Դեկտեմբերի 7–ը հայ–թուրքական հարաբերությունների հետագա զարգացման ջրբաժան
Դեկտեմբերի 7-ին ավարտվում է Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում հայ-թուրքական արձանագրություններին եզրակացություն տալու վերջնաժամկետը։ Ըստ «7օր»-ի թուրքական աղբյուրների՝ հանձնաժողովը դրական կամ բացասական եզրակացություն պետք է տա Երևանի ժամանակով մոտավորապես 15։00-ից հետո։
Նույն օրը Վաշինգտոնում տեղի է ունենալու նաև ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հանդիպումը։
Մինչ այս ՀՀ իշխող կուսակցության ներկայացուցիչներից ոմանք հայտարարում էին, որ դեկտեմբերի 7-ին Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը դրական եզրակացություն պետք է տա։ Մասնավորապես Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 30-ին համոզմունք է հայտնել, որ եզրակացությունը դրական է լինելու. հակառակ դեպքում Էրդողան-Օբամա հանդիպումը չի կայանա։
2 օր անց նույն խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը նույնպես ասել է, որ մինչև դեկտեմբերի 7-ը Վաշինգտոնում կայանալիք ԱՄՆ նախագահի և Թուրքիայի վարչապետի հանդիպումը հայ-թուրքական արձանագրությունները դրական եզրակացություն կստանան արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։ Իսկ այդ հադիպման ժամանակ, Գ. Մելիքյանի համոզմամբ, Բ. Օբաման մեկ անգամ ևս կպարտադրի Թուրքիային շատ կարճ ժամկետներում վավերացնել արձանագրությունները։
Որպես հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ողջամիտ ժամկետ էլ ՀՀԿ պատգամավորների կողմից նշվում էր 2010թ. գարունը։
Թե այսօր ի՞նչ եզրակացություն կտա Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը դժվարացել է պատասխանել, սակայն այս հարցում նա այնքան էլ լավատես չէ։ Այսօր «7օր»-ի թղթակցի հետ հետ զրույցում նա ասել է, որ Օբամա-Էրդողան հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի վարչապետը կմատնանշի, որ արձանագրությունների վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են, սակայն կավելացնի. «Հարգելի՛ պարոն Օբամա՛,  Դուք պետք է նաև Ձեր ինչ-ինչ քայլերով  օգնեք մեզ, որ մենք Թուրքիայի խորհրդարանում անցկացնենք այս օրինագիծը»։
-Վերջնական արդյունքը կախված է այսօրվա հանդիպումից և ղարաբաղյան հարցում զարգացումներից,- նշել է Ա. Շաքարյանը՝ հավելելով.
-Կարծում եմ, որ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը դրական եզրակացություն չի տա, բայց եթե նույնիսկ տա էլ, դա վերջնական վավերացման համար էական որևէ դերակատարում չունի։ Դա պարզապես կարվի Անկարայի խաղաքարտերն ուժեղացնելու համար։ Այսինքն, այն հույսը, որ արտաքին այդ հանձնաժողովը վավերացրեց, ուրեմն ամեն ինչ լավ է, գնում ենք դեպի վերջնական վավերացում, չպետք է ունենալ, որովհետև ընդհանուր խաղը, ամեն դեպքում, դեռ պարզված չէ։
Թուրքիայի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից արձանագրություններին բացասական եզրակացություն տալն էլ, սակայն, ըստ թուրքագետի, չի կարող նշանակել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը և արձանագրությունների վերջնական վավերացումն այլևս ձախողված է, քանի որ այդ հարցը դեռ կարելի է վերաքննել։ Իսկ ընդհանրապես, Ա. Շաքարյանի խոսքերով, Թուրքիան կձգտի, որ մինչև փետրվար-մարտ ամիսներն առաջընթաց լինի հայ-ադրբեջանական հարցում, իսկ հայ-թուրքական արձանագրություններն էլ վավերացվեն։

7-го декабря - водораздел для последующего развития армяно-турецких отношений
7-го октября истекает крайний срок для предоставления комиссией парламента Турции по внешним сношениям заключения по армяно-турецким протоколам. Согласно турецким источникам «7or», сегодня примерно после 15:00 по ереванскому времени комиссия должна дать положительное или отрицательное заключение.
В тот же день в Вашингтоне состоится также встреча президента США Барака Обамы и премьера Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
До этого некоторые из представителей правящей партии Армении заявляли, что 7-го декабря комиссия парламента Турции по внешним сношениям должна дать положительное заключение. В частности пресс-секретарь РПА, секретарь республиканской фракции НС Эдуард Шармазанов 30 ноября выразил уверенность, что заключение будет положительным, в противном случае встреча Эрдоган-Обама не состоится.
Спустя два дня член той же фракции Гагик Меликян сказал, что до предстоящей 7-го декабря встречи президента США и премьера Турции армяно-турецкие протоколы получат положительное заключение в комиссии по внешним сношениям. А во время этой встречи, по убеждению, Г. Меликяна, Б. Обама еще раз заставит Турцию ратифицировать протоколы в очень короткие сроки.
В качестве разумных сроков урегулирования армяно-турецких отношений депутаты РПА указывают весну 2010г.
А какое сегодня даст заключение комиссия по внешним сношениям парламента Турции тюрколог Артак Шакарян затруднился ответить, однако в этом вопросе он был не так уж и оптимистичен. Сегодня в беседе с «7or» он сказал, что во время встречи Обама-Эрдоган премьер-министр Турции укажет, что обсуждения относительно протоколов продолжаются, однако добавит: «Уважаемый г-н Обама, Вы должны своими каким-то шагами помочь, чтобы мы в парламенте Турции провели этот законопроект».
«Окончательный результат зависит от сегодняшней встречи и развитий в карабахской проблеме», - отметил А.Шакарян.
«Думаю, что комиссия по внешним сношениям не даст положительного заключения, но если и даст, то это для окончательной ратификации не будет иметь существенной роли. Это просто будет делаться для усиления  козырных карт Анкары. То есть, ту надежду, что эта комиссия по внешним сношениям ратифицировала, то всё хорошо, и идем на окончательную ратификацию, мы не должны иметь, поскольку общая игра, во всяком случае еще не уяснена», - отметил он.
По мнению тюрколога, вынесение отрицательного заключения со стороны комиссий по внешним сношениям , однако, не может означать, что урегулирование армяно-турецких отношений  и окончательная ратификация протоколов отныне провалены, поскольку этот вопрос еще можно рассмотреть. А вообще, по словам Шакаряна, Турция будет стремиться, чтобы до февраля-марта был бы прогресс в армяно-азербайджанских отношениях, а армяно-турецкие протоколы были бы ратифицированы.