Ինչու է աղմկում ու «դանոսչիկություն» անում Լևոն Տեր–Պետրոսյանը
Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու իր քարոզչագործիք «ilur.am» կայքը, որին միացել է նաև բազմաժանր, բազմակի ու բազմաձև օգտագործման «1in.am» կայքը, ավելի կոնկրետ՝ այդ կայքում տպագրվող ևս մեկ լևոնական քարոզչագործիք Կարպիս Փաշոյանը (ֆեյսբուքյան փոքրաթիվ դիշովկա ստատուսչիներին չենք հաշվում), կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում Նիկոլ Փաշինյանի համար։
Սրանք բերիական ժամանակների ոճով «դանոսչիկություն» են անում «7or.am»–ի դեմ ու փարիսեցիաբար բղավում, թե բա՝ հարա՜յ, հասե՜ք, սպառնում են Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգությանը։
Սա այն դեպքն է, երբ գողն առաջինն է գոռում՝ «Բռնե՛ք գողին»։
Սրանք նենգափոխում են մեր կայքում տպագրված հոդվածի իմաստը և էժանագին հնարքի դիմում՝ ձեռքի հետ բացահայտելով սեփական վախերը, պարանոյիկ հակվածությունը և սադրանքի գնալու մտադրությունը։ Իսկ թե ինչու են այդպես վարվում, կներկայացնենք ստորև։
Բայց նախ մի փոքր անդրադարձ կոկորդիլոսի արցունքներ բերած հոդվածին։
Բռնության բացառման անհրաժեշտությունը
Տերպետրոսյանականներին «7or.am»–ի դեմ էժանագին «դանոսչիկություն» անելու առիթ էր տվել «Ռեստարտ» նախաձեռնության տղաների և Նարեկ Մալյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ հոդվածը։ Հոդված, որտեղ դատապարտվել էր բռնությունը՝ իր ցանկացած դրսևորման մեջ։
Հոդվածում կոչ էր արվել Փաշինյանին կանխել բռնությունները, ով էլ որ դրա կիրառողը լինի։ Բռնության կիրառումից որևէ մեկը, այդ թվում՝ Փաշինյանը, չի շահի, քանզի քաղաքական գործընթացներն այդ դեպքում կարող են տեղափոխվել ապաքաղաքական դաշտ, ինչը վտանգավոր կլինի բոլորիս, այդ թվում՝ Փաշինյանի համար։ Դրանից կտուժեն Հայաստանն ու Արցախը։
Հոդվածի ամբողջ «մեսիջն», ըստ այդմ, քաղաքական գործընթացներում բռնություններ ու «հունվեյբինություն» թույլ չտալն է։ Ու, բնականաբար, որևէ սպառնալիք չկար Փաշինյանի հասցեին։
Ամեն մարդ արտահայտվում է իր մտածողության, դաստիարակության ու հոգեվիճակի շրջանակներում
Լևոն Տեր–Պետրոսյանը նենգափոխել է այդ հոդվածի իմաստն ու «դանոսչիկություն» արել «7or.am»–ի դեմ, քանզի վախենում է ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանի, այլ ի՛ր համար (գող, սիրտը՝ դող)։
Վախենում է, որ քաղաքական զարգացումները կարող են հասնել մինչև 1995–1996 թվականների ընտրական պատմություն, ու ինքն ստիպված պատասխան տա ընտրակեղծիքների, բռնությունների և սահմանադրական կարգի տապալման համար։
Տանկերով սահմանադրական կարգը տապալվել է 1996–ին։ Քաղաքական գործիչներին բռնության ենթարկել են 1996–ին և մեկ փուլով նախագահական աթոռի զավթման հարցը լուծվել է հենց 1996–ին (Վանո Սիրադեղյանին հարցրեք, կասի)։
Տեր–Պետրոսյանի դարդը Փաշինյանը չէ
1–ին նախագահը նախորդ տարվա ապրիլ–մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունների մեկնարկային փուլում փաստացի պաշտպանում էր նախորդ իշխանություններին։ Լևոնականները սոցցանցերում աշխատում էին Փաշինյանի դեմ, և միայն երբ իշխանափոխության հոտ եկավ, սրանք դարձան «թունդ հեղափոխական» (ի դեպ, վերը հիշատակված «1in.am» կայքը նույնպես դեմ էր Փաշինյանի շարժմանը և կատաղի կռիվ էր տալիս նրա դեմ ու լևոնենց պես միայն նախորդ տարվա ապրիլի 23–ից հետո դարձավ «սարսափելի հեղափոխական»)։ Եվ հիմա պարզվում է, որ այս քամելեոններն անհանգստացած են Փաշինյանի անվտանգությամբ ու «դանոս» են տալիս «7or.am»–ի դեմ։
