Վրաստանը նախագահի իրավասությունները սահմանափակող նոր սահմանադրություն է ընդունել
Վրաստանի խորհրդարանը ձայների 112 կողմ, 5 դեմ հարաբերակցությամբ երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է նոր սահմանադրությունը։ Այսպիսով՝ ընդդիմության մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել, փոխարենը արտախորհրդարանական ընդդիմությունը դեմ էր արտահայտվում նոր սահմանադրությանը։ Վրացական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ երկրի մայր օրենքում 44 փոփոխություն է ներառվել, որոնք գործնականում փոխում են պետության և կառավարման համակարգի կառուցվածքը։ Ապագայում նախարարների և վարչապետի թեկնածություններն արդեն պետք է առաջադրի և հաստատի ոչ թե նախագահը, այլ խորհրդարանը։ Այսինքն, իշխանության ձևավորման աղբյուրը դառնում են ընտրողները, իսկ վարչապետի դերակատարումը կտրուկ բարձրանում է։
Նոր սահմանադրությունը նաև նախատեսում է իշխանության տարբեր ճյուղերի միջև լիազորությունների բաժանում և ապահովում է դատարանի անկախությունը։
Սահմանադրական փոփոխությունների մի մասն ուժի մեջ կմտնի հրապարակումից 15 օր անց, մյուս մասը՝ 2011թ. հունվարի 1-ից։

Грузия приняла новую Конституцию, ограничивающую полномочия президента
Парламент Грузии принял в окончательном, третьем чтении новую Конституцию. За новую редакцию Конституции проголосовало - 112 депутатов, против - 5. Большая часть парламентской оппозиции проголосовала за принятие новой Конституции, против была непарламентская оппозиция. По сообщению грузинских СМИ, всего в действующую Конституцию войдет 44 изменения. Они практически полностью меняют устройство государства и систему правительственного аппарата. В будущем кандидатуры министров и самого премьер-министра будет выдвигать и утверждать парламент. То есть, по сути, источником формирования власти становятся избиратели. Новая Конституция также предусматривает разделение полномочий между разными ветвями власти и обеспечивает независимость суда.
Часть конституционных изменений вступит в силу на 15-й день после опубликования, другая часть - с 1 января 2011 года. Окончательно главный закон страны вступит в силу в 2013 году - после президентских выборов.