Քաղաքական դպրոցն ու «Մի՛ քաղաքականացրեք» կարգախոսը
Երեկ ՀՀԿ-ի խոսնակը քամի տատանելու արանքում հասցրեց հայտարարել, որ բացելու են քաղաքական դպրոց: Սա շատ ուշագրավ հայտարարություն է, և ահա թե ինչու:
Բանն այն է, որ ՀՀԿ ղեկավարին կից գործող քաղաքական հաճախորդները, հաստիքային ՀՀԿ-ականները և ներդրված «քաղաքացիականները» տարիներ շարունակ հնչեցնում են «Մի՛ քաղաքականացրեք» կարգախոսը: Ընդ որում՝ նրանք այդ կոչը հնչեցնում են քաղաքական հարցերի հետ կապված:
Իշխանության երիտբոլշևիկյան թևը որդեգրել է «Քաղաքականությամբ պետք է զբաղվեն քաղաքական գործիչները» դեմագոգիկ հայեցակարգը, որի բուն իմաստն այն է, որ քաղաքականությամբ պետք է զբաղվի միայն մեկ մարդ՝ Սերժ Սարգսյանը:
«Սահմանադրական» հեղաշրջման նպատակներից մեկն էլ այն է, որ «քաղաքականություն» բառը դուրս մղվի մարդկանց բառապաշարից:
Եվ ահա, ՀՀԿ-ի Շարմազանովը խոսում է այն մասին, որ իրենք որոշում են կայացրել քաղաքական դպրոց բացել, ինչը սովետական պարտշկոլայի պես մի բան է հիշեցնում:
Գալուստ Սահակյանով, Կարեն Ավագյանով, Արմեն Աշոտյանով, Սերժ Սարգսյանով, Առաքել Մովսիսյանով, Շուշան Պետրոսյանով, Մարգարիտ Եսայանով և մյուս օդիոզ դեմքերով հանրությանը ներկայացող ուժը քաղաքական դպրոց է հիմնում: Հապա մի հատ իրար կողքի դրեք «Շարմազանով» և «քաղաքական դպրոց», «Սերժ Սարգսյան» և «քաղաքական դպրոց» բառերը ու կզգաք, թե ինչն ինչոց է: Սա, թերևս, ՀՀԿ-ի կողմից ապրիլի 1-ին ընդառաջ ակցիա է:
Ուշագրավ ևս մեկ հանգամանք: Պարզվում է, որ ՀՀԿ-ի քաղաքական դպրոցը լինելու է Անդրանիկ Մարգարյանի անվան: Այն Անդրանիկ Մարգարյանի, ում վարչապետության տարիները տոտալ քննադատության թիրախ են դարձել Սերժ Սարգսյանին սատարող քարոզչամեքենայի կողմից: Պատճառն, իհարկե, այլ է, բայց, ամեն դեպքում, քննադատվում և փնովվում է նաև Մարգարյանը:
Տեղին է հիշեցնելը, որ ՀՀԿ-ական մեկ այլ վարչապետ և Սերժ Սարգսյանի սիրելի Տիգրան Սարգսյանը երկնիշ տնտեսական աճի տարիներն անվանում էր փուչիկային: Այսինքն՝ փուչիկային էր համարում նաև Մարգարյանի վարչապետության տարիներին ձեռք բերված արդյունքները:
Ճիշտ է, օֆշորային սկանդալի հերոս Տիգրան Սարգսյանն այն տարիներին ԿԲ նախագահն էր ու լրիվ հակառակ բաներն էր ասում և հետագայում էլ որպես գործադիր մարմնի ղեկավար իր ներկայացրած առաջին ծրագրում գրեց, որ լավ ժառանգություն է ստացել, բայց դե, 2008-ից հետո դրան նախորդող շրջանի ուրացումը դարձավ Սերժ Սարգսյանի քարոզչամեքենայի գլխավոր մեխը:
Մի խոսքով, «Մի՛ քաղաքականացրեք» կարգախոսի սիրահար կուսակցությունը բացում է քաղաքական դպրոց, ինչը նույնն է, թե բոլշևիկները հիմնեին շուկայական տնտեսության ու մասնավոր սեփականության պաշտպանության ինստիտուտ և կոչեին այն կումունիստական գործչի անունով:

Политическая школа и лозунг «Не политизируйте!»
Накануне пресс-секретарь РПА, в промежутке между сотрясанием воздуха, заявил, что они планируют открыть политическую школу. Это весьма примечательное заявление, и вот почему.
Дело в том, что действующие при руководителе РПА политические клиенты, штатные РПА-евцы и внедренные «гражданственники» на протяжении многих лет озвучивают лозунг «Не политизируйте!» Причем данный призыв раздается в связи с политическими вопросами.
Младобольшевистское крыло власти взяло на вооружение концепцию «Политикой должны заниматься политические деятели», реальный смысл которого в том, что заниматься политикой должен лишь один человек – Серж Саргсян.
Одной из целей «конституционного» переворота является как раз исключение из лексикона граждан слова «политика».
И вот, Шармазанов из РПА говорит о том, что они приняли решение открыть политическую школу, что напоминает нечто вроде советской партшколы.
Предстающая перед обществом Галустом Саакяном, Кареном Авагяном, Арменом Ашотяном, Сержем Саргсяном, Аракелом Мовсисяном, Шушан Петросян, Маргарит Есаян и другими одиозными лицами сила основывает политическую школу. Поставьте на какой-то момент рядом слова «Шармазанов» и «политическая школа», «Серж Саргсян» и «политшкола», и вы почувствуете, что к чему. Это, по-видимому, акция РПА в преддверии 1 апреля.
Еще одно примечательное обстоятельство. Выясняется, что политическая школа РПА будет носить имя Андраника Маргаряна. Того самого, годы премьерства которого стали объектом тотальной критики со стороны поддерживающего Сержа Саргсяна агитпропа. Конечно же, причина в другом, но, в любом случае, критикуется и охаивается также Маргарян.
Уместно напомнить, что другой премьер от РПА и любимчик Сержа Саргсяна Тигран Саркисян называл годы двузначного роста экономики мыльным пузырем. То есть аналогично оценивал также достигнутые в годы премьерства Маргаряна результаты.
Правда, тогда герой оффшорного скандала Тигран Саркисян был председателем Центробанка и заявлял совсем другое, а впоследствии, как глава исполнительного органа, написал в своей первой программе, что получил хорошее наследие, но затем забвение предшествовавшего 2008 году периода стало главным акцентом агитпропа Сержа Саргсяна.
Словом, партия-любитель лозунга «Не политизируйте!» открывает политическую школу, что практически то же самое, если бы большевики основали институт рыночных отношений и назвали его в честь одного из партийных функционеров.