ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալ` Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահին
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Լիտվայի Սեյմասի (խորհրդարանի) փոխնախագահ, Լիտվա- Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ալգիս Կաշետային:
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ հանդիսավոր արարողություն. Լիտվայի Սեյմասի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման և հաստատման գործընթացին աջակցելու համար Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահ Ալգիս Կաշետան ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կարգադրությամբ պարգևատրվեց ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալով:
Լիտվացի հյուրին հանձնելով պարգևը' Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց Ալգիս Կաշետայի ներդրումը Լիտվայի Սեյմասի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում և նշեց, որ նրա այցը կնպաստի Հայաստանի և Լիտվայի միջև երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացմանն ու զարգացմանը: Հաշվի առնելով, որ Ալգիս Կաշետան Լիտվա- Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավարն է, ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ այցը լուրջ ազդակ կլինի նաև միջխորհրդարանական  կապերի աշխուժացման առումով:
Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահ, Լիտվա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ալգիս Կաշետան շնորհակալություն հայտնեց բարձր պարգևի համար և ասաց, որ սա Լիտվայի Սեյմասի ու այն պատգամավորների պարգևն է, ովքեր աշխատում են հանուն երկու երկրների կապերի ամրապնդման: Ալգիս Կաշետան նշեց, որ մարդկության դեմ հանցագործությունները պետք է դատապարտվեն, և 2005 թվականի դեկտեմբերի 15-ին Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասը, նշելով հայ ժողովրդի ցեղասպանության 90-րդ տարելիցը,  ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձև, որում, դատապարտելով 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայի կայսրությունում իրականացված հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը, կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել այդ պատմական իրողությունը:
Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահը վստահություն հայտնեց, որ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերն ու համագործակցությունը կշարունակվեն ու կզարգանան:

Зампредседателя Сейма Литвы награжден Почетной медалью НС РА
18 октября заместитель председателя Сейма Литвы, глава межпарламентской группы армяно-литовской дружбы Альгис Кашета награжден Почетной медалью Национального Собрания Армении за содействие в принятии Сеймом резолюции о Геноциде армян.
Вручая награду Альгису Кашете, спикер парламента Армении Овик Абрамян высоко оценил его вклад в процесс признания Сеймом Геноцида армян, отметив, что его визит в Ереван будет содействовать  активизации и развитию двусторонних отношений. По словам О.Абрамяна, учитывая тот факт, что Альгис Кашета является руководителем группы армяно-литовской дружбы, его визит станет серьезным стимулом также для активизации межпарламентских связей.
Глава межпарламентской группы армяно-литовской дружбы А. Кашета выразил благодарность за высокую награду, отметив, что эта награда присуждается Сейму Литвы и тем депутатам, которые работают над укреплением связей между двумя странами. Альгис Кашета подчеркнул, что преступления против человечества должны быть осуждены и 15 декабря 2005 года Сейм Литвы принял резолюцию о Геноциде армян, осудив осуществленный в Османской империи геноцид в отношении армянского народа, и призвал Турцию признать эту историческую реальность.
Зампредседателя Сейма Литвы выразил также уверенность, что дружественные отношения и сотрудничество между двумя государствами и народами будут продолжаться и в дальнейшем.