Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին
Դեկտեմբերի 4-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում կայացել է Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերին (ISAF) ներդրում կատարող երկրների արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստը:
Հայաստանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը: Դա առաջին նմանատիպ հանդիպումն էր, որին Հայաստանը ներկայացված էր:
Մոտ չորս տասնյակ ելույթ ունեցողներն իրենց միանշանակ աջակցությունն են հայտնել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից հայտարարված նոր ռազմավարությանը, վերահաստատել Աֆղանստանում ներգրավման շարունակման կարեւորությունը, ստանձնել լրացուցիչ զորախմբեր տրամադրելու հանձնառություններ:
Հայաստանի արտգործանախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանն իր ելույթում անդրադարձել է ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի գործընկերային համագործակցությանը՝ ընդգծելով խաղաղապահության ոլորտում փոխգործակցությունը եւ գործողություններին մասնակցությունը: Նա նշել է, որ միջազգային անվտանգությանը եւ կայունությանը ներդրում կատարելու հստակ մտադրությամբ Հայաստանը որոշում է կայացրել զորախումբ տեղակայել Աֆղանստանում: Հայ զինվորականների մեկնումը Աֆղանստան նախատեսված է 2010թ. առաջին ամիսներին: Այս առնչությամբ Արման Կիրակոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը համակողմանի աջակցության համար:

Делегация Армении приняла участие в заседании Североатлантического Совета
4-го декабря в Генштабе НАТО состоялось заседание Североатлантического совета министров иностранных дел стран, вносящих вклад в Международные силы по поддержанию безопасности в Афганистане (ISAF).
Делегацию Армении возглавлял заместитель министра иностранных дел Армении Арман Киракосян. Это была первая подобная встреча, на которой была представлена Армения.
Выступившие на заседании около сорока делегатов выразили свое однозначную поддержку новой стратегии объявленной президентом США Бараком Обамой, подтвердили  важность продолжения участия в мерах по поддержанию безопасности в Афганистане, и взять на себя функции по предоставлению дополнительного   военного контингента.
В своем выступлении замминистра иностранных дел Армении Арман Киракосян коснулся вопроса партнерского сотрудничества НАТО с Арменией, подчеркнув сотрудничество и участие в миротворческой деятельности. Он отметил, что Армения с твердым намерением внести вклад в обеспечение международной безопасности и стабильности приняла решение разместить военный контингент в Афганистане. Отправка армянских военных в Афганистан запланирована в первые месяцы 2010г. В связи с этим Арман Киракосян выразил благодарность правительству Германии за всестороннюю поддержку.