ՆԱՏՕ–ում հավանություն են տվել Լատվիայում, Լիտվայում,Էստոնիայում և Լեհաստանում գումարտակների տեղակայմանը
ՆԱՏՕ–ի անդամ–երկրների պաշտպանության նախարարները հավանություն են տվել ռոտացիայի հիման վրա դաշինքի մեկական գումարտակների տեղակայմանը Լատվիայում, Լիտվայում, Էստոնիայում և Լեհաստանում։ Դաշինքի մի շարք անդամ–երկրներ պատրաստ են մասնակցություն ունենալ դրանց։ Այս մասին, «РИА Новости»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է ՆԱՏՕ–ի պետքարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը։
Ավելի վաղ պետքարտուղարը հայտնել էր, որ այդ ստորաբաժանումները գտնվելու են ՆԱՏՕ–ի հրամանատարության ներքո, իսկ յուրաքանչյուր գումարտակի մեծ մասը կազմված է լինելու, այսպես ասած, «առաջատար երկրների» զինվորականներից։
ԱՄՆ–ի մշտական ներկայացուցիչ Դուգլաս Լյութի խոսքերով՝ այդ գումարտակները կարող են կազմված լինել 800-1000 մարդուց։ Նրանք փոփոխվելու են ամեն 6-9 ամիսը մեկ և ապահովելու են շուրջօրյա ներկայություն այդ երկրների տարածքում։

В НАТО одобрили размещение батальонов в Прибалтике и Польше
Министры обороны стран-членов НАТО одобрили размещение по одному батальону альянса на основе ротации в Латвии, Литве, Эстонии и Польше, ряд стран-членов альянса готов принять в них участие. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг.
«Мы решили усилить передовое присутствие. НАТО разместит на ротационной основе четыре многонациональных батальона в Эстонии, Латвии, Литве и Польше. Я приветствую обязательства многих союзников по участию в них», – сообщил Столтенберг по завершении заседания Североатлантического альянса на уровне министров обороны.
Ранее он сообщал, что эти подразделения будут находиться под командованием НАТО, а большую часть каждого из батальонов будут составлять военные так называемых «лидирующих стран».
По словам постпреда США Дугласа Льюта, эти батальоны могут состоять из 800-1000 человек, они будут сменяться каждые 6-9 месяцев и обеспечивать круглогодичное присутствие на территории этих стран.
3 из 4 батальонов сформируют США, Германия и Великобритания. Высокопоставленный представитель альянса сообщил журналистам, что их размещение возможно уже в начале 2017 года.