«Արցախի եվրոպական շարժում» ՀԿ. «ՀՀ-ն ու Ադրբեջանն Արցախը վերածել են օբյեկտի»
Արցախյան օրակարգով քաղաքացիական ժողովի ժամանակ «Արցախի եվրոպական շարժում» (Արցախ, Ստեփանակերտ) ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Հայկ Խանումյանը հայտարարել է, թե Արցախի Հանրապետության ճանաչման համակարգված, լրջորեն մշակված գործընթաց պետք է սկսվի, որի գլխավոր դերակատարները պետք է լինեն Արցախը, ՀՀ-ն և Սփյուռքը:
-Ինձ համար անընդունելի է քաղաքական որոշ ուժերի այն տեսակետը, թե դեռևս վաղ է Արցախի ճանաչումը խորհրդարան մտցնել՝ բանակցային պրոցեսին չխանգարելու համար: Եթե հարցը բանակցային պրոցեսն է, ապա Ադրբեջանը չպետք է զինվի: Ի վերջո,  մեր վերջնական նպատակներից մեկը կամ նախավերջին նպատակը Արցախի միջազգային ճանաչմանը հասնելն է, հետևաբար այդ ուղղությամբ հստակ քայլեր կատարելը բոլորովին չի վնասում բանակցային պրոցեսին: Ուղղակի բանակցային պրոցես ասելով չպետք է հասկանալ այն, ինչ Ադրբեջանին է ձեռնտու:
Նա նաև ցավ է հայտնել, որ այսօր Արցախի ձայնը նվազ լսելի է, ՀՀ-ն և Ադրբեջանը ԼՂՀ-ն վերածել են օբյեկտի.
-Իհարկե, մեր ամենամեծ և ամենագլխավոր փաստարկը Արցախի ամբողջ տարածքի բնակեցված լինելն է: Դեռ 1994թ. զինադադարից հետո ՀՀ ԱԱԽ-ում որոշում է կայացվել 10 տարվա ընթացքում Արցախի բնակչությունը հասցնել 300 հազ.-ի: Այդ որոշումից 16 տարի անց դրա կեսն էլ չունենք: Որո՞նք են պատճառները: Արդյոք տրվո՞ւմ են այս հարցերը, արդյոք ուսումնասիրվո՞ւմ են հայրենադարձությանը, վերաբնակեցմանը խոչընդոտող խնդիրները, քննվում Արցախից արտագաղթի պատճառները: Վստահաբար՝ ո՛չ,-ասել է Հ. Խանումյանը։-Գրեթե բոլորը նպատակահարմար են գտնում նստել ինչ-որ կաբինետներում ու խոսել միջազգային իրավունքից, պատմությունից կամ էլ մեծ տերությունների դիրքորոշումներից: Այնինչ տեղում են պետք մարդիկ, որ ապրեն արցախյան հասարակության մեջ, հասկանան նրա խնդիրները, խոսեն այդ խնդիրների մասին: Այսօրվա Արցախում խնդիրների մասին խոսելը մի շատ դժվար բան է դարձել: 20-րդ դարավերջի և 21-րդ դարասկզբի հայության հիմնական խնդիրը Արցախը բնակեցնելն էր լինելու և կա: Հայությունը տապալել է իր այս խնդիրը: Հայերի մեծամասնության իդենտիկության մեջ Արցախը չի մտել, հայերի մեծ մասն Արցախում հաստատվել, աշխատել, արարելն իրենց ծրագրերի մեջ չեն մտցնում: Եվ սա ամենասարսափելին է: Ոչ մի փաստարկ չի աշխատելու, եթե տարածքդ թերբնակեցված է: Վեր կանգնենք մեր կաբինետային, ֆեյսբուքային ու բլոգային հայրենասիրությունից և բոլորս դեպի՛ Արցախ:

О/о «Европейское движение Арцаха»: «РА и Азербайджан превратили Арцах в объект»
На гражданском форуме на тему Арцаха представитель о/о «Европейское движение Арцаха» (НКР, Степанакерт) Айк Ханумян заявил, что должен начаться систематизированный, серьезно разработанный процесс признания Республики Арцах,  главную роль в котором должны играть Арцах, РА и Диаспора.
«Для меня неприемлемо мнение некоторых политических сил о том, что пока рано вносить обсуждение признания Арцаха в парламент, во избежание вмешательства в переговорный  процесс. Если вопрос в переговорном процессе, то Азербайджан не должен вооружаться. В конце концов, одна из наших конечных целей или предпоследняя цель - достичь международного признания Арцаха. Следовательно, совершение четких шагов в этом направлении вовсе не вредит переговорному процессу. Просто-напросто, говоря "переговорный процесс", не надо понимать то, что выгодно Азербайджану».
Он также выразил сожаление, что сегодня голос Арцаха мало слышен, РА и Азербайджан превратили НКР в объект.
«Конечно, нашим самым большим и главным аргументом является заселенность всей территории Арцаха. Еще после прекращения огня в 1994г. СНБ РА принял решение за десять лет довести население Арцаха до 300 тысяч. После этого решения прошло 16 лет, но не достигнуто и половины этого. В чем причины? Задаются ли эти вопросы? Изучаются ли проблемы, препятствующие репатриации, заселению? Обсуждаются ли причины эмиграции из Арцаха? Однозначно, нет», - сказал А. Ханумян
«Почти все считают целесообразным сидеть в каких-то кабинетах и говорить о международном праве, истории или о позициях великих держав. А люди нужны на месте, чтобы жили в арцахском обществе, поняли его проблемы, говорили об этих проблемах. Говорить в сегодняшнем Арцахе о проблемах стало очень сложно. В конце 20-го и в начале 21-го вв. заселение Арцаха было и есть основной задачей армянства. Армянство провалило эту задачу. В идентичность большинства армян Арцах не входит, большинство армян не вводят в свои планы обоснование, работу, созидание в Арцахе. И это самое ужасное. Ни один аргумент не сработает, если территория испытывает недостаток в населении. Выйдем из нашего кабинетного, фейсбукского и блоговского патриотизма и все - в Арцах!»