ՌԴ պատգամավոր. «Մեզ չհաջողվեց դառնալ աշխարհի բենզալցակայան»
ՌԴ Պետդումայի «Սպրավեդլիվայա Ռոսսիա» խմբակցության պատգամավոր Օլեգ Պախոլկովը դիմել է Տնտեսական զարգացման նախարարության ղեկավար Ալեքսեյ Ուլյուկաևին` առաջարկելով առաջիկա 5 տարվա ընթացքում լիովին հրաժարվել նավթի արտահանումից և մշակել ներքին զարգացման ռազմավարություն` հրաժարվելով նավթային կախվածությունից: Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Այսօր անհրաժեշտ է քաջություն ունենալ և հայտարարել համաշխարհային շուկային նավթի վաճառքից հրաժարվելու մասին», - հայտարարել է Պախոլկովը` ընդգծելով, որ Ռուսաստանին անհրաժեշտ են բարեփոխումներ, որոնք ուղղված կլինեն ներքին տնտեսությանը, և դրա համար կան բոլոր անհրաժեշտ ռեսուրսները:
Պատգամավորը նաև ընդունել է, որ նման քայլի հնարավոր չէ կտրուկ դիմել, քանի որ Ռուսաստանն ունի պարտավորություններ, որոնք պայմանավորված են միջազգային պայմանագրերով:
«Մենք ունենք պարտավորություններ մեր գործընկերների առջև, որոնք պետք է կատարվեն: Այդ իսկ պատճառով առաջարկում եմ քայլ առ քայլ սկսել այդ գործընթացը` 5 տարվա ընթացքում 20%-ով նվազեցնելով նավթի մատակարարումն արտասահման մինչև վաճառքի ամբողջական դադարեցում», — առաջարկել է Պախոլկովը` հավելելով, որ մինչ իշխանությունները սպասում են՝ երբ է թանկանալու նավթը, երկրի տնտեսությունը «մահանում է», իսկ տնտեսության հետ «մահանում է» նաև պետությունը:

Депутат Госдумы: «Быть мировой бензоколонкой у нас не получилось»
Депутат Госдумы РФ от «Справедливой России» Олег Пахолков обратился к главе Минэкономразвития Алексею Улюкаеву с предложением рассмотреть возможность в течение пяти лет полностью прекратить продажу нефти за границу и разработать стратегию развития внутренней экономики России путем отказа от нефтезависимости. Об этом сообщает РИА «Новости».
«Сегодня необходимо набраться мужества и заявить об отмене приоритета продажи нефти на мировые рынки. Мы должны начать разворот внутрь нашей экономики и ее развития», – заявил депутат, подчеркнув, что государству нужны реформы, настроенные непосредственно на внутреннюю экономику, и для этого у России есть собственные резервы.
При этом парламентарий признает, что резкое введение подобной меры невозможно.
«У России есть обязательства перед партнерами, которые необходимо выполнить. Предлагаю запускать данный процесс поэтапно, в течение пяти лет по 20%, шаг за шагом уменьшая поставки нефти за границу, до полной остановки продажи «черного золота», – считает он.
По словам депутата, самая большая проблема России «состоит в том, что страна до сих пор сидит на «нефтяной игле».
«Пока мы лишь ожидаем и терпим, что когда-нибудь нефть подорожает, – экономика гибнет, так же, как и гибнет государство. Мы же, в свою очередь, разбазариваем резервные ресурсы будущих поколений. Быть мировой бензоколонкой у нас не получилось», – отмечает депутат.