Մարին Լե Պեն. «Մերկելի պայմանավորվածությունն Էրդողանի հետ պետական դավաճանություն է» (տեսանյութ)
Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» կուսակցության ղեկավար Մարին Լե Պենը «LifeNews»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԵՄ-ն կազմալուծման շեմին է, և այլևս չի կատարում իր առջև դրված խնդիրները:
«Եթե ես դառնամ հանրապետության նախագահ, ես ֆրանսիացիներին կառաջարկեմ հանրաքվե անցկացնել իմ ընտրվելուց վեց ամիս անց: Ես կհարցնեմ մարդկանց. «Ցանկանո՞ւմ եք արդյոք մնալ ԵՄ կազմում»: Եվ միաժամանակ, ես Բրյուսելից կպահանջեմ իմ երկրի անկախության 4 բաղկացուցիչ` տարածքային, դրամական, տնտեսական և օրենսդրական ինքնիշխանություն», - հայտարարել է Լե Պենը:
Ըստ նրա` երբ ԵՄ-ն վերանա, Եվրոպայում հնարավոր կլինի արդար և փոխադարձ շահի հիման վրա համագործակցություն կառուցել:
«Երբ մենք դրան հասնենք, մենք կկարողանանք խաղաղ, ընկերական և տնտեսապես շահավետ հարաբերություններ կառուցել, այդ թվում նաև՝ Ռուսաստանի հետ», - իր կարծիքն է հայտնել «Ազգային ճակատի» ղեկավարը:
Անդրադառնալով Գերմանիայի և Թուրքիայի հարաբերություններին՝ Լե Պենը հայտարարել է, որ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Եվրոպայի կամքին հակառակ գնաց, և նրա բանակցությունները Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ պետության և ժողովրդի դավաճանություն են:
«Այս գործարքը լուրջ ժողովրդավարական խնդիր է: Նախ՝ Մերկելն օժտված չէր համապատասխան լիազորություններով, և երկրորդ՝ դեմ է գնացել Եվրոպային բնակչության մեծամասնության կամքին և Էրդողանի հետ բանակցություններ է վարել նախապես անընդունելի պայմաններով` վեց մլրդ եվրո լրավճար, թուրքերի համար մուտքի վիզաների վերացում, Թուրքիայի` ԵՄ-ին միանալ», - հիշեցրել է Լե Պենը:
Նա հավելել է, որ «Ազգային ճակատում» բոլորն արդեն վաղուց խոսում են այն մասին, որ թուրքական իշխանություններն անթույլատրելի ներողամտություն են դրսևորում ԻԼԻՊ-ի նկատմամբ:
«Թուրքերը նավթ են գնում ահաբեկիչներից: Մենք բոլոր հնարավոր ջանքերով դիմադրում ենք Թուրքիայի` ԵՄ հետ ինտեգրմանը»,-ընդգծել է քաղաքական գործիչը` հավելելով, որ Թուրքիան հարաբերություններ է հաստատում մահմեդական ծայրահեղականների հետ, իսկ դա հակասում է Ֆրանսիայի շահերին:
«Թուրքիան եվրոպական պետություն չէ՛: Ո՛չ պատմականորեն, ո՛չ մշակույթի, ոչ էլ աշխարհագրական դիրքի տեսանկյունից, իսկ դա նշանակում է, որ նա անելիք չունի Եվրոպական Միությունում», - եզրափակել է Լե Պենը:

Марин Ле Пен: «Договорённости Меркель с Эрдоганом – это госизмена» (видео)
Лидер французской партии «Национальный фронт» Мари Ле Пен в эксклюзивном интервью «LifeNews» заявила, что ЕС близок к распаду и не справляется со своими задачами.
«Если я стану президентом Республики, я предложу французам референдум в течение шести месяцев после моих выборов. Я задам вопрос людям: «Хотите ли вы оставаться в ЕС?» И в то же время я предстану перед Брюсселем и потребую четыре составляющие независимости для моей страны: суверенность территориальную, монетарную, экономическую и законотворческую», – сказала лидер «Национального фронта», заявив, что когда ЕС будет упразднен, государства Европы смогут сотрудничать честно и со взаимной выгодой.
«И плюс, когда мы к этому придём, мы уже сможем установить мирные, дружественные и экономически выгодные отношения, в том числе и с Россией», – подчеркнула она.
Комментируя переговоры канцлер ФРГ Ангелы Меркель и президента Турции Реджеп Тайипа Эрдогана, Ле Пен заявила, что Меркель пошла против воли Европы, а её переговоры с Эрдоганом – госизмена и предательство народа.
«Эта сделка – серьёзная демократическая проблема. Во-первых, госпожа Меркель не обладала необходимыми полномочиями, а во-вторых – пошла против воли большинства жителей Европы, вела с Эрдоганом переговоры о заранее недопустимых условиях: субвенции на шесть миллиардов евро, свободы от виз для турков, а также вступлении Турции в ЕС», – сказала Ле Пен.
Кроме того, она заявила, что в «Национальном фронте» все давно говорят о том, что турецкое правительство проявляет недопустимую снисходительность по отношению к ИГИЛ.
«Турки покупают нефть у террористов. Мы всеми силами противимся интеграции Турции в ЕС», –подчеркнула лидер «Национального фронта», добавив, что Турция устанавливает отношения с исламскими фундаменталистами, а это противоречит интересам Франции.
«Турция неевропейская страна ни исторически, ни культурно, ни географически, а значит, ей нечего делать в Европейском союзе», – подытожила Ле Пен.