Սերժ Սարգսյանի օգտին աշխատողներին ու «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանն աջակցողներին կարելի է բաժանել երեք խմբի:
1.Ի պաշտոնե Սերժ Սարգսյանին սատարողներ:
Սրանց մեջ են Գալուստ Սահակյանը, Սամվել Նիկոյանը, Էդուարդ Շարմազանովը և նմանատիպ այլ դեմքեր: Սրանք անշառ դեմքեր են, քանզի զրոյական ազդեցություն են թողնում հասարակական կարծիքի վրա:
Նկատենք, որ շարմազանովները գոնե ֆորմալ առումով անկեղծ են ու ազնիվ: Նրանք չեն թաքցնում, որ Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցներն են, էժանագին խաղեր չեն խաղում և շարժվում են «պարԾիայի» հրահանգով:
Այլ է պատկերը մյուս երկու խմբերի մասով: Սրանք հանդես են գալիս ընդդիմադիր քողի տակ: Մի խումբը հաճախորդաց բանակի «թունդ ընդդիմադիրների» սեկցիայում է տեղավորվել, իսկ մյուս խումբը՝ «կառուցողական» ու «պահանջատեր»:
2. «Թունդ ընդդիմադիրները» քննադատում են Սերժ Սարգսյանին, բայց կրկնակի ավելի եռանդով հարձակվում են նույն Սերժ Սարգսյանի համար իրական վտանգ ներկայացնող մարդկանց ու խմբերի վրա:
Սրանք նեոգեղամյաններն են և զուգահեռաբար ներքին պայքար են մղում «հարեմում» թիվ մեկ «ընդդիմադիրը» դառնալու համար: Դա է պատճառը, որ Արամ Զավենի Սարգսյանը կոկորդ է պատռում և ձգտում ժողգործիքների մեջ առաջին դհոլի դերին:
3. «Լայթս» ընդդիմադիրները, որոնց այլ կերպ կարելի է «կառուցողականներ» ու «պահանջատերեր» կոչել, ամենանողկալին են, և հանրությունը հատկապես սրանցից պետք է զգուշանա:
Սրանք արտաքուստ փորձում են քաղաքակիրթ պայքարողի իմիջի մեջ տեղավորվել, բայց իրականում Սերժ Սարգսյանի թիմակիցներն են: Այսինքն՝ եթե «թունդ ընդդիմադիրները» պատվիրատու-հաճախորդ տարբերակով են համագործակցում Բ26-ի հետ, ապա «լայթսերը» ՀՀԿ ղեկավարի բուն շրջապատն են ներկայացնում՝ երիտշրջապատը:
«Երիտներն» արտաքուստ ներկայանում են որպես արևմտամետ, քաղաքացիական ու ժողովրդական արժեքների կրողներ, եվրաասոցացման մոլի կողմնակիցներ և ընդդիմադիրներ, սակայն դե ֆակտո հանդիսանում են սուլթանատի և «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման շինարարական բրիգադի անդամներ:
«Կառուցողականներին» հեշտ է տարբերել:
Օրինակ՝ հիմա սրանք առաջարկում են հանրությանը պահանջատեր դառնալ՝ կառչելով Սերժ Սարգսյանի վերջին ելույթից:
«Սերժ Սարգսյանը շատ լավ բաներ է ասել ելույթ ունենալիս, և ուրեմն, եկեք պահանջենք, որ նա կատարի իր խոստումները»,- հանրությանն անուղղակիորեն ՀՀԿ ղեկավարի հենարան սարքելու «շուստրի» քայլին են դիմում «լայթս» ընդդիմադիրները՝ շատ լավ իմանալով, որ Սերժ Սարգսյանի համար իր իսկ խոսքն արժեք չունի, և նա բացառապես սեփական խնդիրների լուծմամբ է զբաղված:
Այդ առումով «կառուցողականները» քաղաքական դաշտի ամենակեղծ միավորն են:
Հենց մեկն ասում է, թե Սերժը լավ բան է ասում, եկեք նրան սատարենք, որ իր ասածները կատարի, ուրեմն իմացեք, որ գործ ունեք էժանագին շոումենի հետ, ով «թունդ ընդդիմադիրից» էլ վատն է, քանզի վերջինս «վիզ չի դնում» Սարգսյանի համար հենարան ստեղծելու նպատակով:
«Թունդ ընդդիմադիրի» ֆունկցիան գեղամյանություն անելն է: Իսկ ահա «լայթսը», բացի Սերժի ընդդիմախոսների դեմ պայքար մղելուց, նաև «Վերջի բոլշևիկի» մասով հանրային սպասումներ է փորձում առաջացնել: Եվ դա այն դեպքում, երբ Սերժ Սարգսյանը տապալվել է թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքական ոլորտներում և ապացուցել, որ ոչ մի պետական առաքելություն չունի:
Սարգսյանը ստելը դարձրել է խաղի կանոն, խոստում տալն ու հակառակն անելը՝ նորմա, Հայաստանի թուլացման համապատկերին սեփական նեղ շրջապատի հարստացումը՝ գործունեության միակ նպատակ:

Остерегайтесь подделок!
