ԵԱՀԿ–ն դիտարկում է անցկացվելու Մարտակերտի հյուսիսային ուղղությամբ
Փետրվարի 18-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Մարտակերտի հյուսիսային ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/ և Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/:

Миссия ОБСЕ проведет плановый мониторинг линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана
Согласно достигнутым с властями НКР договоренностям 18 февраля миссия ОБСЕ проведет плановый мониторинг на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
С позиций Армии обороны НКР мониторинг проведут полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина) и Христо Христов (Болгария), а также представитель офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция).
С азербайджанской стороны мониторинг проведут личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик и его полевой помощник Иржи Аберлен (Чехия).
Власти НКР заявили о своей готовности содействовать проведению мониторинга и обеспечить безопасность членов мисс ОБСЕ.