, показав, что предложение о вхождении в коалицию исходит не от АРФД, а руководителя РПА, но для общества это более не представляло никакого интереса).
Вбросив прессе тему коалиции, Маргарян пошел ва-банк, прекрасно понимая, что получит удары со стороны общественного поля, но в верхушке АРФД с общественным мнением уже давно не считаются, так как пошли по пути политической коммерции (так что, пусть стороны не затрагивают общество и не занимаются торговлей от имени последнего).
Стоит заметить, что ответ Саргсяна Маргаряну не заставил себя ждать. Руководитель парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян в беседе с «News.am» в пренебрежительном тоне обратился к теме создания коалиции с АРФД, не забыв отметить, что они не приемлют переговоров на языке предусловий. Он имел в виду момент с некоторыми формальными заявлениями дашнакцаканов по части армяно-турецких протоколов.
Понятно, что закрытие темы протоколов АРФД нужно для придания своей сделки с Саргсяном «легитимности», но, судя по всему, в РПА не хотят давать АРФД и этой возможности. То есть всё происходит в условиях гнетущей атмосферы.
Пока что столько об имевшем место в последние дни.
Можно сказать, что торг Саргсян-АРФД сейчас вошел в этап психологических эксцессов. Одна из сторон хочет повысь цену, а другая – сбросить.
Что достанется АРФД в результате всего этого, могут сказать обладающие опытом «диалога» с Саргсяном остальные принципиальные.