Յուլյա Տիմոշենկոն մեղադրվում է փողերի լվացման համար
Անկախ ստուգումը Ուկրաինայի վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի վարչապետության օրոք տեղի ունեցած խարդախության և պետական միջոցների ոչ նպատակային օգտագործման դեպքերի ապացույցներ է հայտնաբերել։ Այս մասին տեղեկատվություն է հրապարակվել «Украинская правда» ինտերնետային պարբերականում՝ հղում անելով արտասահմանցի իրավաբաններին, որոնք իրականացրել են ստուգումը։
Ուկրաինայի կառավարությունն այս տարվա մայիսին ամերիկյան «Trout Cacheris», PLLC կազմակերպությունների հետ համաձայնագիր է ստորագրել՝ ստուգում անցկացնել երկրի բյուջետային միջոցների արդյունավետ օգտագործման վերաբերյալ 2008-09թթ. և 2010թ. առաջին եռամսյակի համար, երբ նախարարների կաբինետը ղեկավարում էր ընդդիմության ներկայիս առաջնորդ Յուլյա Տիմոշենկոն։
Արտասահմանցի իրավաբանների տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է, թե ստուգումները խարդախության և պետական միջոցները ոչ նպատակային օգտագործելու ապացույցներ են ի հայտ բերել։

Юлию Тимошенко обвиняют в отмывании денег
Независимый аудит обнаружил доказательства мошенничества и нецелевого использования государственных средств на Украине в период премьерства Юлии Тимошенко. Об этом сообщает интернет-издание "Украинская правда" со ссылкой на иностранных юристов, которые проводили проверку.
Правительство Украины в мае этого года подписало соглашение с американскими компаниями «Trout Cacheris» и «PLLC» о проведении аудита эффективности использования бюджетных средств страны в 2008-2009 годах и в первом квартале 2010 года, когда кабинет министров возглавляла нынешний лидер оппозиции Юлия Тимошенко.
Иностранные юристы отметили, что нашли ряд фиктивных договоров и других международных механизмов отмывания денег в договорах, при участии частных лиц и чиновников предыдущего правительства.