Ադրբեջանը չի պաշտպանել Կոսովոյի անկախությունը
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Ակշին Մեխտիեվը ելույթ է ունեցել  նիստում, որը նվիրված է եղել Կոսովոյի լեգիտիմությանը։
Ինչպես հաղորդում է Bakililar.AZ-ը, Ադրբեջանն արտահայտվել է Սերբիային աջակցելու հարցում՝ չսատարելով Կոսովոյի անկախությունը։
Նշենք, որ հարցը քննարկվում է Հաագայի միջազգային դատարանում։ Կոսովոյի անկախությունը ճանաչել են 63 երկրներ, որոնցից մեծ մասը Եվրամիության երկրներն են և ԱՄՆ-ն։ Կոսովոն իր անկախությունը հռչակել է 2008թ. փետրվարի 17-ին։
Ելույթ ունենալով Հաագայի դատարանում` Գերմանիայի, Ալբանիայի և Սաուդյան Արաբիայի ներկայացուցիչները պաշտպանել են Կոսովոյի անկախությունը, իսկ Ադրբեջանը, Բելառուսը և Արգենտինան պաշտպանել են պաշտոնական Բելգրադին։
Ելույթ ունենալով նիստում` ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ Կոսովոյի անկախ  հռչակած տարածքը, հակասելով Սերբիայի օրենքներին, չի կարող միջազգային մակարդակով անկախ ճանաչվել։

Азербайджан не поддержал независимость Косово
Постоянный представитель Азербайджана в ООН выступил на заседании, посвященном обсуждению легитимности Косово.Как сообщает Bakililar.AZ, Азербайджан высказался в поддержку Сербии, не поддержав независимость Косово.
Постоянный представитель Азербайджана в ООН Акшин Мехтиев выступил на заседании, посвященном обсуждению легитимности Косово.
Отметим, что вопрос обсуждается в Международном Гаагском трибунале. Независимость Косово поддержали 63 страны, среди которых большинство стран Европейского союза и США. Косово провозгласила свою независимость 17 февраля 2008 года.
Выступившие в Гаагском суде представители Германии, Албании и Саудовской Аравии поддержали независимость Косово, Азербайджан, Белоруссия и Аргентина поддержали официальный Белград.
Постпред Азербайджана в ООН Акшин Мехтиев, выступая на заседании, отметил, что край, объявивший о своей независимости, идя вразрез законам Сербии, не может быть признан независимым на международном уровне.