Այդ «դանոսն», ի դեպ, մատնում է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ներքին հոգեվիճակն ու մտադրությունները։ Վախից դեպի պարանոյա ու սադրանք մեկ քայլ է։
Ինչպես արդեն վերևում նշվեց, ՀԱԿ առաջնորդը կանխազգում է, որ 96–ի համար գալու են իր հետևից։ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ տեղի ունեցողը անձնական վրեժխնդրության ու քաղաքական վենդետտայի տիրույթում չդիտարկելու համար Փաշինյանը կարող է և ուզում է մյուս ընտրություններին և հատկապես 1996–ի նախագահականին ևս անդրադառնալ (վարչապետի մարտիմեկյան ուղերձը և նույն օրը Վազգեն Մանուկյանի հետ նրա հանդիպումն ու «մեսիջները» ցույց են տալիս, որ 96–ի նախագահական ընտրությունների իրավաքաղաքական գնահատական տալը ժամանակի հարց է դարձել)։ Հենց սա է վախեցրել Տեր–Պետրոսյանին, ու նա իր քարոզչագործիքներով կեղծ թիրախներ է հրամցնում ու կեղծ մտահոգություններ հայտնում։
«ilur.am»–ի փաստացի գլխավոր խմբագրի (դե՛, Տեր–Պետրոսյանի, էլի՛) «դանոսչիկությունը» ցույց է տալիս, որ լևոնենք ամեն ինչի պատրաստ են, և Փաշինյանն, իրոք, իր անձնական անվտանգության պահով պետք է լրջորեն մտահոգվի ու զգուշանա, այսպես կոչված, յուրայիններից։ Ի վերջո, չմոռանանք, որ հենց Լևոն Տեր–Պետրոսյանի նախագահության տարիներին էր ստեղծվել Արմեն Տեր–Սահակյանի բանդան, որը քաղաքական ղեկավարության հրահանգներով սպանություն էր իրականացնում։
Ու հիմա, երբ Տեր–Պետրոսյանը խոսում է Փաշինյանի անվտանգությունից, դա հուշում է, որ քաղաքական սպանությունների տարիներին նախագահ եղածի մտքով նաև սադրանք է անցնում։ 1–ին նախագահը հասկանում է, որ եթե ընտրական գործընթացների պատմությունները վերաբացվեցին, ապա ինքը սահմանադրական կարգի տապալման թիվ մեկ մեղադրյալն է դառնալու։
Բացի այդ՝ Տեր–Պետրոսյանը տեսնում է, որ Փաշինյանի իշխանության վարկանիշն անկում է ապրում, ու եթե այսպես շարունակվի, ապա կարող է քաղաքական իրավիճակ փոխվել, ու այդ փոփոխությունից հետո ինքը կարող է այսօրվա իր մեղադրողի դիրքից հայտնվել մեղադրյալի կարգավիճակում։ Տեր–Պետրոսյանին հիմա այլ բան չի մնում, քան սադրանքի գնալը և մեղքն այլոց վրա բարդելը։
Իշխանությանը կից մարդասպանների բանդա պահած 1–ին նախագահից ամեն ինչ էլ սպասելի է, ու նրա ներկայիս պահվածքը հուշում է, որ պետք է նորովի դիտարկել 2008–ի մարտի 1–ի 10 զոհերի հետ կապված հարցերը, 1999 հոկտեմբերի 27–ը (ահաբեկչության զոհ դարձած Վազգեն Սարգսյանն էր 1998–ին Տեր–Պետրոսյանին իշխանությունից հեռացրած գլխավոր դերակատարը) ու Տեր–Պետրոսյանի նախագահության տարիներին տեղի ունեցած քաղաքական սպանությունները։
Հ.Գ.։ Լևոնենց վայնասունը ինձ մի պատմություն հիշեցրեց։ Էն, որ վերջում հարցնում են, թե ինչու են աղմկում, ու հնչում է պատասխան՝ «Պոռնիկներ են, սը՛ր»։

Почему шумит и «стучит» Левон Тер-Петросян
Левон Тер-Петросян и являющийся его пропагандистским инструментом сайт «ilur.am», к которому присоединился сайт многоразового и многопрофильного использования «1in.am», вернее – публикующийся там другой левоновский агитинструмент Карпис Пашоян (не считая немногочисленных дешевых статусописцев в «Фейсбук»), проливают крокодиловы слезы по Николу Пашиняну.
Они в стиле бериевских времен пишут доносы на «7or.am», по-фарисейски ударяя в набат, будто безопасности Никола Пашиняна угрожают.
Это тот случай, когда вор первым кричит «Держите вора!»
