«Ոսկե միլիարդը» վերածվում է թիրախի
Բրյուսելում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն չի կարող լուծել իր անվտանգության հետ կապված խնդիրները: Եվ չի էլ կարողանալու, քանզի այդ հարցերով վաղուց չի զբաղվել՝ աններելիորեն կարծելով, թե կարելի է այլևս չմտահոգվել ու վայելել ձեռք բերած բարիքները:
ԵՄ-ն «արխային» էր, քանզի «չարիքի կայսրություն» համարվող ԽՍՀՄ-ը փլուզվել է, և ԱՄՆ-ն էլ խոստացել է կատարել միջազգային ոստիկանի գործառույթը:
Հիմա ԵՄ-ն վճարում է նախորդ դարի 90-ականներից հետո միջազգային ասպարեզում առաջացած մենաշնորհային հարաբերությունների գինը: Այլ կերպ ասած՝ Վաշինգտոնն իր անհեռատես և անպատասխանատու քաղաքականության հետևանքով ձախողվել է Մերձավոր Արևելքում, բայց դրա համար պայթեցնում են Բրյուսելում. «Իսլամական պետությունը» ստանձնել է բրյուսելյան սպանդի պատասխանատվությունը:
ԻՊ-ն հակաամերիկյան նախագիծ է: Այն ծնվեց, քանզի միաբևեռ աշխարհն անբնական վիճակ է: Ահաբեկչական այդ կազմակերպությունն արդեն դուրս է եկել Սիրիայի, Իրաքի ու Լիբիայի սահմաններից: Այն ինտերնացիոնալ է, որում հիմնականում սուննի մահմեդականներ են, սակայն կան նաև քրիստոնեաներ և այլ դավանանքի ներկայացուցիչներ: Իսկ դա նշանակում է, որ սա համաշխարհային նոնկոմֆորմիստների յուրօրինակ միավորում է: Հետինդուստրիալ հասարակությունները պատրաստ չեն այսպիսի կառույցի դեմ պայքարի:
Քաղաքակիրթ աշխարհում մարդու կյանքի իրավունքը բացարձակ արժեք է: Իսկ ահա հակառակ ճամբարում մարդու կյանքը ոչինչ է, և մարդն իրեն զոհում է հանուն ինչ-ինչ գաղափարների: Սրանք տարբեր աշխարհներ են: Սրանք տարբեր մտածողություններ են:
Եթե Գերմանիայում վախենում են ցուցմունք տալ աղջիկներին փողոցում բռնաբարելու փորձ արած ներգաղթյալների դեմ, քանզի մտածում են, որ կմեղադրվեն նացիզմի կամ ռասսայական խտրականություն քարոզելու մեջ, ապա դա արդեն համամարդկային արժեքների պաշտպանություն չէ: Դա արժեքների պրոֆանացիա է:
«Իսլամական պետությունը» նաև ռեակցիոն նախագիծ է՝ ընդդեմ «ոսկե միլիարդ» կոչված հատվածի: Եվ սրա դեմն առնելը բավական բարդ է լինելու: Եթե ԵՄ-ն թշնամի է համարում Ռուսաստանին ու ձեռքերը վեր տնկում Անկարայի առաջ, ապա բնական է, որ Փարիզում ու մյուս մայրաքաղաքներում պետք է պայթյուններ լինեն, քանզի իսլամիստները տեսնում են, թե որտեղ է թույլ կետը, և որտեղ է պետք հարվածել: Սա կարող է նաև հակախաչակրաց արշավանք լինել, հատկապես որ ԻՊ քարոզիչները նաև այդ կոդն են օգտագործում մարդկանց հավաքագրելիս:
Ի պատասխան այս ամենի՝ Արևմուտքը գրեթե ոչինչ չի ձեռնարկում, քանզի ադեկվատ չէ: Մարդու կյանքի իրավունքը բացարձակ արժեք հռչակած կողմը չի կարողանում պաշտպանել մարդու կյանքն ահաբեկիչների գրոհներից:
Եթե ԱՄՆ-ն իր համար սպառնալիք է համարում ՌԴ-ին ու Ասադին և դաշնակցում է «Իսլամական պետության» թիվ մեկ բիզնես գործընկեր ու ահաբեկչության հովանավոր Թուրքիայի հետ, ապա բնական է, որ ահաբեկչությունը պետք է նոր տարածքներ նվաճի:
Հռոմի կայսրությունը փլուզեցին բարբարոսները, բայց դրանից առաջ Հռոմը դեգրադացվել էր: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ եթե Հռոմի կործանումը չբերեց մարդկության վերացմանը, ապա միջուկային դարաշրջանում բարբարոսների հաղթարշավը կարող է ճակատագրական լինել բոլորի համար:
Կհասկանան ու հետևություններ կանե՞ն Արևմուտքի այս սերնդի առաջնորդները՝ դժվար է ասել: Առայժմ մենք ընդամենը տեսնում ենք ահաբեկչության դեմ կազմակերպվող պարզունակ միջոցառումներ, իներցիոն սխալ քաղաքականություն, ֆլեշմոբային պատասխան, թվիթթերային ակցիաներ, Էյֆելյան աշտարակի վառվող լույսեր, որոնք ցույց են տալիս ահաբեկչության զոհ դարձած երկրի դրոշը, քաղաքական ամլությամբ տառապող եվրաչինովնիկների ծվծվոցներ և անկարողություն:
Իսկ այդ ընթացքում ԱՄՆ-ն իր քաղաքացիներին հորդորում է չմեկնել ԵՄ տարածք, քանզի նոր ահաբեկչության հավանականությունը մեծ է:

