Հակոբ Հակոբյանը դեմ է
Խորհրդարանում քննարկված «Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին փաթեթին 21 դեմ քվեարկածների թվում էր նաև 041 ընտրատարածքից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր, «Երևան գարեջուր» ՓԲԸ-ի սեփականատեր Հակոբ Հակոբյանը (պիվի Հակոբ)։ Խորհրդարանում «7օր»-ի թղթակիցը նրանից հետաքրքրվել է դեմ քվեարկելու պատճառների մասին։
-Ես գտնում եմ, որ դա տեղական արտադրողի համար լավ չէ, դրա համար դեմ եմ քվեարկել։ Լավ չէ, որովհետև տեղական արտադրողի վիճակը վատանալու է, դրսից գալու են էժան օղիներ, տեղականն էլ չի վաճառվելու։
-Հիմա այդ օրենքը միայն օղուն է վերաբերում։ Մտավախություն ունե՞ք, որ այնուհետև կանցնեն գարջրին և մյուս ալկոհոլային խմիչքներին։
-Չգիտեմ, հնարավոր է։
-Արդյոք այդ մատավախությունից դրդվա՞ծ չէ, որ դեմ եք քվեարկել։
-Ո՛չ։
-Չե՞ք կարծում, որ կառավարությունը այսպիսի օրինագծերով տեղական արտադրությունն ընդհանրապես սպանում է։
-Ես չեմ կարծում, որ մեր կառավարությունը մեր տեղական արտադրողին սպանի։ Միգուցե քայլերը դրան են տանում, բայց՝ ինչ-որ բաներից դրդված։ Կոնկրետ այս հարցի վերաբերյալ օգոստոս ամսվա սկզբին վարչապետի մոտ խորհրդակցություն եղավ, ես էլ էի մասնակցում, վարչապետն ասաց՝ որտեղից են ճնշումները։ Ես ընդունում եմ, որ ճնշումներ կան, բայց իմ կարծիքով հիմա մենք պետք է ուրիշ քայլեր ձեռնարկենք, որ ճնշումների չենթարկվենք։ Այնպիսի քայլեր, որ դրսից մեզ չճնշեն։
-Փաստորեն դրսի՞ց են ճնշում։
-Իհարկե, մենք համարվում ենք Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ, պայմանագիր ենք ստորագրել, այնտեղ կետեր կան, որոնց մենք դեմ ենք գնացել ժամանակին։ Հիմա, ինձ թվում է, նույն բանը պետք է արվի, բայց չվնասելով այդ պայմանգրի կետերին։
-Դուք «Երևան գարջուր» ՓԲԸ-ում 50% բաժնեմաս ունեք։ Բայց չէ՞ որ պատգամավորն իրավունք չունի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու։

Акоп Акопян выступает против
В числе 21 депутата, проголосовавшего против принятия пакета о внесении изменений и дополнений в обсуждавшийся в парламенте закон «Об акцизном налоге», был и избранный от избирательного участка 041 по смешанной системе депутат, владелец пивного завода «Ереван гареджур» Акоп Акопян (известный как «пиви Акоп»). Корреспондент «7or» попытался выяснить у него причины того, что он проголосовал против принятия пакета.
-Я считаю, что  это не является приемлемым для местных производителей, именно поэтому я проголосовал «против». Это приведет к тому, что будут привозить дешевую водку из заграницы, а водка местного производства не будет продаваться.
-Сейчас этот закон относится только к водке. У Вас не возникает беспокойство по поводу того, что затем перейдут и к пиву и другим алкогольным напиткам?
-Не знаю, возможно.
-Не из-за этого ли Вы проголосовали «против»?
-Нет.
-Вы не считаете, что подобными законопроектами правительство «убивает» отечественных производителей?
-Я не думаю, что наше правительство осуществляет такую политику по отношению к отечественному производителю. Может быть, шаги ведут к этому, но они чем-то мотивированы. В начале августа у премьер-министра было совещание относительно этого вопроса, на котором участвовал и я. Премьер сказал, откуда идет давление. Я принимаю  тот факт, что давление есть, но, по моему, теперь мы должны предпринять другие шаги, чтобы не подвергаться давлению. Причем такие шаги, которые будут способствовать тому, чтобы на нас не оказывали давление извне.
-Фактически, давление исходит извне?
-Конечно, ведь мы являемся членом Всемирной торговой организации, мы подписали договор, в котором есть пункты, против которых мы в свое время выступали.
- Вы владеете 50% акций ЗАО «Ереван гареджур». Но ведь депутат не имеет право заниматься предпринимательством.
-Я и не занимаюсь. Я являюсь владельцем, но не занимаюсь этим, разве вы не видите, что я весь день провожу здесь.