«Առաջադեմ կադր» մրցանակի դափնեկիրները
«Անկախ» ԶԼՄ–ներով ու դրանց ջրերն ընկած ազնիվ քյարփինջների միջոցով մի միտք է դրվել շրջանառության մեջ, թե, իբր, արևմտյան կրթություն ստացած կադրը, ով նաև տարիքով երիտասարդ է, լավն է ու առաջադեմ։
Սա իրականում էժանագին ձևակերպում է և տեղավորվում է «արևմտամետության» կոդի մեջ։
Դրանով ուզում են ասել, թե ՀՀԿ ղեկավարը բարեփոխումների է գնում, բայց չէ՞ որ դա այդպես չէ։
Նախ՝ անհասկանալի է, թե ինչ է նշանակում «արևմտյան կրթություն»։ Հայաստանում էլ, Ռուսաստանում էլ, Գերմանիայում էլ կրթության արևմտյան չափանիշներն են ներդրված։ Եվ հետևաբար, ի՞նչ նկատի ունեն «առաջադեմ կադրը արևմտյան կրթություն ստացած կադրն է» կեղծ թեզի քարոզիչները։
Արևմտյան կրթություն ստանալու չափման միավորը ո՞րն է։ Դրսերում սեմինարի մասնակցե՞լը, թե՞ ընդմիջման փոխարեն «լանչ» անելը։ Դպրոցական տարիքում բակում չխաղալն ու բակի տղաների հետ կռիվ չանե՞լը, թե՞ «ինժիներ բալա» լինելը։
Բացի այդ՝ արևմտյան երկրներում կրթություն ստանալը դեռ երաշխիք չէ, որ տվյալ մարդը արևմտյան մենեջմենթ կկիրառի և համամարդկային արժեքների կրողը կլինի։
Հրե՛ն, մի շարք բռնապետներ արևմտյան կրթություն են ստացել։ Մեջն ի՞նչ։ Թուրքմենբաշին էլ էր արևմտյան կրթություն ստացել, հետո ի՞նչ։
Փորձը ցույց է տալիս, որ հայաստանյան ամենաքյարթու դեմքն ավելի հայաստանակենտրոն է ու նվազ վնասակար, քան այն մարդիկ, ում վրա դրված էր «առաջադեմ կադր» որակի նշանը։
«Առաջադեմ կադրի» և «արևմտյան կրթություն ստացած լավ պաշտոնյայի» քայլող մարմնավորումները տխրահռչակ Տիգրան Սարգսյանն ու էկոնոմիկայի «վաղամեռիկ» նախարար Ներսես Երիցյանն են։ Երկուսին էլ պաշտոնի նշանակելիս հայտարարեցին, թե բա՝ ճիշտ է, Սերժը լեգիտիմության խնդիրներ ունի, բայց տեսեք, թե ինչ առաջադեմ կադրեր է բերում։ Շատ չանցած՝ պարզ դարձավ, որ այդ «առաջադեմ կադրերի» գործունեության արդյունքում Հայաստանի տնտեսության հերն անիծվել է, թալանը հասել է անասելի չափերի, կովերի պտուկները դարձել են փող լվանալու միջոցներ, պետությունը մտել է պարտքի տակ, բյուջեն «ատկատային» մեխանիզմներով սրբվում է, հեքիաթասացությունը դարձել է պետական քաղաքականություն։ Դե, իսկ օֆշորային սկանդալը դարձավ «առաջադեմ կադրերի» գործունեության գլուխգործոցը։ Ավելի ցինիկ, ավելի թալանչի, ավելի անգրագետ և ավելի հակահայկական պաշտոնյաներ նորանկախ Հայաստանում չէին եղել (չհաշված, իհարկե, մի երկու հոգու)։
Հիմա նոր «առաջադեմ ու արևմտյան կրթություն ստացած» կադրերի «ռասկրուտկա» է գնում։ Տեսնենք, թե ինչ կստացվի։
Չենք ուզում նախապես գնահատական տալ նորերին, բայց չենք կարող չասել, որ նրանց մեկնարկային պայմանները վատն են, քանզի նրանք ծառայել ու ծառայում են մեկ մարդու, և մինչև իրենց նշանակվելը ծպտուն անգամ չեն հանել իրենց վստահվելիք ոլորտների մասին։ Իսկ դա խոր հակասության մեջ է արևմտյան չափանիշների հետ։ Հետևաբար, առնվազն անմեղսունակություն է տարիքի ու կրթության համար պաշտոնյային առաջադեմ համարելը։ Կյանքը ցույց կտա, թե ով ով է։
Հ.Գ.։ Տարիքով համեմատաբար երիտասարդ ու արևմուտքներում «լանչ» արած Գևորգ Կոստանյանին դրեցին գլխավոր դատախազ։ Թե ինչ տեսակի կադր է նա, ամբողջ հանրության համար պարզ դարձավ Գյումրիում՝ հայտնի ողբերգական դեպքի ժամանակ։ Նրա համեմատ՝ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն առաջադիմության և արևմտյան արժեքների մեծն ջատագովի կերպար է։
Հարցն այն չէ, որ Հովսեփյանն է լավը կամ վատը։ Հարցն այն է, որ հանրությանը դեմ տրվող «առաջադեմ կադրերն» են անհաջող։ Գոնե մինչև հիմա այդպես է եղել։
Վերցնենք Հրայր Թովմասյանին կամ Վարդան Պողոսյանին։ Մինչև պաշտոնյա դառնալը երկուսն էլ լավ համբավ ունեցող իրավաբան էին։ Հետո երկուսն էլ դարձան կամակատարներ՝ արժանանալով «չաթլախ» որակավորմանը (հանուն արդարության՝ պետք է նշել, որ «չաթլախի» հեղինակը հիմա Թովմասյանի հետ ուս ուսի տված՝ գնում է դեպի «ապահով Հայաստան»)։ Բայց պատճառն, ի դեպ, այդ կադրերը չեն։ Համակարգն ու համակարգի գլխին կանգնածն է փչացնում ամենքին ու ամեն ինչ։ Բայց դե, փչացնողն էլ մեղավոր չէ այդ մասով։ Թող չփչանան. ո՞վ է ձեռքներից բռնել։

Лауреаты премии «Прогрессивный кадр»
Через «независимые» СМИ и оказавшихся у них на поводу «честных кирпичей» в оборот была введена мысль о том, что получивший западное образование кадр, который также молод, якобы хорош и прогрессивен.