«Золотой миллиард» становится мишенью
Теракты в Брюсселе показали, что ЕС не в состоянии решать связанные с собственной безопасностью вопросы. И не сможет, поскольку уже давно не занимается этими вопросами, непростительно полагая, что впредь можно не беспокоиться, и наслаждаться достигнутыми благами.
ЕС пребывал в умиротворении, так как считавшийся «империей зла» СССР распался, а США обещали исполнять функцию мирового жандарма.
Сейчас ЕС расплачивается за возникшие после 90-х гг. на международной арене монопольные отношения. Иными словами, вследствие своей недальновидной и безответственной политики Вашингтон провалился на Ближнем Востоке, но за это взрывают европейские города – «Исламское государство» взяло на себя ответственность и за теракты в Брюсселе.
ИГ – антиамериканский проект. Он возник вследствие противоестественного состояния однополярного мира. Данная террористическая организация уже вышла за пределы Сирии, Ирака и Ливии. Она стала интернациональным образованием, в которое в основном входят мусульмане-сунниты (есть также христиане и представители других вероисповеданий). А это означает, что ИГ – своеобразное объединение мировых нонконформистов. Постиндустриальные общества к борьбе с подобной структурой не готовы.
В цивилизованном мире право человека на жизнь – высшая ценность. В противоположном лагере жизнь человека ничего не стоит, и люди жертвуют собой во имя каких-то идей. Это – различные миры и миропонимания.
Если в Германии боятся давать показания против пытавшихся изнасиловать девушек на улице мигрантов, так как думают, что станут подозреваться в пропаганде нацизма и расовой дискриминации, то это уже давно не защита общечеловеческих ценностей. Это – профанация ценностей.
«Исламское государство» является также реакционным проектом, направленным против так называемого «золотого миллиарда». И противодействовать ему будет крайне сложно. Если ЕС считает своим врагом Россию и капитулирует перед Анкарой, то естественно, что в Париже и остальных европейских столицах будут раздаваться взрывы – террористы видят слабые места и знают, куда бить. Это может также стать антикрестовым походом, в особенности когда пропагандисты ИГ используют для вербовки в свои ряды в том числе данный код.
В ответ на всё это Запад сидит сложа руки, так как неадекватен. Провозгласившая жизнь человека абсолютной ценностью сторона не в состоянии защищать эту жизнь от атак террористов.
Если США считают для себя угрозой Россию и Асада, а также сотрудничают с главным бизнес-партнером «Исламского государства» и спонсором терроризма Турцией, то естественно, что терроризм будет завоевывать новые территории.
Римскую империю развалили варвары, но до этого Рим деградировал. Вся проблема в том, что если падение Рима не привело к исчезновению человечества, то в эпоху ядерного оружия победа варваров может стать роковой для всех.
Поймут ли это и сделают ли соответствующие выводы западные лидеры сегодняшнего поколения, сказать трудно. Пока же мы видим организуемые против терроризма примитивные мероприятия, ошибочную инерционную политику, флеш-мобные ответы, твитерные акции, подсветки Эйфелевой башни в виде флагов стан-жертв терактов, бессилие и пискотню страдающих политическим бесплодием еврочиновников.
А в это время США призывают своих граждан воздерживаться от поездок в Европу в связи с угрозой новых терактов.