Համահնչակյան ԿՎ ներկայացուցիչ. «Միգուցե ՀՀ ազատ քաղաքացիները որոշեն, որ Սերժ Սարգսյանին են ձայն տալիս»
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացի և Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների մասին՝ Համահնչակյան կենտրոնական վարչության ներկայացուցիչ Գուրգեն Եղազարյանն այսօր «Իրավունք դե ֆակտո» մամուլի ակումբում ասել է, որ երբ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի «թշիկների հետ խաղացին», և նա ստորագրեց այդ արձանագրությունները, 1915թ.-ից հետո առաջին անգամ Հայաստանը խայտառակության փուլ մտավ։
-Ոչ մեկի մտքով չէր անցնի, որ կգտնվի այն հայը, ով կասկածի տակ կառնի ցեղասպանությունը, ով ուղղակի կստորագրի նման արձանագրություն, որտեղ շատ պարզ, իհարկե՝ առանց բառի օգտագործման, նշված է Ղարաբաղի այն կարգավիճակը, որը ցանկանում էր Ադրբեջանը,- ասել է Գ. Եղիազարյանը՝ հավելելով, որ ստեղծված փակուղային իրավիճկաից դուրս գալու միակ ելքը ժամ առաջ գործող իշխանությունից ազատվելն է։
Այս իմաստով ավանդական և պահանջատեր կուսակցության ներկայացուցիչն ավելի քան բնական է համարում Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ համագործակցությունը, ով նոյեմբերի 11-ին ՀԱԿ ակտիվի ժողովում հայտարարեց, որ «ո՛չ մի թիզ հող», «ո՛չ մի զիջում» կամ «ո՛չ մի հաշտեցում» կարգախոսներն իր համար քաղաքական դիրքորոշում չեն, և հղի են ժողովրդին ազգային աղետի առջև կանգնեցնելու վտանգով։
Համահնչակյան ԿՎ ներկայացուցիչը «7օր»-ին ասել է, որ իրենք ՀԱԿ-ի շուրջ համախմբվել են իշխանափոխությա՛ն նպատակով, քանի որ համոզված են, որ ոչ լեգիտիմ նախագահը պրեսկոտների և նրա նմանների ձեռքում դառնում է խաղալիք.
-Երբ որ կլինի իշխանափոխություն, երբ կլինեն ընտրություններ ՀՀ-ում, երբ կլինի լեգիտիմ նախագահ, սոցիալիստները կմնան սոցիալիստներ, կապիտալիստները կմնան կապիտալիստներ։ Նախագահ կդառնա այն անձնավորությունը, ում ձայն կտան ազատ Հայաստանի Հանրապետության ազատ քաղաքացիները։ Միգուցե որոշեն, որ Սերժ Սարգսյանին են ձայն տալիս։ Միայն թե լեգիտիմ լինի։ Համար մեկ խնդիրը դա՛ է։

Представитель общегнчакского Центрального правления: «Может быть, свободные граждане РА решат отдать голоса Сержу Саргсяну?»
Говоря о нынешнем процессе урегулирования армяно-турецких отношений и армяно-турецких протоколах, представитель общегнчакского Центрального правления Гурген Егиазарян сегодня в пресс-клубе «Де факто» сказал, что, когда «со щечками  министра иностранных дел  Эдварда Налбандяна поиграли», он подписал эти протоколы, после 1915-ого года впервые Армения вошла в этап позора.
«Ни у кого и в мыслях не прошло бы, что найдется тот армянин, который поставит под сомнение геноцид, который просто подпишет подобный документ, где очень ясно, конечно, без использования слова, отмечен тот статус  Карабаха, который желает Азербайджан», - сказал Г.Егиазарян, добавив, что единственным выходом из создавшейся тупиковой ситуации - как можно скорее освободиться от действующей власти.
В этом смысле представитель традиционной партии, выдвигающей требования, более чем естественным считает сотрудничество с лидером АНК Левоном Тер-Петросяном, который на собрании актива 11 ноября заявил, что лозунги «ни пяди земли», «ни одной уступки» или «никакого примирения», какими бы четкими они ни казались, не являются для меня политической позицией и чреваты для нашего народа угрозой национальной катастрофы».
Представитель общегнчакского ЦП сказал «7or» , что они сплотились вокруг АНК с целью смены власти, поскольку уверен, что нелегитимный президент в руках прескотов и ему подобных становится игрушкой.
«Когда будет смена власти, когда будут выборы в РА, когда будет легитимный президент, социалисты останутся социалистами, капиталисты - капиталистами. Президентом станет та личность, кому отдадут голоса свободные граждане свободной Республики Армения. Может быть, они решат отдать голоса Сержу Саргсяну. Лишь бы был легитимным. Эта. задача номер один», - отметил Егиазарян.