ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության նախաձեռնող խմբի հայտարարությունը Հարկային նոր օրենսգրքի վերաբերյալ
Հարկային նոր օրենսգրքի նախագծում տեղ գտած մի շարք դրույթներ հանրային ու հատկապես բիզնես շրջանակներում լայն արձագանք են ստացել և լուրջ մտահոգությունների տեղիք են տալիս:
Նախատեսվում է հարկային բեռի ավելացում հատկապես միջին բիզնեսի և մեր հանրության միջին խավը ներկայացնող աշխատուժի համար:
Տարեկան շրջանառության շեմի իջեցումը 115 միլիոն դրամից մինչև 40 միլիոն դրամ և միջին գործարարության ներառումը ավելացված արժեքի 20 տոկոսանոց տիրույթ պարզապես կոչնչացնի առանց այն էլ ծանր վիճակում գտնվող գործարարներին: Նոր օրենսգրքի կիրառմամբ միջին բիզնեսը կա՛մ կվերածվի փոքրի, կա՛մ դուրս կմնա բիզնես դաշտից:
Անընդունելի ենք համարում նաև միջին եկամուտ ունեցող աշխատողների եկամտահարկի տոկոսադրույքի բարձրացումը: Այդպիսով կարող է խթանվել ոչ թե լեգալ, այլ ստվերային շրջանառությունը և ստվերային զբաղվածությունը:
Համոզված ենք, որ հարկերի բարձրացման միջոցով ձախողված տնտեսական քաղաքականությունը փոխհատուցելն է՛լ ավելի կբարդացնի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը մեր երկրում:
ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը դեմ է ԱԺ ներկայացված Հարկային նոր օրենսգրքին, որն արմատապես փոխելու է Հայաստանում առկա տնտեսական հարաբերությունները՝ էլ ավելի ծանր հարված հասցնելով Հայաստանի առանց այն էլ թույլ տնտեսությանը։
Չի՛ կարելի գնալ ամեն գնով բյուջեն լցնելու վտանգավոր ճանապարհով: Բյուջեն պետք է ֆունկցիա լինի տնտեսական աճից ու զարգացումից, այլ ոչ թե դառնա բիզնեսին խոչընդոտող և մասնավոր սեփականությունը վերաբաշխող գործիք:

Заявление партии «Консолидация» относительно нового Налогового кодекса
Инициативная группа партии «Консолидация» выступила с заявлением в связи с представленным в парламенте Армении проектом нового Налогового кодекса. В заявлении говорится:
«Ряд положений проекта нового Налогового кодекса (НК) получил широкий отклик в обществе и в особенности в бизнес-кругах, и оставляет место для серьезного беспокойства.
Проектом предполагается увеличение налогового бремени для среднего бизнеса и представляющих средний класс работников.
Снижение порога годового оборота со 115 млн драмов до 40 млн драмов и распространение на среднее предпринимательство НДС в размере 20 процентов попросту уничтожит и без того пребывающий в тяжелом состоянии бизнес. В результате принятия нового НК средний бизнес либо превратится в малый, либо будет вытеснен из бизнес-поля.
Считаем неприемлемым также повышение подоходного налога для получающих средние зарплаты работников. Это может начать стимулировать не легальный, а теневой оборот, как и теневую занятость.
Убеждены, что попытки компенсировать провальную экономическую политику повышением налогов еще более усугубят социально-экономическую ситуацию в стране.
Партия «Консолидация» против представленного в НС проекта нового Налогового кодекса, который коренным образом изменит существующие в стране экономические отношения, нанеся еще более мощный удар по и без того слабой экономике Армении.
Нельзя идти опасным путем заполнения бюджета любой ценой. Бюджет должен быть производной от экономического роста и развития, а не становиться инструментом, препятствующим бизнесу и перераспределяющим частную собственность».