Լյուդվիգ Խաչատրյան. «Այսօր քաղաքական դաշտում վակուում է»
ԱԺՄ վարչության նախկին անդամ Լյուդվիգ Խաչատրյանի խոսքերով՝ այսօր քաղաքական դաշտում վակուումային իրավիճակ է։
-Որովհետև մեջտեղում գաղափարներ, սկզբունքներ, ծրագրեր չկան, նպատակներ չկան դրված։ Մնացածն աղմուկ է և ընդամենը քաղաքական հրմշտոց, որովհետև հստակ ձևավորված որևէ քաղաքկան ուժ, որն ունի գաղափարական սկզբունքներ, անցած ճանապարհի օբյեկտիվ գնահատական, ներկա վիճակի օբյեկտիվ վերլուծություն և ամենակարևորը՝ ապագային միտված հստակ գաղափարական, տնտեսական և ոչ սոցիալական ուղղվածության ծրագիր, իհարկե, հիմա չկա։ Եվ Հայաստանի ամենամեծ կորուստը հենց դա է,-ասել է Լ. Խաչատրյանը։
Ըստ նրա՝ քաղաքական այս վակուումը կվերանա միայն այն ժամանակ, երբ մեջտեղ կգան կիրթ, գաղափարական, խելացի, ազնիվ, համատեղ հանդես եկող 5-10 մարդ, ովքեր կան, ուղղակի իրար չեն ճանաչում։
-Հայ ժողովրդի ողջ պատմության ընթացքում այդպես է եղել։ Եղել է մի հուսահատ իրավիճակ, մեկ էլ հանկարծ հայտնվում են այդ տղաները,-ասել է նա՝ որպես օրինակ բերելով Մեսրոպ Մաշտոցին, Գրիգոր Նարեկացուն, Վարդան Արևելցուն, Գրիգոր Տաթևացուն, Խաչատուր Աբովյանին և այլոց։

Людвиг Хачатрян: «Сегодня в политическом поле - вакуум»
Бывший член партии Национально-демократический союз (НДС) Людвиг Хачатрян считает, что сегодня  в политическом поле имеет место вакуумное состояние.
«Дело в том, что, по сути, нет идей, принципов, программ, поставленных целей. Всë остальное просто шум, всего-навсего политическая толкотня, поскольку, безусловно,  на данный момент нет четко сформированной политической силы, у которой есть идеологические принципы, объективная оценка пройденного пути, объективный анализ нынешнего положения, и, самое главное, четкая идеологическая, экономическая, устремленная в будущее, а не имеющая социльную направленность программа. Самой большой потерей для Армении является именно это», - отметил он.
По его словам, этот политический вакуум прекратится лишь тогда,  когда на арену придут образованные, инициативные, умные, искренние, выступающие совместно 5-10 человек, которые и сейчас есть, но просто они не знают друг друга.
«На протяжение всей истории армянского народа было так. Было такое безнадежное состояние, но внезапно появлялись эти парни», - добавил Хачатрян, приводя в качестве примера Месропа Маштоца, Григора Нарекаци, Вардана Аревелци, Григора Татеваци, Хачатура Абовяна и др.