В действительности это дешевая формулировка, умещающаяся в код «прозападничества».
Этим хотят сказать, что руководитель РПА идет на реформы, но всем-то известно, что это не так.
Во-первых, непонятно, что означает «западное образование». И в Армении, и в России, и в Германии внедрены западные стандарты образования. Следовательно, что подразумевают пропагандисты псевдотезиса «прогрессивный кадр – получивший западное образование кадр»?
Каков критерий получения западного образования? Участие в заграничных семинарах или принятие ланча вместо перерыва? Неучастие в школьном возрасте в дворовых играх и драках или бытность маменькиным сыночком?
Кроме того, в западных странах получение образования еще не является гарантией того, что данный человек будет применять западный менеджмент и станет носителем общечеловеческих ценностей.
Вон, например, целый ряд диктаторов получил западное образование. И что из этого? Туркменбаши тоже имеет западное образование, и что?
Опыт показывает, что самый рабисный представитель нашего общества намного более государственно-ориентирован и намного менее вредоносен, чем те люди, на которых стоит ярлык «прогрессивного кадра».
Живыми воплощениями «прогрессивного кадра» и «получившего западное образование хорошего чиновника» являются печально известный Тигран Саркисян и «почивший» министр экономики Нерсес Ерицян. При назначении обоих на свои посты было заявлено, мол, Серж имеет проблемы с легитимностью, но взгляните, какие прогрессивные кадры он приводит. Немного спустя стало ясно, что в результате деятельности этих «прогрессивных кадров» основы экономики Армении были подорваны, разграбление достигло беспрецедентного уровня, коровье вымя стало средством отмывания денег, государство повязло в долгах, бюджет расхищается по «откатным» схемам, а сказительство превратилось в государственную политику. Оффшорный же скандал стал шедевром работы «прогрессивных кадров». Более циничных, грабительских, безграмотных и антиармянских чиновников Армения еще не видела (конечно же, не считая пары человек).
Сейчас идет раскрутка новых «прогрессивных и получивших западное образование» кадров. Посмотрим, что из этого выйдет.
Не хотим заранее давать оценки новоиспеченным, но не можем не отметить, что их стартовые условия плохи, так как они служили и будут служить одному человеку, а до назначения они даже не высказывались по части вверяемых им сфер. А это глубоко противоречит западным критериям. Следовательно, считать чиновника прогрессивным из-за его возраста и полученного им образования как минимум невменяемо. Жизнь покажет, кто кем является на самом деле.
P.S. Сравнительно молодого и «ланчевавшего» в западных странах Геворга Костаняна назначили генпрокурором. Какой он кадр, всем стало ясно в ходе известных событий в Гюмри. В сравнении с ним бывший генпрокурор Агван Овсепян – апологет прогрессивности и западных ценностей.
Вопрос не в том, плох Овсепян или хорош. Проблема в том, что плохи навязываемые обществу «прогрессивные кадры». По крайне мере до сих пор было именно так.
Возьмем хотя бы Грайра Товмасяна или Вардана Погосяна. До становления чиновниками оба обладали репутацией хороших юристов. Затем они стали прислужниками, удостоившись характеристики «давших трещину» (ради справедливости нужно отметить и то, что автор соответствующего эпитета сейчас плечом к плечу с Товмасяном движется в сторону «обеспеченной Армении»). Однако причиной здесь являются не сами кадры. Всё и всех «портит» система и стоящий в ее главе. Но в этом плане «портящий» тоже не особо виноват. Пусть не «портились» бы – а кто их тянул за руку?