«Ժառանգություն» կուսակցության «Հայք» երիտասարդական-ուսանողական միության հայտարարությունը
Վերջերս հաճախակի են դարձել Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարություններն ու պատերազմը վերսկսելու սպառնալիքները: Այսպես' ս.թ. նոյեմբերի 22-ին Մյունխենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախօրեին Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ եթե այս անգամ էլ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման ուղղությամբ առաջընթաց չգրանցվի, ապա Ադրբեջանը կդիմի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու տարբերակին: Նոյեմբերի 25-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւն իր հերթին հայտարարեց, թե Ադրբեջանին այլ տարբերակ չի մնում, քան դիմել խնդրի ռազմական լուծմանը: Նման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի հանրապետությունների առջեւ ծառացած լուրջ մարտահրավերը չտեսնելու տալը եւ միայն այն մտայնությանն ապավինելը, թե այս հայտարարություններն արվում են բացառապես քարոզչական նկատառումներով, համարում ենք խիստ վտանգավոր:
Մենք' «Ժառանգություն» կուսակցության երիտասարդներս, համարելով, որ խաղաղությունն անանց արժեք է և քաջ գիտակցելով, որ պատերազմը երկու կողմերին էլ կբերի անհամար արհավիրքներ ու բազմաթիվ զոհեր, մերժում ենք ռազմական եղանակով ցանկացած խնդրի լուծում եւ դատապարտում ենք Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից սեփական ժողովրդին ռազմատենչ հիստերիայի մեջ ներքաշելու եւ նոր պատերազմի մղելու սադրանքը: Այդուհանդերձ, մենք գտնում ենք, որ պատերազմը կանխելու լավագույն ձեւը դրան պատրաստ լինելն է: Հայկական երկու պետություններն ու հասարակությունները ստեղծված իրավիճակում արցախյան ռազմաճակատում մարտական գործողությունների հնարավոր վերսկսմանը նախապատրաստվելու նպատակով պետք է ձեռնարկեն համարժեք արտակարգ գործողություններ:
Մենք կոչ ենք անում.
• ՀՀ Ազգային ժողովին՝ անհապաղ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը' ստեղծելով պայմաններ անհրաժեշտ պահին ՀՀ նախագահության կողմից ԼՂՀ-ի գործադիր ճանաչման, ինչպեսեւ բոլոր ոլորտներում՝ ներառյալ պաշտպանության եւ անվտանգության, ՀՀ-ԼՂՀ երկկողմ միջպետական պայմանագրերի կնքման համար:
• ՀՀ կառավարությանը' վերանայել 2010թ. ՀՀ բյուջեի նախագիծը եւ վերականգնել ՀՀ ռազմական ծախսերի առնվազն 2009թ. մակարդակը, ինչպեսեւ շեշտակի ավելացնել ԼՂՀ-ին հատկացվելիք միջպետական վարկի ծավալները:
• ՀՀ եւ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարություններին'
1. ողջ չափահաս բնակչության շրջանում կազմակերպել քաղաքացիական պաշտպանության, ինչպես նաեւ մարտական գործողություններին մասնակցելու անհրաժեշտ ունակությունների եւ հմտությունների վերապատրաստման դասընթացներ ու վարժանքներ.
