Համատեղ հայտարարություն ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ
Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները' Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Բեռնար Կուշները եւ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգը դեկտեմբերի 1-ին Աթենքում հանդիպում ունեցան Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
Պատվիրակությունների հինգ ղեկավարները վկայակոչեցին 2008թ. նոյեմբերին Մոսկվայում ընդունված հռչակագրում եւ 2008թ. դեկտեմբերին ԵԱՀԿ Հելսինկիի նախարարական հայտարարությունում ամրագրված պարտավորություները: Նրանք նշեցին բանակցությունների դրական դինամիկան, որն արձանագրվել է այս տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջեւ կայացած վեց հանդիպումների ընթացքում: Նրանք համաձայնեցին, որ այս հանդիպումների աճող հաճախականությունը զգալիորեն նպաստել է կողմերի միջեւ երկխոսության ընդլայնմանը եւ շարժմանը դեպի 2007 թ. նոյեմբերի 29-ին Մադրիդում առաջարկված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերջնական համաձայնեցում:
Արտգործնախարարներ Լավրովն ու Կուշները եւ պետքարտուղարի տեղակալ Սթայնբերգը վերահաստատեցին իրենց երկրների հանձնառությունը' աջակցելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման աշխատանքներն ավարտին հասցնելու գործում, և կողմերին կոչ արեցին հնարավորինս արագ ավարտելու այդ աշխատանքը' համաձայն հուլիսի 10-ին լ'Աքուիլայում Ութնյակի գագաթաժողովում երեք նախագահների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ընդունված համատեղ  հայտարարության: Նրանք ընդգծեցին, որ Հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնությունը շրջանակային հիմք կծառայի համընդգրկուն կարգավորման համար, ինչը կնպաստի ամբողջ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման վրա հիմնված ապագայի կերտմանը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նշեցին, որ այս տարվա ընթացքում առաջընթաց է արձանագրվել Հիմնարար սկզբունքների դրույթների շուրջ ընդհանուր ըմբռնումների հասնելու հարցում: Նրանք հաստատեցին իրենց երկրների պատրաստակամությունը ավարտելու աշխատանքը Հիմնարար սկզբունքների վրա, ինչպես լ'Աքվիլայում հորդորել են համանախագահ երկրների նախագահները: Նախարարները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը եռանդուն աշխատելու չլուծված հարցերը կարգավորելու, համաձայնության հասնելու ուղղությամբ, մասնավորապես' Հելսինկիի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրված' ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա:

Совместное заявление по Нагорно-карабахской проблеме
1 декабря в Афинах главы делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - глава МИД России Сергей Лавров, глава МИД Франции Бернар Кушнер, заместитель Госсекретаря США Джеймс Стайнбек встретились с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым.
Пятеро руководителей делегаций обратились к обязательствам, закрепленным в принятой в ноябре 2008 года в Москве декларации и декабрьском заявлении министров ОБСЕ в Хельсинки. Они отметили позитивную динамику переговоров, которая достигнута в этом году в процессе шести встреч президентов Армении и Азербайджана. Они согласились с тем, что растущая частота этих встреч ощутимо способствовала расширению диалога между сторонами - движению к согласованию основных принципов мирного урегулирования Нагорно-карабахского конфликта, предложенных 29 ноября 2007 года в Мадриде.
Министры иностранных дел Лавров и Кушнер, заместитель Госсекретаря Стайнбек подтвердили решительность своих стран в оказании содействия руководствам Армении и Азербайджана с целью завершения процесса согласования Основных принципов. Они призвали стороны по возможности быстро завершить эти работы, в соответствии с совместным заявлением трех президентов относительно Нагорно-карабахского конфликта, принятого 10 июля на саммите Большой восьмерки в Аквиле. Они подчеркнули, что согласие по Основным принципам послужит рамочной основой для всеобъемлющего урегулирования, что способствует строительству мира, стабильности и процветания в регионе.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана отметили, что в этом году удалось достигнуть прогресса в деле достижения общих подходов вокруг пунктов Основных принципов. Они подтвердили готовность своих стран завершить работу над Основными принципами, как к тому призвали в Аквиле президенты стран-сопредседателей. Министры подтвердили свою решительность активно работать над урегулированием нерешенных вопросов, достигнуть согласия, в частности, по закрепленным в Хельсинкском заключительном акте принципам неприменения силы или угрозы силы, территориальной целостности, равноправия народов - самоопределения.