ՀՀԿ–ն «դեմ» է քվեարկելու ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին օրինագծին
ՀՀ ԱԺ-ում ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ այն հետաձգում են մինչև հաջորդ քառօրյա, իսկ այդ ընթացքում հարցը դնում համազգային քննարկման սեղանին։
Այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը «7օր»-ի հարցին ի պատասխան ասել է, որ ՀՀ և՛ ներքին, և՛ արտաքին քաղաքականության օրակարգում ԼՂՀ-ն միշտ եղել է համազգային քննարկումների առարկա։
-Ես ուղղակի չեմ հասկանում, թե ի՞նչ համազգային քննարկման մասին է խոսքը։ Մենք խոսում ենք ԼՂՀ-ն ճանաչելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ, որն այս պահին օրենքի տեսքով իրականացնել և հնարավորություն տալ, որպեսզի մեր բանակցային մյուս կողմը է՛լ ավելի սաստկացնի ուժի դիրքերից սպառնալիքի քաղաքականությունը և ապակառուցողականությունը, ու պատրվակ ունենա բանակցությունները ձախողելու, այս պահին արդարացված չէ։ Դա հնարավորություն է, որը պետք է պահել ապագայի համար, եթե լինեն նման անցանկալի զարգացումներ,-ասել է ՀՀԿ-ական պատգամավորը՝ նշելով, որ այսօր այդ օրինագծի ընդունման անհրաժեշտություն չկա։
-Եթե դրվեց քվեարկության, ՀՀԿ-ն այդ նախաձեռնությանը, բնականաբար, քվեարկելու է «դեմ», եթե այս 15 օրվա ընթացքում բանակցային գործընթացում արմատական փոփոխություններ տեղի չունենան։ Այսինքն, բնականոն զարգացման պարագայում մենք մեր դիրքորոշումը հստակ արտահայտել ենք և վարվելու ենք այնպես, ինչպես որ հայտարարել ենք,-հավելել է Ա. Զաքարյանը։

РПА проголосует против законопроекта о признании независимости НКР
На обсуждении в НС РА законопроекта о признании независимости НКР  руководитель партии «Наследие» Раффи Ованнисян заявил, что обсуждение отложили до следующей четырехдневки, а в этот период вопрос будет вынесен на общенациональное обсуждение.
Сегодня на брифингах НС член Республиканской фракции парламента Артак Закарян в ответ на вопрос «7or» заявил, что в повестке дня как внутренней, так и внешней политики Республики Армения Нагорно-Карабахская Республика всегда была предметом общенациональных обсуждений.
«Я просто не понимаю, о каком общенациональном обсуждении может идти речь. Мы говорим относительно проекта закона о признании независимости НКР, потому что на данный момент является неоправданным осуществить в виде закона и дать возможность, чтобы другая сторона переговоров еще более ужесточила политику угроз с позиций силы и деструктивность, а также имела бы повод для провала переговоров. Это возможность, которую нужно держать для будущего, если будут такие нежелательные развития», - отметил депутат РПА, добавив, что сегодня нет необходимости в принятии этого законопроекта.
«Если он будет поставлен на обсуждение, РПА, естественно, проголосует против его принятия, если, конечно, за эти 15 дней в переговорном процессе не произойдут кардинальные изменения. То есть, в случае нормального развития событий, мы четко выразили нашу позицию и поступим так, как заявили», - подчеркнул А.Закарян.