Ռուսաստանի ԱԳՆ. «Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը»
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Անդրեյ Նեստերենկոյի խոսքերով՝ Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ղարաբաղյան հակամարտության կարագավորումը պայմանավորում է հիմնարար սկզբունքների արագ համաձայնեցմամբ։
«Այդ սկզբունքների ձևակերպմամբ առջարկությունները ներկայացված են այսպես ասած Մադրիդյան սկզբունքների փաստաթղթի մեջ»,- ասել է Նեստերենկոն՝ հավելելով, որ պատրաստվել է նորացված տարբերակը, որը մոտ ժամանակներում կհանձնվի կողմերին.
-Եթե բանակցային գործընթացի դրական դինամիկան (որին հասել են այս տարի, երբ Ս. Սարգսյանի և Ի. Ալիևի 6 հանդիպում է տեղի ունեցել՝ չհաշված Ռուսաստանի նախագահ Դ. Մեդվեդևի հետ ևս 3 եռակողմ հանդիպումները) պահպանվի նաև հաջորդ տարի, ապա հիմքեր կան հուսալու, որ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերջնական համաձայնեցումը և դրա հիման վրա խաղաղ համաձայնագրի տեքստի մշակումը բավական արագ կլինի։
Նեստերենկոն նաև նշել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ռուսական կողմը ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության և միջնորդ համանախագահների ջանքերի վերաբերյալ որևէ բողոք չի ստացել, փոխարենը այդ միջնորդության համար Ռուսաստանը բազմիցս է երախտագիտության արժանացել։

МИД России: «Азербайджан и Армения близки к разрешению Карабахского конфликта»
По словам официального представителя МИД России Андрея Нестеренко, Россия, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ по Нагорно-карабахскому урегулированию, связывает разрешение конфликта со скорейшим согласованием сторонами основных, или, как их еще называют, базовых принципов урегулирования.
«Предложения сопредседателей по формулировкам этих принципов изложены в так называемом Мадридском документе, переданном сторонам во время СМИД ОБСЕ в Мадриде 29 ноября 2007 года», - сказал А. Нестеренко.
Представитель МИД также добавил, что с учетом состоявшихся за прошедшие два года обсуждений этих принципов президентами Азербайджана и Армении сопредседателями подготовлен обновленный вариант Мадридского документа, который будет передан сторонам в самое ближайшее время.
«Если позитивная динамика переговорного процесса, которая была достигнута в этом году, когда состоялось 6 встреч президентов И.Г.Алиева и С.А.Саргсяна, не считая еще трех встреч в трехстороннем формате с участием Президента России Д.А.Медведева, будет сохранена в будущем году, то есть основания рассчитывать на достаточно быстрое окончательное согласование базовых принципов урегулирования и выработку на их основе текста мирного соглашения».
Что касается первой части заданного мне вопроса, то от руководства Азербайджана российская сторона не получала никаких сигналов недовольства действиями Минской группы ОБСЕ и посредническими, усилиями ее сопредседателей. А вот выражение признательности за эти посреднические усилия передавалось нам неоднократно», - сказал Нестеренко.