Ա.Բադալյան. «Քաղաքական մեծ փորձառություն ունեցող Օսկանյանը կխուսափի մյուս կուսակցությունների թույլ տված սխալներից»
Քաղաքական եւ ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը համոզված է, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի ստեղծել կուսակցություն եւ պայքարել Հայաստանում կյանքի բարելավման համար: Նրա համոզմամբ՝ այս առումով ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը բացառություն չէ, եւ նա օգտվում է սահմանադրական իր իրավունքից:
Քաղաքական եւ ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետն այս առումով դրական է գնահատում Վարդան Օսկանյանի կուսակցություն ստեղծելու մասին որոշումը, հատկապես որ կարծում է, որ մինչ այժմ Հայաստանում քաղաքական միտքը դեգրադացիա է ապրում:
Արմեն Բադալյանը համոզված է, որ հաջողության հասնելու համար Վարդան Օսկանյանի առաջին կարեւոր քայլը պետք է լինի ճիշտ գաղափարախոսության ընտրությունը:
«Կուսակցություն ստեղծելը բարդ քաղաքական գործընթաց է»,- մեզ հետ զրույցում նշեց քաղտեխնոլոգը, եւ հույս հայտնեց, որ քաղաքական եւ դիվանագիտական մեծ փորձառություն ունեցող Վարդան Օսկանյանը կխուսափի մինչ այժմ մյուս կուսակցությունների կողմից թույլ տված կոպիտ սխալներից: Մասնավորապես, Արմեն Բադալյանը կարեւորում է կուսակցական ակտիվի ձեւավորումը, որը հնարավոր կլինի ճիշտ գաղափարախոսության ընտրության դեպքում:
Արմեն Բադալյանը վստահ է, որ Հայաստանում արդեն իսկ սկսվել է նախընտրական արշավի առաջին փուլը, որի ընթացքում կարեւորվում է Ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ քննարկումները:
«Ընտրական օրենսգրքի նկատմամբ կա երկու մոտեցում. իշխանության եւ ընդդիմության (վերջինիս աջակցում են ընտրությունների անցկացման գործում փորձ ունեցող շահագրգիռ ՀԿ-ները): Իշխանության մոտեցումն է՝ ընդունել այնպիսի օրենսգիրք, որը թույլ կտա «աննկատ նկարել» անհրաժեշտ արդյունքը, իսկ ընդդիմությանը՝ ստիպել իշխանություններին ընդունելու այնպիսի օրեսգիրք, որը հնարավորինս կբացառի իշխանությունների նպատակը»,- նշեց քաղտեխնոլոգը, որը համոզված է, որ այս փուլում կստեղծվեն նաեւ այլ կուսակցություններ, իսկ նրանցից շահեկան վիճակում կհայտնվեն ուժեղ թիմ, ճիշտ գաղափարախոսություն, ինտելեկտուալ հզոր բազա եւ բազմափորձ ղեկավարություն ունեցող ուժերը:

А.Бадалян: «Имеющий большой политический опыт Вардан Осканян сумеет избежать допущенных другими партиями грубых ошибок»
Эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян уверен, что каждый гражданин РА имеет право создать партию и бороться за улучшение жизни в Армении. По его мнению, в этом плане бывший министр иностранных дел РА Вардан Осканян не исключение, и он пользуется своим конституционным правом.
Бадалян положительно оценивает решение В. Осканяна о создании партии, особенно с учетом того, что, по мнению эксперта, до сих пор политическая мысль в стране находится в состоянии деградации.
Армен Бадалян выразил уверенность в том, что для достижения успеха первым шагом Вардана Осканяна должно быть избрание правильной идеологии.
«Создание партии – сложный политический процесс», - в беседе с нами отметил политтехнолог, выразив надежду на то, что имеющий большой политический и дипломатический опыт Вардан Осканян сумеет избежать допущенных другими партиями ранее грубых ошибок. В частности, Бадалян особое значение уделяет формированию партийного актива, что станет возможным лишь в случае выбора правильной идеологии.
Армен Бадалян уверен, что в Армении уже начался первый этап предвыборной гонки, во время которого важное значение имеют дискуссии вокруг проекта Избирательного кодекса.
«Относительно Избирательного кодекса есть два подхода: властный и оппозиционный (последний поддерживают имеющие опыт в проведении выборов заинтересованные общественные организации). Подход власти – выбрать такой кодекс, который позволит «незаметно нарисовать» необходимый результат, а оппозиционный подход заключается в том, чтобы заставить власти принять такой кодекс, который даст возможность исключить цель властей», - отметил политтехнолог, выразив уверенность в том, что на этом этапе будут созданы также иные партии, среди которых в выгодном положении окажутся те, у которых будет сильная команда, правильная идеология, мощная интеллектуальная база и имеющие большой опыт руководители.