Они искажают смысл опубликованной на нашем сайте статьи и прибегают к дешевым трюкам, заодно раскрывая свои страхи, параноидальные склонности и намерение пойти на провокацию. Почему же они себя так ведут, представим ниже.
Однако сначала обратимся к вызвавшей крокодиловы слезы статье.
Необходимость исключения насилия
Повод заниматься дешевым стукачеством против «7or.am» тер-петросяновцам дала статья, касающаяся инцидента между парнями из инициативы «Рестарт» и Нареком Маляном. Статья, в которой было осуждено насилие в любом его проявлении.
В статье был озвучен призыв к Пашиняну предотвратить насилие вне зависимости от того, кто бы его ни применял. От применения насилия никто, в том числе сам Пашинян, не выиграет, так как политические развития в это случае могут переместиться в неполитическое поле, что будет опасным для всех, в том числе для Пашиняна. Пострадают от этого Армения и Арцах.
Весь месседж статьи в этом плане заключался в недопущении в политических процессах насилия и «хунвейбинства». И естественно, что никакой угрозы в адрес Пашиняна здесь не было.
Каждый высказывается в меру своего мышления, воспитанности и душевного состояния
Левон Тер-Петросян подменил смысл этой статьи и «настучал» на «7or.am», так как боится не за Никола Пашиняна, а за себя самого (на воре и шапка горит).
Боится, что политические развития могут дойти до избирательных процессов 1995-1996гг., и он будет вынужден ответить за фальсификации, применение насилия и свержение конституционного строя.
Конституционный строй танками был свергнут в 1996-ом. Политических деятелей подвергали насилию в 1996-ом, и вопрос захвата президентского кресла в один тур был решен в 1996-ом (спросите Вано Сирадегяна, он скажет).
Думы Тер-Петросяна не о Пашиняне
На начальном этапе политических изменений апреля-мая прошлого года 1-ый президент фактически защищал предыдущие власти. Левоновцы работали в соцсетях против Пашиняна, и, лишь почуяв запах смены власти, стали «ярыми революционерами» (кстати, упомянутый выше сайт «1in.am» тоже был против движения Пашиняна и вел с ним отчаянную борьбу, став, подобно левоновцам, «революционным до мозга костей» лишь после 23 апреля прошлого года). И сейчас выясняется, что эти хамелеоны обеспокоены безопасностью Пашиняна и «стучат» на «7or.am».
Кстати, этот донос выдает душевное состояние Левона Тер-Петросяна и его намерения. От страха до паранойи и провокации – один шаг.
Как уже было отмечено выше, лидер АНК предчувствует, что за ним придут по части 96-го. Для того чтобы происходящее в отношении Роберта Кочаряна не рассматривалось в качестве личной мести и политической вендетты, Пашинян может и хочет (первомартовское послание премьера, а также его месседжи и встреча в тот же день с Вазгеном Манукяном показывают, что политико-правовая оценка президентских выборов 1996-го стала делом времени) обратиться также к другим выборам, в особенности президентским выборам 1996-го. Именно это и напугало Тер-Петросяна, и посредством своих пропагандистских инструментов он подсовывает ложные мишени и выражает псевдообеспокоенность.
«Стукачество» главного на деле редактора «ilur.am» (ну, в смысле Тер-Петросяна) показывает, что левоновцы готовы на все, и Пашинян действительно должен серьезно опасаться за свою личную безопасность и остерегаться так называемых своих. Не будем, наконец, забывать, что именно в годы президентства Левона Тер-Петросяна была создана банда Армена Тер-Саакяна, которая осуществляла убийства с указки политического руководства.
И теперь, когда Тер-Петросян говорит о безопасности Пашиняна, это подсказывает, что в голове бывшего в годы политических убийств президентом человека проходит также мысль о провокации. 1-ый президент понимает, что если будут подняты истории избирательных процессов, то он станет главным обвиняемым в свержении конституционного строя.
Кроме того, Тер-Петросян видит, что рейтинг власти Пашиняна переживает спад, и если так продолжится, политическая ситуация может измениться, и он может сменить свою сегодняшнюю позицию обвинителя на положение обвиняемого. Тер-Петросяну сегодня не остается ничего другого, кроме как пойти на провокацию и взвалить вину на других.
От державшего при власти банду убийц 1-го президента ожидать можно всё что угодно, и его нынешнее поведение подсказывает, что нужно по-новому рассмотреть связанные с 10 жертвами 1 марта 2008 года вопросы, 27 октября 1999-го (ставший жертвой теракта Вазген Саркисян был главным действующим лицом отстранения Тер-Петросяна от власти в 1998-ом) и имевшие место в годы президентства Тер-Петросяна политические убийства.
P.S. Вой левоновцев напомнил мне одну историю. Ну ту, в конце которой спрашивают, почему шумят, и получают ответ: «Проститутки, сэр!»