Մարիանո Ռախոյը հայտարարել է իր կուսակցության հաղթանակի մասին (տեսանյութ)
Իսպանիայի վարչապետի պաշտոնակատար և Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Մարիանո Ռախոյը հայտարարել է, որ իր կուսակցությունն իրավունք ունի իշխանության լինելու, քանի որ հաղթել է կրկնակի համընդհանուր ընտրություններում։
«Մենք հաղթեցինք, որովհետև հավատում էինք հաղթանակին,–ընդգծել է Ռախոյը,– մենք այն կուսակցությունն ենք, որը, չնայած ամեն ինչին, պաշտպանում է իսպանացիների շահերը, և մենք արժանի ենք հարգանքի։ Մենք հաղթել ենք և իրավունք ունենք իշխանությունում լինել։ Բարեբախտաբար, Իսպանիայում հաղթեցին ժողովրդավարությունն ու ազատությունը»։
Նշենք, որ հունիսի 26–ին Իսպանիայում ավարտվեցին Գլխավոր կորտեսների՝ երկրի երկպալատ խորհրդարանի ընտրությունները։ Քվեարկության արդյունքում ընտրվելու են Կոնգրեսի 350 անդամ և 208 սենատոր։ Այս մասին հայտնում է ТАСС–ը։
Ժողովրդական կուսակցությունը 137 տեղ է ստացել Կոնգրեսում, Իսպանական սոցիալիստական աշխատավորական կոսակցությունը՝ 85. «Միավորվելով՝ կարող ենք» կուսակցությունը՝ 71 տեղ, ցենտրիստական «Քաղաքացիներ» կուսակցությունը՝ 32։
Այդուհանդերձ, չնայած այն բանին, որ Ժողովրդական կուսակցությունը հաղթում է ընտրություններում, այն չի կարողացել բացարձակ մեծամասնություն կազմել և կառավարությունն ինքնուրույն ձևավորելու հնարավորություն. այժմ կուսակցությունները կփորձեն կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել։

Мариано Рахой объявил о победе своей партии (видео)
Исполняющий обязанности премьер-министра Испании и лидер Народной партии Мариано Рахой заявил, что его партия имеет право на то, чтобы прийти к власти, поскольку выиграла повторные всеобщие выборы.
«Мы выиграли, потому что верили в победу, – подчеркнул Рахой. – Мы – партия, которая защищает интересы испанцев, несмотря ни на что, и мы заслуживаем уважения. Мы выиграли и имеем право на то, чтобы прийти к власти. К счастью, в Испании победили демократия и свобода».
Напомним, что в минувшее воскресенье в Испании завершились выборы в Генеральные кортесы – двухпалатный парламент страны. По итогам голосования будут избраны 350 членов Конгресса депутатов и 208 сенаторов.
По результатам обработки 99,91 процента протоколов Народная партия получает 137 мест в Конгрессе депутатов, Испанская социалистическая рабочая партия85 мест, «Объединившись, мы можем» – 71 место, центристская «Граждане» – 32.
Несмотря на то, что Народная партия побеждает на выборах, она не смогла получить абсолютное большинство голосов и возможность самостоятельно сформировать правительство. Это означает, что партиям нужно будет попытаться сформировать коалиционное правительство.