Ռուսաստանցիների համար Թուրքիան դարձել է ամենահայտնի զբոսաշրջային ուղղությունը
Ընդամենը 3 օր հետո, երբ տուր–փաթեթները կրկին հանվեցին վաճառքի, ռուսների համար Թուրքիան դարձավ ամենահայտնի զբոսաշրջային ուղղությունը։ Այս մասին հայտնում է «Коммерсантъ»–ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ վաճառված տուր–փաթեթների 35 %–ը հիմնականում Ռուսաստանի քաղաքացիների համար կրկին վերաբացված հանգստյան գոտիներն են։ Տուր օպերատորները հայտարարել են, որ պատրաստ են կրկին վերականգնել չարթերային չվերթները, սակայն դա հնարավոր կլինի միայն Ռուսաստանի օդային տրանսպորտի դաշնային գործակալության պաշտոնական որոշումից հետո։
Ռուսաստանի տուր օպերատորների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Մայա Լոմիձեն հուլիսի 2–ին հայտարարել է, որ Թուրքիայի ուղղությամբ տուր–փաթեթների պահանջարկը 10 անգամ գերազանցում է իրական առաջարկների թիվը։ РИА «Новости»–ի փոխանցմամբ՝ միևնույն ժամանակ, ըստ Լոմիձեի, քչերն են տուր–փաթեթներ գնում։
«Մարդիկ դեռևս չեն ստացել անվտանգության երաշխիք, բացի այդ, տուր–փաթեթների արժեքը՝ կանոնավոր ավիափոխադրումով, շարունակում է մնալ բավականին բարձր»,– նշել է նա։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 1–ից հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի ուղղությամբ սկսվել է տուր–փաթեթների վաճառքը։ Դեպի Թուրքիա տուր–փաթեթների վաճառքի սահմանափակումները հանվել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից հունիսի 30–ին։ Դրանից մեկ օր առաջ քաղաքական գործիչը համապատասխան համաձայնության էր եկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։

Турция стала самым популярным направлением у россиян
Турция за три дня, которые прошли с момента открытия продаж путевок, стала самым популярным направлением у россиян. Об этом пишет газета «Коммерсантъ».
По информации издания, около 35 процентов проданных туров приходятся на вновь открытые для граждан России курорты. Туроператоры заявили о готовности восстановить чартерную программу, однако это возможно после официального решения Росавиации.
Исполнительный директор Ассоциации туроператоров России (АТОР) Майя Ломидзе 2 июля сообщила, что спрос на путевки в Турцию примерно в десять раз превышает объем реальных предложений, передает РИА «Новости». В то же время, по ее словам, приобретают туры немногие.
«Люди пока не получили гарантий безопасности, да и стоимость турпакетов с регулярной авиаперевозкой еще остается достаточно высокой», – отметила она.
Напомним, что 1 июля стало известно о начале продаж путевок в Турцию. Как отмечалось, предложения для путешественников с регулярными рейсами в республику обходятся в среднем от 40 до 50 тысяч рублей. Ранее Ломидзе предположила, что отдых одного человека в пятизвездочном отеле по системе «все включено» обойдется в 25-30 тысяч рублей.
Ограничения на продажу туров в Турцию были отменены президентом РФ Владимиром Путиным в четверг, 30 июня. За день до этого политик достиг соответствующей договоренности с главой республики Реджепом Эрдоганом.