Ովքեր և ինչու են դեմ «4+4+4» ձևաչափին
«4+4+4» ձևաչափին, բնականաբար, դեմ են իշխանությունները, բայց արտաքին ճնշման արդյունքում ստիպված եղան ընդունել ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի առաջարկը: Ու որպեսզի ձևաչափն այդ արժեզրկվի, «անկախ» մամուլին ու «խիստ սկզբունքային» քաղաքական գործիչներին հանձնարարել են նեոգեղամյանություն անել:
Ընտրական նոր օրենսգրքի շուրջ քննարկումները հիմա տեղափոխվել են «4+4+4» ձևաչափ, և բանակցություններն արդեն կմեկնարկեն այսօր:
«4+4+4»-ն, ըստ էության, խորհրդարանական ձևաչափ է՝ քաղաքացիական հասարակության ներգրավմամբ, և անհեթեթություն է ասելը, թե ահա ՀԱԿ-ն իշխանությունների հետ նոր երկխոսություն է սկսել և ուզում է գործարքի գնալ (ԸՕ-ի քննարկումների այս ձևաչափը հիշեցնում է պարտադիր կուտակայինի թեմայով ստեղծված ձևաչափը, երբ քաղաքացիական հասարակությունը ներգրավվեց ԱԺ-ում տեղի ունեցած քննարկումներին. «4+4+4»-ը ոչ մի բանով նման չէ 2011-ին տեղի ունեցած ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությանը): Այդ տրամաբանությամբ ԱԺ-ում պետք է որևէ մեկը ներկա չգտնվի, որպեսզի ընդդիմություն համարվի և չկասկածվի իշխանության հետ գործարքի մեջ, բայց չէ՞ որ դա հիմարություն է:
Ուշագրավն այն է, որ 2011-ին տեղի ունեցած ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությունն այսօր քննադատողներն ու ԸՕ-ի շուրջ վերը նշված ձևաչափով տեղի ունենալիք բանակցությունները սխալ համարողների մեծ մասը երկխոսության հիմնական գաղափարախոսներն ու շահառուներն են եղել: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է «1in.am»-ն աշխատացնող Արման Բաբաջանյանին և «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին: Սրանք այն ժամանակ գովերգում էին ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությունը, և, ի դեպ, հենց այդ երկխոսության շրջանակներում Արման Բաբաջանյանը կարողացավ «լեգիտիմացնել» իր՝ Սերժ Սարգսյանի կողմնակից դառնալը, իսկ Նիկոլ Փաշինյանն ու Սասուն Միքայելյանը դուրս եկան բանտից (Նիկոլը բանտից հետո դարձավ Արշակ Սադոյանի ու Արտաշես Գեղամյանի խառնուրդ հիշեցնող պատգամավոր, իսկ Սասունը բանտից հետո սկսեց անխնա ձևով քծնել Սերժ Սարգսյանին և երազում է, թե երբ պետք է շահի «իր մարտական ընկերոջ» սիրտն ու վերադառնա նախկին կարգավիճակին): Հիմա «ինստիտուցիոնալ» Նիկոլն ու «քաղաքացիական» Սասունը նոր կուսակցություն են հիմնել և հայտնվել, պատկերավոր ասած, «Ռոսիա Մոլում», այն է՝ արմանբաբաջանյանների ճամբարում:
Ուշագրավ է նաև այն, որ Բ26-ն իր քարոզչագործիքների միջոցով քննադատում է «4+4+4» ձևաչափը՝ օգտագործելով հետևյալ կոդը. «Ախր, ինչպե՞ս կարող է ընդդիմությունը մի սեղանի շուրջ նստել և հարց քննարկել այդ սրիկա իշխանությունների հետ»: Ասել է թե՝ իշխանություններն ընտրել են ինքնափչացման տեխնոլոգիան (միևնույն է՝ նորովի փչանալու տեղ չկա), քանզի համոզված են, որ այդպիսով կարող են տարատեսակ «մուտիլովկաներ» տարածել: Հենց այսպես էլ ձևավորվում է գաղջ մթնոլորտը, երբ պատվիրատուն հաճախորդին վճարում է իրեն փչացնելու համար, իսկ հաճախորդն էլ կատարում է պատվիրատուին հայհոյելու առաջադրանքը և իրեն լավ զգում, որ «թունդ ընդդիմադիր» է աշխատել ու պատվիրատուի հետ կարողացել է ֆռռացնել հանրության մի մասին: Ինչևէ:
Իշխանությունները, բնականաբար, չեն կարող խոստովանել, որ այդ «4+4+4» ձևաչափն իրենց սրտով չէ և պարտադրված է արտաքին ուժերի կողմից: Ճիշտ է, արտաքին ուժերը հայ ժողովրդի գեղեցիկ աչքերի համար չեն պահանջում կոնսենսուսային տարբերակով ընդունված նոր ԸՕ և արդար ընտրությունների անցկացում (Արևմուտքը պարբերաբար աջակցել է Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրակեղծիքներին ու դարձել դրանց հովանավորը՝ սեփական աշխարհաքաղաքական շահերից ելնելով), սակայն տվյալ դեպքում դա չէ էականը: Էականն այն է, որ համընկնում են դրսի ուժերի ու ՀՀ քաղաքացիների շահերն ընտրության լեգիտիմության ապահովման հարցում:
Եվ ուրեմն, պետք է առավելագույն ճնշումներ բանեցնել և զիջումներ կորզել: Որքան մեծ լինի հանրային ու քաղաքական համախմբումը, այնքան մեծանում են զիջումներ կորզելու հնարավորությունները: Իսկ թե կողքից իշխանություններն ինչպիսի գործիքներ կօգտագործեն, և ովքեր «թունդ ընդդիմադիրի» կարգավիճակով հանդես կգան իշխանության ընդդիմախոսների դեմ, չորրորդական նշանակություն ունի:

Кто и почему против формата «4+4+4»
Естественно, против формата «4+4+4» выступают власти, но в результате давления внешних сил они оказались вынуждены принять предложение руководителя парламентской фракции АНК Левона Зурабяна. И дабы этот формат был дискредитирован, распорядились «независимой» прессе и «крайне принципиальным» политическим деятелям заниматься неогегамянством.
Обсуждения вокруг нового Избирательного кодекса сейчас переместились в формат «4+4+4», и переговоры стартуют сегодня.
По сути, «4+4+4» – парламентский формат с вовлечением гражданского общества, и как минимум глупо заявлять, что АНК начал с властями новый диалог и хочет пойти на сделку (этот формат обсуждений ИК напоминает сформированный на тему обязательной накопительной пенсионной системы формат, когда гражданское общество было вовлечено в обсуждения в НС – формат «4+4+4» не имеет ничего общего с диалогом АНК-власть в 2011 году). С той же логикой для восприятия оппозицией и отведения подозрений в сделке с властью никто не должен находиться в НС, но ведь это абсурдно.
Примечательно то, что большинство критикующих сегодня диалог между АНК с властью в 2011 году и считающих предстоящие в вышеуказанном формате обсуждения вокруг ИК были основными идеологами и выгодополучателями этого диалога. Речь, в частности, о руководителе сайта «1in.am» Армане Бабаджаняне и редакторе газеты «Айкакан жаманак» Николе Пашиняне. В то время они приветствовали и восхваляли диалог АНК-власть, и, кстати, именно в рамках данного диалога Арман Бабаджанян сумел «легитимировать» свое становление сторонником Сержа Саргсяна, а Никол Пашинян и Сасун Микаэлян вышли из тюрьмы (после освобождения Никол стал напоминать депутата-гибрида Аршака Садояна и Арташеса Гегамяна, а Сасун – неприкрыто заискивать перед Сержем Саргсяном в ожидании, когда сумеет завоевать сердце «своего боевого товарища» и вернуть прежний статус). Сейчас «институциональный» Никол и «гражданский» Сасун основали новую партию и оказались, образно говоря, в «России Молл», то есть в лагере арманбабаджанянов.
Примечательно то, что президентский дворец через свой пропагандистский арсенал критикует формат «4+4+4», используя следующий код: как оппозиция может сидеть и обсуждать за одним столом вопросы с этой сволочной властью? То есть власти избрали технологию самодискредитации (всё равно дальше некуда), так как уверены, что этим могут распространять различные «мутиловки». Именно так и формируется пресловутая гнетущая атмосфера, когда заказчик платит клиенту за свою дискредитацию, а клиент выполняет задание по охаиванию заказчика, чувствуя себя комфортно за то, что работает «ярым оппозиционером» и вместе с заказчиком обводит вокруг пальцев часть общества.
Естественно, власти не могут признаться, что формат «4+4+4» им не по душе и продиктован внешними силами. Правда, внешние силы требуют принятия нового ИК по консенсусному варианту и проведения справедливых выборов не за здорово живешь (Запад периодически поддерживал осуществлявшиеся в Армении фальсификации выборов, став их спонсором из собственных геополитических интересов), но в данном случае важно не это. Важно то, что в вопросе обеспечения легитимности выборов интересы внешних сил и граждан РА совпадают.
Следовательно, нужно оказать максимум давления и принудить уступки. Чем сильнее будет общественная и политическая консолидация, тем выше будет шанс получения уступок. Какие же со стороны инструменты станут использовать власти и кто будет выступать против оппонентов власти в статусе «ярых оппозиционеров», имеет третьестепенное значение.