Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահողների ջանքերին
Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ:
Ինչպես հայտնում են Ս. Սարգսյանի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի զարգացումներին և անվտանգությանն սպառնացող ներկայիս մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր: Այդ համատեքստում հանգամանալից անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության շփման գոտում անցյալ ամսվա սկզբին հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով առաջացած լարվածության աճին և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորություններին:
Սարգսյանը, ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումը բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ, կարևորել է 1994թ. հրադադարի և 1995թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման միջոցառումների համաձայնագրերի անվերապահ կատարման անհրաժեշտությունը՝ որպես խնդրի կարգավորման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը նպատակաուղղված առաջին քայլ:
Ֆ. Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին և պատրաստակամություն հայտնել սատարելու հակամարտության գոտում վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման հարցում: Այդ առումով հայկական կողմը կարևորել է ԵՄ ներկայացուցիչների այցելությունները հակամարտությունից տուժած շրջաններ:
Հույս է հայտնվել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ Վիեննայում այսօր կայանալիք հանդիպումները կնպաստեն ստեղծված իրավիճակի հաղթահարմանը, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, այդ թվում՝ առանձին ոլորտներում համագործակցությանը:

Могерини подтвердила поддержку ЕС усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Серж Саргсян сегодня в Вене встретился с верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, заместителем председателя Европейской комиссии Федерикой Могерини.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся региональных процессов и нынешних угроз безопасности. В этом контексте обстоятельно рассмотрен рост напряженности, возникший в начале прошлого месяца вследствие грубого нарушения перемирия в зоне соприкосновения Карабахского конфликта, и обсуждены возможности выхода из создавшейся ситуации.
Представляя позицию армянской стороны относительно возобновления переговорного процесса, Саргсян подчеркнул необходимость выполнения соглашений о перемирии 1994 г. и о мерах по укреплению режима перемирия 1995 г., в качестве первого шага, направленного на создание благоприятных условий для урегулирования проблемы.
Могерини подтвердила поддержку ЕС усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и выразила готовность способствовать в вопросе реализации мер по укреплению доверия в зоне конфликта. В этом плане армянская сторона подчеркнула важность визитов представителей ЕС в пострадавшие от конфликта районы.
Была высказана надежда, что предстоящие сегодня в Вене по инициативе министров иностранных дел стран-сопредседателей МГ ОБСЕ встречи послужат преодолению создавшейся ситуации, установлению стабильности и мира в регионе.
На встрече были затронуты также вопросы повестки двусторонних отношений Армения-Евросоюз, в том числе, сотрудничества в отдельных сферах.