Քերիին և Զարիֆը քննարկել են միջուկային համաձայնագրի իրագործման ընթացքը
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հայտարարել է, որ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ որոշ առաջընթացի են հասել մի շարք հանգուցային հարցերի շուրջ: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստին»։ Երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները հանդիպել են Նյու Յորքում։
«Մենք բոլորս աշխատում ենք, որպեսզի Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը կատարվի ճիշտ այնպես, ինչպես նախատեսված է: Եվ որ համաձայնագրի բոլոր կողմերը օգուտ ստանան դրանից»,–ասել է Քերրին՝ հավելելով, որ իրանցի իր գործընկերոջ հետ պայմանավորվել են հանդիպել ապրիլի 22-ին՝ կլիմայի վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
Իր հերթին Զարիֆը հայտնել է՝ Քերրիի հետ հանդիպմանը քննարկվել է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի իրագործման ընթացքը։
Աղբյուրը նկատում է, որ Իրանը միջազգային պատժամիջոցների չեղարկումից հետո ձգտում է մուտք ապահովել ԱՄՆ ֆինանսական համակարգ և դոլարային վճարումներ: Սակայն ԱՄՆ վարչակազմն առայժմ վերջնական որոշում չունի այդ հարցով։ Այդ որոշմանը դեմ է հանդես գալիս Կոնգրեսի հանրապետական մեծամասնությունը։

Керри: «США и Иран добились прогресса в обсуждении ядерной проблемы»
Госсекретарь США Джон Керри заявил, что на встрече с главой МИД Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом удалось добиться некоторого прогресса по ряду ключевых вопросов, следующая встреча пройдет в пятницу. Об этом сообщает РИА «Новости».
«Мы все работаем над тем, чтобы выполнялся совместный всеобъемлющий план действий (ядерное соглашение) именно так, как предусмотрено. И чтобы все стороны соглашения получали от него пользу. Мы сегодня обсудили ряд ключевых вопросов, добились некоторого прогресса по ним. Мы договорились встретиться в пятницу после подписания соглашения по климату, чтобы закрепить те вещи, о которых мы говорили», – сказал Керри журналистам.
Со своей стороны глава МИД Ирана Мохаммад Зариф подтвердил, что на встрече с Керри обсуждался вопрос реализации соглашения по «ядерной программе».
«Мы обсуждали то, как мы будем реализовывать Совместный всеобъемлющий план действий по Ирану для того, чтобы гарантировать, что мы получим ту пользу, на которую Иран имеет право от реализации соглашения», – сказал Зариф журналистам.