Զախարովա. «Զարմացած ենք Նժդեհի արձանի տեղադրմամբ»
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան զարմացած է Երևանում Վերմախտի «Հայկական լեգեոնի» հիմնադիրներից մեկի՝ գեներալ Գարեգին Նժդեհի հուշարձանի տեղադրմամբ: Այս մասին հայտնում է «RIA Novosti»-ն:
«Բոլորը քաջ գիտեն մեր վերաբերմունքը Հայրենական մեծ պատերազմի վերաբերյալ: Մեր վերաբերմունքը նացիզմի ցանկացած դրսևորման հերոսականության, նեոնացիզմի, ծայրահեղականության ինչ-որ դրսևորումների մասին, նույնպես բոլորը քաջ գիտեն: Այդ վերաբերմունքն ամրագրված է միջազգային փաստաթղթերում: Մեզ համար անհասկանալի է, թե ինչու է տեղադրվել վերոնշյալ հուշարձանը, քանի որ մենք բոլորս գիտենք հայ ժողովրդի սխրանքի մասին, դա Հայրենական մեծ պատերազմի, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի անմահ սխրանքն է»,- ասել է Զախարովան:
Նա նշել է, որ Մոսկվայի համար պաշտոնական Երևանի դիրքորոշման հիմնական ցուցիչ է Հայրենական մեծ պատերազմի պատմական ճշմարտության պահպանման հարցի վերաբերյալ մայիսի 9-ի տոնի նկատմամբ վերաբերմունքը:

Россия удивлена установкой в Ереване памятника Гарегину Нжде
Москва удивлена установкой в Ереване памятника одному из создателей «Армянского легиона» Вермахта генералу Гарегину Нжде. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Наше отношение к Великой Отечественной войне все прекрасно знают. Наше отношение к каким-либо формам возрождений, героизации любых проявлений нацизма, неонацизма, экстремизма, тоже все хорошо знают. Это отношение зафиксировано в международных документах. Для нас непонятно, почему установлен указанный памятник, ведь мы все знаем о подвиге армянского народа, это бессмертный подвиг армянского народа времен Великой Отечественной войны, Второй мировой войны», – сказала он.
Захарова добавила, что для Москвы «основным индикатором официальной позиции Еревана по вопросу о сохранении исторической правды по Великой Отечественной войне является отношение к празднику 9 мая, дню общей для всех нас Победы».