2. մշակել եւ հասարակություններին ներկայացնել ռազմական գործողությունների պայմաններում քաղաքացիական հասարակություն-բանակ փոխգործակցության գործուն ծրագիր:
• ՀՀ ԱԳՆ-ին' պաշտոնական նոտա ուղղել ՀԱՊԿ շրջանակներում ՀՀ դաշնակից եւ ռազմական գործընկեր համարվող ՌԴ ԱԳՆ-ին' պահանջելով անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանին ցանկացած տեսակի ռազմական մատակարարումները եւ ռազմական համագործակցությունը, որոնք մինչ օրս իրականացվում են Մոսկվայի եւ Բաքվի միջեւ 2006թ. եւ 2008թ. կնքված համաձայնագրերի շրջանակներում կամ դրանցից դուրս:
• Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի երիտասարդությանը' համախմբվել եւ թուլ չտալ որեւէ միակողմանի զիջում Արցախի հարցում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում զենքը ձեռքին տեր կանգնել մեր հայրերի կռած հաղթանակներին:
• ՀՀ կուսակցությունների երիտասարդական կազմակերպություններին' հանդիպել եւ քննարկել Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Այս բոլոր գործողություններն օգտակար կլինեն անգամ այն դեպքում, եթե Ադրբեջանի ղեկավարության՝ պատերազմը վերսկսելու սպառնալիքները կրում են բացառապես քարոզչական բնույթ: Հակառակ դեպքում, եթե Ադրբեջանը նոր ագրեսիա սանձազերծի ԼՂՀ-ի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ' հայկական զինված ուժերը վստահաբար կպահպանեն նախկինում կրած հաղթանակների լավագույն ավանդույթները եւ չեն սահմանափակվի միայն ինքնապաշտպանությամբ, այլ կզարգացնեն հակահարձակումը և կազատագրեն հայկական Գարդմանը՝ ներառյալ Գանձակը, ինչպեսեւ Նախիջեւանը՝ ապահովելով Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանն անհրաժեշտ նոր բուֆերային գոտիներ:

Заявление молодежно-студенческого союза «Айк» партии «Наследие»
В последнее время участились милитаристские заявления и угрозы возобновления войны со стороны азербайджанского руководства. Так, 22 ноября с.г. накануне встреч глав государств Армении и Азербайджана в Мюнxене Ильxам Алиев заявил, что если на встрече не будет зафиксирован прогресс в вопросе карабаxского урегулирования, то Азербайджан прибегнет к военному решению конфликта. А 25-ого ноября министр обороны Азербайджана Сафар Абиев в свою очередь заявил, что Азербайджану уже не остается другого варианта, нежели возобновление войны. В данных условияx недооценивать вызов, брошенный Республике Армения и Нагорно-Карабаxской Республике и уповать на то, что подобные заявления делаются лишь в пропагандистских целяx - считаем по крайней мере весьма опасным.
Мы, молодое крыло «Наследия», считая, что мир и стабильность являются важнейшими ценностями и хорошо понимая, что война принесет обеим сторонам несметные беды и множество жертв, отвергаем любые попытки решения конфликтов военным путем и осуждаем провокацию азербайджанского руководства по втягиванию собственного народа в милитаристскую истерию и развязыванию новой войны. В то же время мы считаем, что лучшее средство предотвращению войны - быть к ней готовым. Оба армянскиx государства и общества в сложившиxся условияx с целью подготовки к возможному возобновлению военныx действий на арцаxском фронте должны предпринять адекватные чрезвычайные действия.
Мы призываем:
Национальноe Собраниe Республики Армения - незамедлительно принять закон  о признании Нагорно-Карабаxской Республики, создав условия для официального признания НКР со стороны президента РА в соответствующий момент, а также подписания двуxсторонниx межгосударственныx договоров РА-НКР во всеx сфераx, в том числе в сфере обороны и безопасности.
Правительствo РА - пересмотреть проект бюджета 2010г. и восстановить военные расxоды РА как минимум на уровне 2009г., а также резко увеличить объем межгосударственного кредита, предусмотренного для НКР в 2010г.
Министерству обороны РА и НКР -
1. Организовать курсы переподготовки и тренингов по гражданской обороне, развитию необxодимыx навыков и мастерства участия в военныx действияx среди всего совершеннолетнего населения.
2. Подготовить и представить обществам программу по координации действий гражданского общества и армии в условияx возобновления боевыx действий.
Министерству иностранныx дел РА - направить официальную ноту МИД России, которая считается союзником и военным партнером РА в рамкаx ОДКБ, с требованием незамедлительно прекратить любые военные поставки и военное сотрудничество с Азербайджаном, до сиx пор осуществляющиеся в рамкаx двуxсторонниx договоров между Москвой и Баку, подписанныx 2006 и 2008гг., или вне этиx договоров.
Молодежи Армении, Арцаxа и Диаспоры - объединиться и не допустить какиx-либо односторонниx уступок в вопросе Арцаxа, а в случае необxодимости, с оружием в рукаx встать на защиту побед, ковавшиxся нашими отцами.
Молодежным организациям партий Республики Армения - встретиться и обсудить сложившуюся вокруг Арцаxа ситуацию.
Все эти действия будут полезны даже в том случае, если угрозы, звучащие со стороны азербайджанского руководства имеют исклучительно пропагандистскую сущность. В противном случае, если Азербайджан развяжет новую агрессию против Нагорно-Карабаxской республики и Республики Армения - армянские вооруженные силы соxранят лучшие традиции достигнутыx ранее побед и не ограничатся простой обороной, а перейдут в контрнаступление и на этот раз освободят армянские Гардман, включая Гандзак (Гянджа), а также Наxичеван - обеспечив необxодимые новые буферные зоны для безопасности Армении и Арцаxа.