Սերգեյ Լավրովին խնդրում են միջնորդել Լևոն Հայրապեյանի պատժի տեսակը փոխելու հարցով (տեսանյութ)
Արցախահայերը նամակ են հղել Ռուսաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Լավրովին՝ Մոսկվայի Բուտիրսկայա բանտում ծանր առողջական վիճակում գտնվող գործարար Լևոն Հայրապետյանի պատժի տեսակը փոխելու միջնորդության խնդրանքով:
Նամակի հեղինակները խնդրում են հաշվի առնել Հայրապետյանի արժանիքները Ռուսաստանի առջև: Հայտարարությանը կցված է տեսանյութ, որում Հայրապետյանի գործերի մասին է խոսումինքը՝ Սերգեյ Լավրովը: Գործարարի 60-ամյակին նա հայտարարել է հետևյալը.
«Լևոն Հայրապետյանի կողմից արված ամեն բան, այսպես թե այնպես, ազդեցություն է ունեցել արտերկրում Ռուսաստանի Դաշնության հեղինակության վրա` և՛ մասնավոր նախաձեռնությունները, և՛ զանգվածային լրատվամիջոցները, և՛ երիտասարդության հանդեպ ուշադրությունը, և՛ հարգանքը կրոնական ավանդույթների հանդեպ: Այս ամենը ձևավորում է պետության կերպարը միջազգային բեմում: Լևոն Հայրապետյանն ահռելի ներդրում է ունեցել միջազգային համագործակցության մեջ»:
«4 ինսուլտից և 2 ինֆարկտից հետո, օնկոլոգիական և ուրոլոգիական դիագնոզներով Լևոն Հայրապետյանը բանտում պարզապես կհեռանա կյանքից, նրան պետք է մշտական բժշկական հսկողություն»,- ասվում է հայտարարության մեջ.

Сергея Лаврова просят поспособствовать изменению меры наказания Левону Айрапетяну
Арцахские армяне направили открытое обращение руководителю внешнеполитического ведомства России Сергею Лаврову с просьбой посодействовать изменению меры наказания тяжело больному меценату Левону Айрапетяну, ныне находящемуся в Бутырской тюрьме.
Авторы письма просят учесть заслуги Айрапетяна перед Россией. К обращению приложен также видеоматериал, в котором о делах Айрапетяна высказывается сам Лавров. На праздновании 60-летия Айрапетяна он заявил следующее:
«Все, что он делал, так или иначе, сказывалось на авторитете Российской Федерации за рубежом: и частная инициатива, и средства массовой информации, и внимание к молодежи, и уважение к религиозным традициям – все это то, что формирует образ государства на мировой арене. Поэтому Левон Гургенович внес колоссальный вклад в международное сотрудничество».
«Пережившему 4 инсульта, 2 инфаркта, страдающему онкологическими и урологическими заболеваниями Левону Айрапетяну в тюрьме просто-напросто не выжить, ему нужен постоянный медицинский уход»,- говорится в обращении.