Ռ. Սաֆրաստյանը չի կարծում, թե մոտ ապագայում որևէ փաստաթուղթ կստորագրվի
-Քրդական հարցը ներկա փուլում թուրքական քաղաքական օրակարգի ամենակարևոր տեղում է և՛ արտաքին, և՛ ներքին քաղաքականության ոլորտում։ Դրանով եմ պայմանավորում, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված՝ թուրքական քաղաքական շրջանակներն իրենց ուշադրությունը մի քիչ շեղել են,-լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի կարծիքով՝ արցախյան հարցում շրջանակային համաձայնագիրը կստորագրվի այն ժամանակ, երբ կողմերի միջև հիմնական խնդիրները պարզաբանված կլինեն։
-Իմ գնահատմամբ՝ այդ հիմնական խնդիրներից ամենակրևորը ԼՂՀ-ի կարգավիճակն է, որի շուրջ կողմերն ունեն բացարձակապես տարբեր մոտեցումներ։ Չեմ կարծում, որ երբ կողմերի միջև բևեռային տարբերություններ կան, հնարավոր կլինի մոտ ապագայում ստորագրել որևիցե փաստաթուղթ, մանավանդ՝ շրջանակային։
Ռ. Սաֆրաստյանը նաև նշել է, թե իր կարծիքով հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարցերն իրար հետ շաղկապված չեն։

Р.Сафрастян не считает, что в ближайшее время будет подписан какой-либо документ
«Курдский вопрос в нынешнем этапе находится на самом важнейшем месте в турецкой политической повестке, и во внутренней, и во внешней политической сфере. Этим и обуславливаю то, что турецкие политические круги в связи с армяно-турецкими протоколами  немного отвлекли свое внимание», - сказал во время встречи с журналистами тюрколог Рубен Сафрастян.
По мнению директора Института востоковедения НАН Армении, в арцахском вопросе рамочное соглашение будет подписано тогда, когда между сторонами будут уяснены основные проблемы.
«По моим оценкам, из этих основных проблем самая важная -  статус НКР, вокруг которого у сторон имеются абсолютно противоположные подходы. Не думаю, что когда у сторон есть полярные различия, возможно будет в ближайшее время подписать какой-либо документ, тем более рамочный», - отметил он.
По мнению Р.Сафрастяна, армяно-турецкие и армяно-азербайджанские вопросы между собой не взаимосвязаны.