Работающих в пользу Сержа Саргсяна и помогающих построению «Экономики одного олигарха» можно разделить на три группы.
1. Поддерживающие Сержа Саргсяна по долгу службы.
Среди них Галуст Саакян, Самвел Никоян, Эдуард Шармазанов и подобные им лица. С общественной точки зрения они безобидны, так как оказывают на общественное мнение нулевое влияние.
Заметим, что шармазановы искренни и честны хотя бы в формальном плане. Они не скрывают, что являются сторонниками Сержа Саргсяна, не ведут дешевых заигрываний и действуют с распоряжения «партии».
Иная картина по части двух других групп. Они выступают под оппозиционной ширмой. Одна группа дислоцировалась в секции «ярых оппозиционеров» армии клиентов власти, а другая – «конструктивна» и «притязательна».
2. «Ярые оппозиционеры» критикуют Сержа Саргсяна, но с двое большим энтузиазмом набрасываются на представляющие для него реальную угрозу группы и индивидов.
Они – неогегамяны, и ведут друг с другом борьбу за становление первым «оппозиционером» в «гареме» Сержа Саргсяна. Именно поэтому Арам Завенович Саркисян так надрывает глотку и стремится стать «барабаном» власти номер один.
3. «Лайтс»-оппозиционеры, которых иначе можно назвать «конструктивными» и «притязателями», – самые гнусные, и именно их общество должно остерегаться в первую очередь.
Внешне они пытаются выкроить себе имидж ведущих цивилизованную борьбу, но в реальности являются сторонниками Сержа Саргсяна. То есть, если «ярые оппозиционеры» сотрудничают с президентским дворцом по схеме заказчик-клиент, то «лайтсы» представляют непосредственное окружение руководителя РПА – младоокружение.
«Молодняк» внешне позиционирует прозападным, гражданственником, носителем демократических ценностей, ревностным сторонником евроассоциации и оппозиционером, но де-факто является членом стройбригады построения султаната и «Экономики одного олигарха».
«Конструктивных» легко отличить.
Например, сейчас они предлагают обществу стать притязательными, цепляясь за последнее выступление Сержа Саргсяна.
«В своей речи Серж Саргсян сказал отличные вещи, поэтому давайте требовать от него исполнения данных обещаний», – идут на «шустрый» шаг по косвенному превращению общества в союзника руководителя РПА «лайтс»-оппозиционеры, прекрасно понимая, что для Сержа Саргсяна никакой ценности не представляют даже его собственные слова, и он занят решением исключительно личных задач.
В этом плане «конструктивные» – самая фальшивая единица политического поля.
Как только кто-то высказывается в стиле «Серж говорит хорошие вещи – давайте поддержим его в выполнении этих обещаний», знайте, что имеете дело с дешевым шоуменом, который намного хуже «ярого оппозиционера», потому что последний не выкладывается для создания Саргсяну опоры.
Функция «ярых оппозиционеров» – занятие гегамянством. «Лайтс» же, помимо ведения борьбы с оппонентами Сержа, пытается породить по части «Последнего большевика» общественные ожидания. И это в том случае, когда Серж Саргсян провалился как во внешней, так и во внутренней политике, доказав, что не имеет никакой государственной миссии.
Саргсян превратил ложь в правило игры, дачу обещаний и выполнение обратного – в норму, а обогащение своего узкого окружения на фоне ослабления Армении – в схему деятельности.