Վլադիմիր Կարապետյան. «Կարևորը խոսքերը չեն»
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվի ժողովում իր ելույթում, բերելով Եղիազար Այնթապցու օրնակը, եզրահանգել էր. «...Եղբայր, կաթողիկոս ես ուզում լինել, արի դարձիր Ամենայն հայոց կաթողիկոս, միայն թե ազգի գլխին փորձանք մի՛ բեր ու մի՛ պառակտիր մեր եկե­ղեցին...Ինչո՞ւ է Սերժ Սարգսյանին թվում, թե հայ ժողովուրդն ընդունակ չէ, հանուն ազգային նպատակների, ևս մեկ անգամ նման լայնախոհություն և իմաստնություն դրսևորելու»։ ՀԱԿ ներկայացուցիչները դա մեկնաբանել էին, դեպի սեփական ժողովուրդը երեսով թեքվելու Սերժ Սարգսյանին արված կոչ։ Իսկ ինչպե՞ս են նրանք գնահատում ՀՀԿ 12-րդ համագումարում Սերժ Սարգսյանի ելույթը։
ՀԱԿ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատասխանատու Վլադիմիր Կարապետյանը, պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե որքանո՞վ էր այդ ելույթում արտացոլված Սերժ Սարգսյանի պատրաստակամությունը «երեսով թեքվել դեպի ժողովուրդը», պատասխանել է.
-Առհասարակ, ցանկացած պետական պաշտոնյա պետք է դեմքով թեքված լինի դեպի ժողովուրդը ու դյուրահատուկ ինչ-որ ուղերձ կամ առաջարկ դրա համար պետք չի։
Վլադիմիր Կարապետյանը դեռևս չէր ծանոթացել Սերժ Սարգսյանի ելույթին՝ ասելով.
-Բնականաբար մենք կծանոթանանք։
Հարցին, թե ե՞րբ, ՀԱԿ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատասխանատուն պատասխանել է.
-Շտապելու որևէ բան չեմ տեսնում, մեկ։ Երկրորդը՝ կարևորը խոսքեր չեն։ Եթե դուք ուշադրություն դարձնեք նույն Սերժ Սարգսյանի ելույթին անցած տարվա նոյեմբերին խորհրդարանաում, այնտեղ էլ բավականին դրական ուղերձներ կան, մոտեցումներ կան, որոնք կարծես թե պետք է դրական ֆոն ստեղծեին հասարակությունում առկա լարվածության թուլացման համար, բայց որևէ գործողություն  չարվեց։ Քաղբանտարկյալները շարունակում են մնալ ազատազրկված, ժողովուրդը շարունակում է ավելի աղքատանալ, օլիգարխիան, օլիգոպոլիաները շարունակում են բարգավաճել։ Այսինքն՝ ես կուզեի տեսնել գործողություն և ոչ թե մի ելույթով դատողություններ անել։ Բայց անշուշտ, քանի որ դա կարող է նաև ինչ-որ գործողությունների սկիզբ լինի, մենք կծանոթանանք նաև ելույթին։

Владимир Карапетян: «Главное - не слова»
Во время своего выступления на собрании актива АНК, приведя пример Егиазара Айнтапци, Левон Тер-Петросян заключил: «...Брат, если ты хочешь стать католикосом, то приди и стань Католикосом Всех Армян, только не ввергай народ в испытание и не раскалывай церковь.... Почему Сержу Саргсяну кажется, что народ неспособен во имя национальных целей еще раз проявить подобную широту и мудрость?». Представители АНК комментировали это как призыв Сержу Саргсяну повернуться лицом к своему народу. А как они оценивают выступление Сержа Саргсяна на 12-м съезде РПА.
Ответственный комиссии АНК по внешним сношениям Владимир Карапетян, отвечая на вопрос «7or» о том, насколько в этом выступлении была отражена готовность Сержа Саргсяна «повернуться лицом к народу», сказал:
«Вообще, любой государственный чиновник должен стоять к народу лицом и для этого не нужно какого-либо особого послания или предложения».
Владимир Карапетян еще не ознакомился с выступлением Сержа Саргсяна, сказав:
«Естественно, мы ознакомимся».
На вопрос «когда», В. Карапетян ответил:
«Во-первых, не вижу причин для спешки. Во-вторых, главное - не слова. Если вы обратите внимание на прошлогоднее выступление Сержа Саргсяна в парламенте, там тоже есть достаточно положительные мессиджи, подходы, которые, будто, должны были создать положительный фон для ослабления имеющегося в обществе напряжения, но никакого действия не последовало за этим. Политзаключенные все еще лишены свободы, народ все больше нищенствует, олигархия, олигополии продолжают процветать. То есть, я хотел бы видеть действие, а не судить по одному выступлению. Но, несомненно, поскольку это может быть также началом каких-либо действий, мы ознакомимся с выступлением».