Ստեփան Դանիելյան. «Սերժ Սարգսյա՛նը, որպես երկրի գործող նախագահ, պետք է ստեղծի պայմաններ և նպաստի դրանց կայացմանը»
-Դիտարկման առումով ես համաձայն եմ, որ իհարկե կայացած չէ քաղաքացիական հասարակությունը։ Կայացած չէ նաև իշխանությունը, կայացած չեն կուսակցությունները, այդ թվում նաև՝ իշխող կուսակցությունը, պետությունը կայացած չէ,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ՀՀԿ 12-րդ համագումարի ելույթի այն հատվածի մասին, որտեղ նշում էր, թե քաղաքացիական հասարակությունը կայացած չէ ՝ ասել է «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության» կենտրոնի նախագահ Ստեփան Դանիելյանը։
Նա նշել է, որ Սերժ Սարգսյանը, որպես երկրի գործող նախագահ, պետք է ստեղծի պայմաններ  և նպաստի դրանց կայացմանը։
-Եթե մենք նայում ենք արված քայլերին, կարող ենք ասել, որ նա ոչ միայն չի նպաստում, որ խոսքի ազատությունը կայանա, այլ հակառակը։ Օրինակ՝ քայլ պետք է արվեր Ա1+-ը բացելու համար, եթեր տրամադրելու հնարավորություն տար,  բայց Սերժ Սարգսյանը դա չի անում։ ՀԿ-ների մասով նոր օրենսդրություն է մշակվում, որն ավելի պետք է ճնշի ՀԿ-ներին, և դա իր ասածի ճիշտ հակառակն է,- ասել է Ստեփան Դանիելյանը։

Степан Даниелян: «Серж Саргсян, как действующий президент страны, должен создать условия и способствовать становлению общества»
«В качестве наблюдения должен сказать, что, я согласен, что, конечно, гражданское общество не состоялось. Не состоялась также власть, в том числе и правящая партия, государство», - сказал в беседе с «7or» председатель центра «Сотрудничество во имя демократии» Степан Даниелян, говоря о той части выступления Сержа Саргсяна, в которой отмечается, что гражданское общество не состоялось.
Он отметил, что Серж Саргсян, как действующий президент страны, должен создать условия и способствовать становлению общества.
«Если мы посмотрим на предпринятые шаги, то можем сказать, что он не только не способствует, чтобы свобода слова состоялась, а наоборот. Например, нужно было предпринять меры для открытия Ա1+, дать возможность, предоставить эфир, но Серж Саргсян не делает этого. По части общественных организаций разрабатывается новый законопроект, который должен еще больше давить на общественные организации и это полностью противоречит его словам»,- сказал Степан Даниелян.