Ո՞ր դեպքում Ս. Սաֆարյանը հայտարարությունը հաջողություն կհամարի
-Եթե հայկական դիվանագիտությանն առաջիկայում հաջողվի առնվազն Արցախին վերադարձնել բանակցային դաշտ, այդ դեպքում ես կկարողանամ նախարարական գագաթաժողովի աթենքյան հայտարարությունը համարել հաղթանակ,-ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը՝ պատասխանելով «7օր»-ի հարցին, թե ինչ գնահատական է տալիս աթենքյան հայտարարությանը։
Բանախոսն ասել է, թե ինքն առաջընթաց կգնահատեր այն, եթե մադրիդյան սկզբունքները լրջորեն փոխված լինեին, եթե ադրբեջանական դիրքորոշումներում նկատելի փոփոխություններ լինեին։
-Այլապես ինձ համար Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծման միակ չափանիշը սեղանին դրված սկզբունքներն են, որոնք տակավին վտանգավար եմ համարում ԼՂՀ-ի և ՀՀ-ի շահերի տեսանկյունից։

В каком случае С.Сафарян заявление посчитает успехом?
«Если армянской дипломатии в ближайшее время удастся вернуть Арцах в переговорное поле, в этом случае я смогу считать афинское заявление на саммите министров иностранных дел ОБСЕ победой», - сказал руководитель парламентской фракции «Наследие» Степан Сафарян, отвечая на вопрос «7or» , какую оценку он дает афинскому заявлению.
Собеседник сказал, что он прогрессом посчитал бы то, если б мадридские принципы были бы серьезно изменены, если б в позициях азербайджанцев были бы заметные перемены.
«Иначе единственным критерием разрешения проблемы НК- это лежащие  на столе принципы, которые по-прежнему считаю опасными с точки зрения интересов  НКР и РА», - добавил ждепутат.