Է.Վարդանյան. «Ցավոք, որակյալ մասնագետներն են հեռանում ՀՀ–ից» (ֆոտոշարք,տեսանյութ)
Այսօր՝ հունիսի 7–ին, «Հեռանկար» կենտրոնում տեղի է ունեցել սեմինար–քննարկում՝ «Արտագաղթի և ներգաղթի խնդիրները Հայաստանում» թեմայով:
Լրագրողների հետ զրույցում քննարկման կազմակերպիչ, «Համախմբում» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Էլինար Վարդանյանն ադրադարձել է Հայաստանում գոյություն ունեցող արտագաղթի պատճառներին և խնդրի ծրագրային հնարավոր լուծումներին։
–Ոչ թե պետք է խուսափել այս խնդրի մասին խոսելուց, այլ պետք է փորձել գտնել ծրագրային լուծումներ, որոնք կկանխեն արտագաղթը և նպաստավոր պայմաններ կստեղծեն ներգաղթի համար։ Ցավոք սրտի, մենք պետք է կենտրոնանանք այն փաստի վրա, որ Հայաստանում արդեն որակական փոփոխություններ են տեղի ունենում. որակյալ մասնագետներն են հեռանում ՀՀ–ից, ինչը, բնականաբար, վտանգավոր հետևանքներ կարող է առաջացնել։ Միևնույն ժամանակ, ներգաղթ և արտագաղթ գաղափարը պետք է ներկայացվի այնպես, որ այն մարդիկ, ովքեր հեռացել են Հայաստանից, մեզ համար կորսված չհամարվեն։ Պետք է միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի վերջիններս վերադառնան հայրենիք,– մանրամասնել է Էլինար Վարդանյանը։
Նա նշել է, որ արտագաղթի հիմնական պատճառներից են տնտեսական և սոցիալական արդարության խնդիրները, մենաշնորհները, ՓՄՁ–ի նկատմամբ ոչ ադեկվատ վերաբերմունքը։
Ավելի շատ պետք է լուծման տարբերակներ գտնել, քան վեր հանել արտագաղթի պատճառները,–նշել է Վարդանյանը։
Քննարկմանը ներկա էին մասնագետներ և՛ պետական կառույցներից, և՛ հասարակական սեկտորից, և այն անձինք, որոնց բուն գործունեության նպատակը արտագաղթի խնդիրների ուսումնասիրությունն է։
Էլինար Վարդանյանը նկատել է, որ սեմինար–քննարկումը շարունակական բնույթ է կրելու։
Կարծում եմ, որ բազմաթիվ թեմաներով քննարկումներ կլինեն, որպեսզի պահպանվի կապը հասարակության հետ,– ասել է նա։

Элинар Варданян: «К сожалению, профессиональные кадры покидают Армению» (фото, видео)
Сегодня в центре «Перспектива» состоялся семинар-обсуждение на тему «Проблемы эмиграции и иммиграции в Армении».
В беседе с журналистами организатор обсуждения, член инициативной группы партии «Единение» Элинар Варданян коснулась причин эмиграции из Армении и возможных программных решений проблемы.
«Нужно не избегать обсуждения данной проблемы, а попытаться найти программные решения, которые предотвратили бы эмиграцию и создали благоприятные условия для иммиграции. Вызывает сожаление, но нам нужно констатировать тот факт, что в Армении происходят уже качественные изменения – из РА уезжают профессиональные кадры, что, естественно, может иметь опасные последствия. В то же время сами эмиграция и иммиграция должны преподноситься таким образом, чтобы покинувшие Армению люди не воспринимались нами как безвозвратно потерянные. Нужно предпринять меры для их возвращения на Родину», – отметила Варданян.
В качестве основных причин эмиграции она привела проблемы экономической и социальной справедливости, монополии и неадекватное отношение к малому и среднему бизнесу.
«Скорее нужно искать варианты решений, чем указывать на причины эмиграции», – добавила она
В обсуждении приняли участие представители как государственных структур и социального сектора, так и те люди, непосредственной целью деятельности которых является изучение проблемы эмиграции.
Элинар Варданян подчеркнула, что подобные семинары-обсуждения приобретут постоянный характер.
«Думаю, что будут обсуждения на различные темы, чтобы поддерживать связь с обществом», – заключила она.