Ասադ. «Սիրիան կհենվի ՌԴ օգնության վրա» (տեսանյութ)
Ավելի քան 200 հազ զոհ, 4 մլն անօթևան, ավերված քաղաքներ, ոչնչացված ենթակառուցվածքներ. ահա 5 տարի քաղաքացիական պատերազմ մղող Սիրիայում տիրող պատկերը։ Արաբական Հանրապետությանը հասցված ընդհանուր վնասը կազմել է 200 մլրդ դոլար։
Ասադը նշել է, որ երկրի վերականգնման աշխատանքներին հնարավոր է՝ ցանկություն հայտնեն մասնակցել նաև արևմտյան երկրները, քանի որ այդ գործընթացը ձեռնտու է շինարարական ընկերություններին։ Բայց առաջին հերթին այդ և շատ այլ հարցերում սիրիացիները ծրագրում են հենվել ռուս մասնագետների օգնության վրա։ Նման կարծիքներ են հնչում նաև Արաբական Հանրապետության սահմաններից դուրս։
«Ենթադրում եմ, որ Ռուսաստանը նշանակալի դեր և դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանում։ Հատկապես եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Ռուսաստանը կրոնական նպատակներ չի հետապնդում, և այստեղ չկա նաև քաղաքական աստառ։ ՌԴ–ում աշխարհիկ հասարակություն է ապրում, որը հավատում է պլուրալիզմին և տարբեր դավանանքների կրողների խաղաղ գոյակցությանը, ինչպես որ Ռուսաստանում է»,–ասել է Լիբանանի նախկին վարչապետ Սաադ Հարիրին։

Асад: «Сирия будет опираться на помощь России» (видео)
Президент Сирии Башар Асад дал эксклюзивное интервью агентству РИА Новости. Говорили в том числе об освобождении Пальмиры и о будущем Сирии.
Более 200 тысяч погибших, 4 миллиона человек без крыши над головой, разрушенные города, уничтоженная инфраструктура. Все это – факты о Сирии, в которой уже пять лет идет гражданская война. Общий ущерб составил порядка 200 миллиардов долларов. Президент Арабской Республики Башар Асад заявил, что в восстановительных работах наверняка захотят поучаствовать и западные страны – этот процесс выгоден строительным компаниям. Но в первую очередь в этом и во многом другом сирийцы планируют опираться на помощь российских специалистов. Такие мнения звучат и за пределами Арабской Республики.
«Я полагаю, что Россия может сыграть значимую роль в регионе, может оказать положительное влияние на регион. Особенно если учесть тот факт, что Россия не преследует религиозных целей, и здесь нет политической подоплеки. В России существует светское общество, которое верит в плюрализм и в мирное сосуществование различных религий, конфессий, так как дела обстоят в России. Я думаю, что российское влияние в регионе – положительное», – считает экс-премьер Ливана Саад Харири.